NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

Wroczek, Szymun - "Piter. Bitwa bliźniaków"

Ukazały się

Campbell, Jack - "Zaginiona flota. Nieustraszony" (2020)


 Machanienko, Wasilij - "Droga Szamana. Etap 3: Tajemnica Mrocznego Lasu"

 Ziemiański, Andrzej - "Cyberpunk. Odrodzenie"

 Chokshi, Roshani - "Aru Shah i drzewo życzeń"

 Machanienko, Wasilij - "Droga Szamana. Etap 1: Początek" (nowe wydanie)

 Jadowska, Aneta - "Na wojnie nie ma niewinnych" (SQN)

 Drayden, Nicky - "Overwatch: Bohaterka Numbani"

 Czarny, Tomasz; Bogusz, Patryk - "Nowoczesna niewolnica"

Linki

Oliver, Jana - "Córka łowcy demonów"
Wydawnictwo: Replika
Cykl: Oliver, Jana - "Łowcy Demonów"
Tytuł oryginału: Forsaken aka The Demon Trapper's Daughter
Tłumaczenie: Piotr Żyra
Data wydania: Luty 2012
ISBN: 978-83-7674-162-8
Oprawa: miękka
Liczba stron: 34,90 zł
Cena: 400
Rok wydania oryginału: 2011
Tom cyklu: 1Oliver, Jana - "Córka łowcy demonów"

Bez zbędnych czułości


Nie będę ukrywał, że od książek opatrzonych metką „romans paranormalny” staram trzymać się z daleka. Wystarcza mi obowiązek dopisywania do „katedralnej” biblioteki kolejnych pozycji wydawanych przez Amber czy Naszą Księgarnię. Nie żebym należał do grona osób, które umilają sobie zimowe wieczory dorzucaniem do kominka powieści L.J. Smith albo Richelle Mead; po prostu nie mieszczę się w targecie. Czasami jednak obowiązki recenzenta zmuszają do zmiany przyzwyczajeń.
Sięgając po „Córkę łowcy demonów” Jany Oliver, byłem pełen złych przeczuć, w czym utwierdzał okładkowy blurb. Szykowała się kolejna opowieść o bohaterskiej pogromczyni potworów, która obowiązkowo zadurzy się w kilku facetach naraz. Dobrze, że od czasu do czasu los postanawia sprawić nam psikusa.
Pierwszą rzeczą, która mnie zaskoczyła była znikoma dawka pierwiastka romantycznego. Oczywiście główna bohaterka, nastoletnia Riley Blackthorne, standardowo posiada kilku wielbicieli, ale jej perypetie uczuciowe nie stanowią koła napędowego opowiadanej historii, ani też nie rzutują, prawie do samego końca, na jej poczynania. Możemy zatem zapomnieć o kawałkach rodem z książek Stephanie Meyer: głębokim patrzeniu sobie w oczy, trzymaniu za ręce i nieustającym wyznawaniu miłości. Częściowo jest to „zrekompensowane” regularnie powtarzającymi się scenami narzekania Riley na inteligencję, a raczej jej brak, niejakiego Becka, ale nie psuje to zbytnio przyjemności płynącej z lektury.
Nie najgorzej prezentuje się także wątek „paranormalny”. Demony, nekromanci i czarownice to chleb powszedni mieszkańców Atlanty A.D. 2018. Co doprowadziło do ich pojawienia się – nie wiadomo. Od demonicznych hord oddziela ludzi tylko Gildia Łowców, której członkowie uzbrojeni w magiczne Sfery i Wodę Święconą trwają na pierwszej linii konfliktu. Nie jest to oczywiście żadne novum, bez problemu znalazłoby się kilka podobnych książek, ale trzeba przyznać, że autorce udało się dodać parę własnych pomysłów. Mnie najbardziej w pamięć zapadły Klepto-Demony, zajmujące się, zgodnie z nazwą, kradzieżą wszelakiego rodzaju błyskotek oraz wątek związany z ochroną ciał po śmierci. Do tego dochodzi parę opisów ceremoniałów Gildii Łowców oraz smaczki – m.in. w postaci serialu opowiadającego o pogromcach sług nieczystych.
Zazwyczaj mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach, ale u Oliver dużo bardziej szwankuje ogólna wizja przedstawionego świata. Przede wszystkim brakuje choćby najmniejszej wzmianki na temat genezy opisywanych wydarzeń. Nie wiem, czy autorce zabrakło pomysłu, czy też chciała skłonić czytelników do tworzenia własnych hipotez, ale efekt jest dyskusyjny. Niby na pierwszy rzut oka wszystko jest w porządku, jednak jeśli podejdziemy bliżej, zaczniemy dostrzegać duże luki konstrukcyjne. Takie jak podupadłe miasto, ledwo funkcjonujący system szkolnictwa, a równocześnie działające biblioteki i, rzecz jasna, McDonald’sy. Co oznacza Strefa Zero – też się nie dowiemy. Brakuje policji, wojska czy jakichkolwiek służb specjalnych. Nie znalazłem również śladu po jakimkolwiek prezydencie, za to sporą sympatią, a także wpływami cieszy się Watykan i jego oddziały zwalczające demony.
Z kolei na plusik można zapisać kreacje poszczególnych bohaterów, którzy chociaż nie wychodzą poza znany wzór, szybko zdobywają sympatię czytelników. I tak Riley Blackthorne idealnie sprawdza się w roli buntowniczki bez powodu, a mistrz Harper to modelowy oschły mentor. Nie zabrakło także miejsca dla twardziela po przejściach (Beck) i przystojnego nieznajomego. Szkoda tylko, że Oliver nie pokusiła się o stworzenie wyrazistej postaci „czarnego charakteru”, bo pojawiający się w kilku miejscach demon nie do końca się sprawdza. Pewne nadzieje wiązałem z osobą nekromanty Ozymandiasa, ale na razie autorka nie wykorzystała tkwiącego w nim potencjału.
Reasumując, „Córka łowcy demonów” Jany Oliver to kawałek uczciwej rozrywkowej literatury. Wartka i wciągająca fabuła, sympatyczni bohaterowie, kilka ciekawych rozwiązań – oto jej największe atuty. Najwięcej frajdy z czytania będą mieli fani „paranormalni”, ale i wielbiciele lżejszych odmian fantastyki nie powinni specjalnie narzekać. W końcu nie samą „Ucztą Wyobraźni” czy „Kontrapunktami” człowiek żyje.Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2012-03-12 13:45:00
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj trójpak LitTPG


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"


 Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

 McDonald, Ian - "Luna: Wschód"

 Maas, Sarah J. - "Dom ziemi i krwi"

 Dick, Philip K. - "Druciarz Galaktyki"

 Flint, Eric & Weber, David - "1633"

 Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem"

 Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

Fragmenty

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS