NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Lafferty, R.A. - "Najlepsze opowiadania"

Sykes, Sam - "Siedem czarnych mieczy"

Ukazały się

antologia - "Kryształowe smoki 2019"


 Kamiński, Tomasz - "Polowanie"

 Komuda, Jacek - "Wizna"

 antologia - "Tarnowskie Góry Fantastycznie 2"

 Hill, Joe - "Gaz do dechy"

 Hill, Joe - "Strażak" (2020)

 Hill, Joe - "NOS4A2" (2020)

 Hill, Joe - "Dziwna pogoda" (2020)

Linki

Card, Orson Scott - "Pamięć Ziemi"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Card, Orson Scott - "Powrót do domu"
Tytuł oryginału: The Memory of Earth
Tłumaczenie: Edward Szmigiel
Data wydania: Styczeń 2011
Wydanie: II
ISBN: 978-83-7648-538-6
Oprawa: miękka
Format: 142 x 202 mm
Liczba stron: 296
Cena: 32,00 zł
Rok wydania oryginału: 1992
Wydawca oryginału: Tor
Tom cyklu: 1Card, Orson Scott - "Pamięć Ziemi"

„Pamięć Ziemi” to część zapomnianego nieco cyklu Orsona Scotta Carda. Dzięki właśnie ukończonej reedycji polscy czytelnicy mogą nie tylko przypomnieć sobie jedno z istotniejszych dzieł amerykańskiego pisarza, ale też poznać jego – niewydane dotychczas nad Wisłą – zakończenie.

„Pamięć Ziemi” otwiera pięciotomowy cykl „Powrót do domu”, jeden z bardziej znaczących w dorobku autora, ale zarazem pozostający w cieniu innych, bardziej znanych, jak cykle o Enderze i Alvinie Stwórcy. „Powrót...” powstał między rokiem 1992 a 1995. Mimo dość sprawnie poprowadzonej fabuły opartej na oryginalnym pomyśle, nie przyniósł autorowi żadnych znaczących wyróżnień i popadł nieco w zapomnienie.

Wymowny jest fakt, że niedługo po premierze oryginału po serię sięgnęło wydawnictwo Zysk i S-ka, ale projekt został porzucony po dwóch tomach. Polscy czytelnicy na kompletne wydanie pięcioksięgu czekali kolejne dwie dekady. Dopiero w latach 2011-2012 wydawnictwo Prószyński i S-ka wydało cały „Powrót do domu” w estetycznej i wizualnie spójnej edycji. Pierwsze dwa tomy ukazują się w przekładzie Edwarda Szmigiela, a kolejne trzy – Kamila Lesiewa.

Akcja „Pamięci...” rozgrywa się miliony lat po opuszczeniu przez ludzkość Ziemi, na planecie Harmonia. Nad rozwojem ludzkiej społeczności czuwa Naddusza – sztuczna inteligencja zaprojektowana, aby wpływać na działania ludzi i neutralizować autodestrukcyjne tendencje, które doprowadziły do samozniszczenia ziemskiej populacji. Naddusza, subtelnie wpływając na ludzkie umysły, blokuje postęp technologiczny i stara się zapobiec ponownemu wkroczeniu człowieka w ślepą uliczkę rozwoju. Niestety, system zaczyna szwankować, a równowaga społeczna na Harmonii ulega zachwianiu.

Powieść skupia się na losach grupy ludzi, powiązanych więzami rodzinnymi, którzy odbierają przekaz Nadduszy i niejako zostają powołani do wypełnienia misji ratowania świata (choć w pierwszym tomie cel i treść tej misji są jeszcze nieco mgliste – i dla bohaterów, i dla czytelnika). Trudno jednoznacznie wskazać tu postaci pierwszoplanowe, ale dramaturgię utworu zbudowano wokół relacji między czwórką rywalizujących ze sobą braci. Ich aspiracje, decyzje, konflikty, przewinienia i słabości, tworzą ciekawą opowieść o poczuciu misji, obowiązku i posłuszeństwie.

Na tym etapie cyklu społeczne i polityczne konflikty pozostają daleko w tle, a pierwszorzędne znaczenie mają relacje między bohaterami oraz ich stosunek do wezwania Nadduszy. W przypadku tych pierwszych, smaku fabule dodaje nietypowa struktura rodzinna i społeczna (Basilika – miasto kobiet, zawierających z mężczyznami roczne „kontrakty małżeńskie”), tworząca złożoną mozaikę powiązań i konfliktów. Z kolei siła wątku Nadduszy leży w jego szczególnej relacji z ludźmi – komputer, gromadzący dane z wszystkowidzącej sieci satelitów, postrzegany jest jako niemal wszechmocne bóstwo, zsyłające sny i wpływające na myśli.

Choć w tak skrótowym opisie nie brzmi to może szczególnie porywająco, stanowi jednak oryginalny i niebanalny fundament dla cyklu o dużym rozmachu. W połączeniu z charakterystycznym dla Carda talentem do storytellingu i kreacji interesujących postaci, otrzymujemy zaproszenie do wciągającej i obiecującej opowieści.Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2012-08-03 11:02:40
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"


 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

Recenzje

Wilhelm, Kate - "Gdzie dawniej śpiewał ptak"


 Collins, Suzanne - "Ballada ptaków i węży"

 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Taylor, Dennis E. - "Gdyż jest nas wielu"

 Butcher, Jim - "Opowieść o duchach"

 Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"

 Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

 McDonald, Ian - "Luna: Wschód"

Fragmenty

 Elison, Meg - "Księga Bezimiennej Akuszerki"

 Możdżeń, Konrad - "Chodź ze mną"

 Zamiatin, Jewgienij - "My"

 Urbanowicz, Artur - "Paradoks"

 Sykes, Sam - "Siedem czarnych mieczy"

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS