NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (czarna)

LaValle, Victor - "Samotne kobiety"

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Kosik, Rafał - "Vertical" (wyd. 2)
Wydawnictwo: Powergraph
Data wydania: Kwiecień 2012
Wydanie: II
ISBN: 978-83-61187-47-9
Oprawa: twarda
Format: 135 x 205 mm
Liczba stron: 440
Cena: 42,00 zł
Seria: Science Fiction z plusem



Kosik, Rafał - "Vertical" (wyd. 2)

Był mądry, może najmądrzejszy z nas wszystkich.

Znał odpowiedzi na wiele pytań, a co ważniejsze,

znał też wiele pytań, na które nie było odpowiedzi.

„Vertical”, Rafał Kosik



„Vertical” był jedną z najlepszych, a bodaj i najlepszą książką, jaką wydano na polskim fantastycznym podwórku w 2006 roku. W biegu po Zajdla Kosik przegrał niesprawiedliwie z Grzędowiczem, ale z perspektywy czasu jeszcze wyraźniej widać, że to „Vertical” aspiruje do kanonu, a z wrażeń po laureacie pozostał popiół i kurz...

Jeśli przed kilkoma laty „Vertical” umknął czyjejś uwadze, reedycja Powergraphu stanowi idealną okazję, by nadrobić zaległości. Okazję tym lepszą, że drugie wydanie ukazuje się w twardej oprawie, zwiększonym formacie, luźniejszym i wygodniejszym składzie, z kilkoma poprawkami i dodanym opowiadaniem „Wyprawa szaleńców”, osadzonym w powieściowym uniwersum.

Największym atutem „Verticala” jest wykoncypowana przez Rafała Kosika rzeczywistość, pretendująca do grona najbardziej fascynujących kreacji w polskiej literaturze. Wizja świata niknących w nieskończonej dali lin, po których wspinają się mechaniczne miasta, należy zarazem do najlepiej przemyślanych i spójnych logicznie. Choć pomysł wydaje się bardzo odważny, a wręcz karkołomny, jest zarazem doskonale dopracowany, wiarygodny i pełen szczegółów. I choć autor nie uniknął naiwności i kilku uproszczeń, cała wizja cechuje się jednak sensem i spójnością, jakiej próżno szukać w większości dzieł gatunku.

Dziwny, wertykalny świat, czytelnik odkrywa oczyma Murka, młodego, ciekawskiego i odważnego chłopca, któremu nie wystarczają zwyczajowe odpowiedzi na pytania o cel i sens życia i świata. Chłopak nie tylko zaczyna formułować coraz trudniejsze pytania o naturę rzeczywistości, ale wyrusza na poszukiwania odpowiedzi, wprawiając tym w ruch akcję powieści i tworząc kanwę dla niezwykłej, przygodowej opowieści o podróży poza krawędź świata, do jego początków.

Kreacjom bohaterów bliżej do nieco pretekstowych konstrukcji psychologicznych, jakie rodziła dawna science fiction – skupiona na zgłębianiu arkanów wszechświata, a postacie literackie wykorzystująca raczej jako przewodników po uniwersum, autorów przemyśleń i ewentualnie czynniki sprawcze przemian. Z drugiej strony galeria postaci jest dość szeroka i niejednorodna, a różnice w charakterach, motywacjach i podejściu do życia sprawiają, że nie sposób zarzucić Kosikowi schematyzmu czy zaniedbania. Zawiedzeni mogą być tylko poszukiwacze psychologicznej głębi.

Zamiast niej powieść oferuje niezwykłą, verne’owską przygodę, skupioną na eksploracji świata i jego tajemnic. Jest zarazem ukłonem w kierunku ducha klasycznej science fiction, z jej nastawieniem na literacką podróż i usilne próby zrozumienia natury rzeczywistości. Pod warstwą dynamicznej akcji „Vertical” zadaje wiele istotnych pytań, obnaża naszą własną krótkowzroczność, a zarazem ciekawie koresponduje z ideami utopii, wolności, inteligentnego planu, niewoli społecznych norm i rewolucyjnej siły prawdy. W formie zaś lawiruje między powieścią przygodową, poczciwą science fiction a konwencją antyutopii.

Oprócz kilku emocjonujących zwrotów akcji, zapierających dech w piersiach scen (dla osób z bujną wyobraźnią połączoną z lękiem wysokości albo klaustrofobią książka może być niebezpieczna), „Vertical” oferuje bogatą, inspirującą warstwę nienachalnej refleksji. A jeśli dodać do tego niezwykły świat, który zapada w pamięć równie skutecznie, jak najlepsze wizje Lema czy Dukaja, powstaje lektura obowiązkowa dla każdego czytelnika polskiej fantastyki.


Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2012-05-31 11:31:51
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS