Patronat

Abercrombie, Joe - "Bohaterowie" (2019)

Corey, James S.A. - "Wzlot Persepolis"
Ukazały się

Douglas, Ian - "Star Carrier. Światłość"
Ziębiński, Robert - "Piosenki na koniec świata"
Palmer, Ada - "Siedem kapitulacji"
Pilipiuk, Andrzej - "Przeszłość dla przyszłości"
antologia - "Wigilia pełna duchów"
Chesterton, Gilbert Keith - "Człowiek, który był Czwartkiem"
Węcławek, Dominika - "Skoczkini. Zapiski z międzygwiezdnego lotu"
Rusnak, Marcin - "Diabły z Saints"
Linki
|
|
|
Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Edelman, David Louis - "Trylogia Skoku 225"Tytuł oryginału: Infoquake Tłumaczenie: Michał Kubiak Data wydania: Luty 2012 Wydanie: I ISBN: 978-83-7574-692-1 Oprawa: miękka Format: 135 x 215 mm Liczba stron: 478 Cena: 39,90 zł Rok wydania oryginału: 2006 Seria: Obca Krew
Tom cyklu: 1
|
„Infoszok” Davida Edelmana to pierwszy tom trylogii „Skok 225”, zabierającej czytelników w podróż do dość odległej przyszłości, w której ludzkość nauczona ponurym doświadczeniem porzuciła maszyny wyposażone w sztuczną inteligencję na rzecz rozwoju możliwości ludzkiego ciała. Rewolucja Autonomiczna, której echa pojawiają się na stronach książki, była buntem zaawansowanych komputerów, który prawie doprowadził do zagłady ludzkości. Początkiem nowego kalendarza i nadziei na przyszłość stało się wynalezienie struktur bio-logicznych, pozwalających na wyposażenie organizmów istot żywych w praktycznie nieograniczone możliwości. Począwszy od regulacji przemiany materii, emocji i libido, nieustannego monitoringu stanu zdrowia, a w razie potrzeby leczenia, aż do gadżetów pokroju widzenia w ciemności czy zmiany koloru oczu w zależności od otoczenia. Edelman wykreował świat sprawiający wrażenie całkiem złożonego i intrygująco odmiennego, zwłaszcza biorąc pod uwagę nomenklaturę nowych technologii i przejawów życia społecznego. Jednakże przy tym nie ujawnia jego głębi. Akcja powieści skupia się wokół głównego wątku i w rezultacie obserwujemy tylko stosunkowo niewielki, towarzyszący mu wycinek uniwersum.
Fabuła szczególnie mocno przypomina thriller finansowy, z tą różnicą, że osadzony w przyszłości o wszelkich cechach SF. Mamy więc do czynienia z potencjalnie niewyobrażalnie wielką ilością pieniędzy, podstępami konkurencji, oraz śmiertelnym niebezpieczeństwem. Z wyjątkiem długiej części poświęconej biografii głównego bohatera, Natcha, akcja utrzymuje dobre tempo, momentami solidnie trzymając w napięciu. Wspomniana postać jest mistrzem feudokorpu, czyli kieruje własną firmą, zajmującą się programowaniem w branży bio-logicznej. Kolejne sukcesy i nieposkromiona ambicja prowadzą do niespodziewanej oferty, równie intrygującej, co zyskownej i niebezpiecznej.
Pozostając przy głównym bohaterze, jest on klasycznym wręcz przykładem postaci w drodze. Jego biografia to pasmo tragicznych wydarzeń, służących za uzasadnienie twardego charakteru, oraz wiecznie nienasyconej żądzy sukcesu. Przeszkody na jego drodze sprawiły, że stał się osobą skuteczną, pozbawioną skrupułów i niezwykle charyzmatyczną, ale nie dały mu celu. Natch obsesyjnie dąży do sukcesu, którego sam nie jest w stanie zdefiniować. Znaczące są jego podróże koleją, w czasie których gapi się przez okno, poszukując odpowiedzi.
„Infoszok” to niezły wstęp do trylogii, który fabularnie buduje napięcie, wprowadza interesujący świat przyszłości, i bohatera o silnej osobowości, atrakcyjnie kontrastującej z paradoksalnym brakiem świadomie określonego celu. Książka posiada potencjał, by rozwinąć się niemalże w każdym możliwym kierunku, zwłaszcza, że językowo autor radzi sobie całkiem nieźle, a dołączony glosariusz i dodatki zdają się świadczyć o starannym podejściu wobec konstruowania fikcyjnego uniwersum.
Autor: Krzysztof Kozłowski
Dodano: 2012-04-30 13:09:56
Sortuj: od najstarszego | od najnowszego
Magg0t - 16:09 30-04-2012
Jakoś nie mogę się zabrać za przeczytanie:) Stoi na półce i czeka na lepsze dni ;]
Lord Turkey - 18:48 30-04-2012
W taką pogodę nie czas siedzieć nad książkami! Duch w człowieku rwie się na łono natury
kurp - 20:40 30-04-2012
Jedno nie wyklucza przecież drugiego!
Magg0t - 19:56 19-05-2012
Przeczytałem w końcu i mi się podobało. Warto czekać na kontynuacje.
|
|
|
Artykuły

Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady
Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)
Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)
Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)
Gra o tron subiektywnym okiem (s08e03)
Recenzje

Raduchowska, Martyna - "Fałszywy Pieśniarz"
Abercrombie, Joe - "Szczypta nienawiści"
Eames, Nicholas - "Krwawa Róża"
Kisiel, Marta - "Małe Licho i anioł z kamienia"
Le Guin, Ursula K. - "Cała Orsinia"
Lawrence, Mark - "Święta siostra"
Aldiss, Brian W. - "Cieplarnia"
Abercrombie, Joe - "Ostateczny argument" (oprawa twarda)
Fragmenty
Simon, Lars - "Lennart Malmkvist i osobliwy mops Buri Bolmena"
Foster, Alan Dean - "Obcy"
Hendel, Paulina - "Droga Dusz"
Cook, Glen - "Port Cieni"
Zbierzchowski, Cezary - "Distortion"
Rak, Radek - "Baśń o wężowym sercu"
Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"
Kańtoch, Anna - "Diabeł w maszynie"
|