NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Miela, Agnieszka - "Krew Wilka"

Weeks, Brent - "Poza cieniem" (wyd. 2024)

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Westerfeld, Scott - "Behemot"
Wydawnictwo: Rebis
Cykl: Westerfeld, Scott - "Lewiatan"
Tytuł oryginału: Behemoth
Tłumaczenie: Jarosław Rybski
Data wydania: Wrzesień 2011
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7510-590-2
Oprawa: miękka
Format: 128 x 197 mm
Liczba stron: 464
Cena: 37,90 zł
Rok wydania oryginału: 2010
Seria: Fantasy
Tom cyklu: 2



Westerfeld, Scott - "Behemot"

Jest rok 1914, w Europie niedawno wybuchła I wojna światowa, a „Lewiatanem”, olbrzymim powietrznym statkiem-wielorybem, na tajną misję do Konstantynopola (Stambułu) leci ze skrzynką pełną tajemniczych jaj doktor Barlow – wnuczka samego Darwina. Poza angielską załogą, w której skład wchodzi przebrana za chłopca Deryn Sharp, na pokładzie statku znajduje się także Alek – syn zabitego w zamachu w Sarajewie arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga, który wraz z garstką przyjaciół próbuje umknąć śmiertelnym wrogom. Niezwykły i zawarty ad hoc powietrzny sojusz darwinistów z chrzęstami pozwolił im uciec przed niemieckimi siłami napotkanymi w mroźnej Szwajcarii, im bliżej jednak celu podróży, tym większa jest wzajemna nieufność. Dla tych, którzy pogubili się w tym krótkim wprowadzeniu mam krótką radę – znajomość ze steampunkową trylogią dla młodzieży warto rozpocząć od „Lewiatana”, bowiem „Behemot” to druga odsłona przygód Alka Habsburga i Deryn Sharp.

Akcja „Behemota” niemal w całości umiejscowiona została w Stambule. Modyfikując fakty historyczne, autor pozostawił sułtana na tronie kilka lat dłużej, by – jak sam przyznaje w posłowiu – uwikłać swoich bohaterów w kolejną rewoltę. O względy sułtana, który wciąż nie podjął decyzji, czy i po której stronie przystąpić do międzynarodowego konfliktu, zabiegają zatem tak darwiniści, jak i chrzęsty, a niezadowoleni z prowadzonej przez niego polityki rewolucjoniści osmańscy zbierają siły do kolejnego uderzenia. W ten tygiel sprzecznych planów i interesów wpadają młodzi bohaterowie „Behemota” po to, by – oczywiście – odegrać istotną rolę w kształtowaniu politycznej i wojennej rzeczywistości.

Westerfeld świetnie wykorzystał wielonarodowość i barwność osmańskiej stolicy. Zmechanizowane i zadymione miasto bardziej przypomina wprawdzie metropolie Niemiec czy Austro-Węgier niż Londyn bądź Paryż, jednak zachowuje przy tym własny niepowtarzalny koloryt – przy lekturze niemal czuje się w powietrzu orientalną mieszankę smaków i zapachów. Dzielnice strzeżone są przez ogromne mechaniczne golemy, ulicami suną mechaniczne słonie, uliczne stragany kuszą różnorodnością towarów, a turbany na głowach i charakterystyczne stroje odróżniają tubylców od przybyszów. Tło wydarzeń odmalowane przez autora naprawdę pozytywnie zaskakuje. Autor pokazuje przy tym, że ma sporo pomysłów także na ukazanie zbrojnych starć między darwinistkami a chrzęstami, z jednej strony wykorzystując technikę i elektryczność, z drugiej – niesamowite możliwości genetycznie modyfikowanych organizmów. Te bitwy robią wrażenie.

Do barwnych bohaterów znanych z „Lewiatana” Westerfeld dodał osmańskich rewolucjonistów, w tym młodziutką feministkę, której udaje się zaistnieć w męskim świecie bez ukrywania płci oraz amerykańskiego korespondenta nowojorskiej gazety, który wtykając swój dziennikarski nos w różne sprawy staje się naturalnym spoiwem i przekaźnikiem informacji. Znów dla losów historii ogromne znaczenie ma przyjaźń i lojalność. Wciąż niejawna dla Alka prawdziwa płeć Deryn sprawia przy tym, że jej uczucie do chłopaka, choć wpływa znacząco na dokonywane przez dziewczynę wybory, nie przekształca powieści w romans. Jednocześnie motyw jej tajemnicy dodaje historii emocji, bowiem nie wszyscy bohaterowie są równie niedomyślni jak młody książę i ryzyko odkrycia prawdziwej tożsamości Deryn wciąż się potęguje. Coraz silniej autor gra także kartą lojalności – młodzi bohaterowie muszą podejmować nierzadko trudne wybory, ocierając się nawet o zdradę stanu.

Drugim tomem trylogii Westerfeld potwierdza, że tą serią warto się zainteresować. Sprawnie napisana historia trzyma w napięciu dzięki bardzo dobrze poprowadzonej akcji, młodzi bohaterowie wciąż budzą sympatię, a spryt i odwaga, które pozwalają im odgrywać znaczącą rolę w świecie dorosłych, zapewne zachwycą docelowego czytelnika i naiwnością lekko rozbawią starszego odbiorcę. Wybór Istambułu na miejsce akcji uważam przy tym za niezwykle trafny – melanż tego, co europejskie, z tym, co orientalne, doprawiony skutkami walki o wpływy między darwinistami i chrzęstami okazał się naprawdę malowniczy. Jednocześnie na uwagę zasługują kreatywność autora w budowaniu przekonującej wizji steampunkowego świata oraz zręczność ilustratora, Keitha Thompsona, w obrazowaniu miejsc, osób czy wydarzeń. To naprawdę bardzo udana propozycja lekkiej, fantastycznej literatury przygodowej dla młodzieży, która bez moralizatorskiego zadęcia i niejako mimochodem, przy okazji wielkiej przygody rozgrywającej się na tle alternatywnej historii pierwszej wojny światowej, propaguje wartości takie jak przyjaźń, odpowiedzialność czy lojalność wobec własnych przekonań.



Autor: Iwona Szabłowska
Dodano: 2012-10-08 17:33:36
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS