NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Swanwick, Michael - "Matka żelaznego smoka"

Bester, Alfred - "Człowiek do przeróbki" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Ukazały się

Le Guin, Ursula K. - "Księga Drogi i Dobra"


 Jefremow, Iwan - "Mgławica Andromedy" / "Serce Węża"

 Jefremow, Iwan - "Godzina Byka"

 Kulikow, Roman - "Sztych"

 Fitas, Bartłomiej - "Umarli nie wracają"

 Lee, Edward - "Bighead"

 Roth, Veronica - "Wybrańcy"

 Lunde, Maja - "Ostatni"

Linki

antologia - "Zachowuj się, jak porządny trup"
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: Sierpień 2008
ISBN: 978-83-60505-73-1
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195
Liczba stron: 560
Cena: 29,99
Seria: Antologieantologia - "Zachowuj się, jak porządny trup"

Fantastyczne światy z południa


„Zachowuj się jak porządny trup” to wydana w 2008 roku dość obszerna antologia Fabryki Słów, stanowiąca nie lada okazję do zapoznania się z pisarskimi dokonaniami naszych południowych sąsiadów, na które składają się zarówno opowiadania fantasy, jak i sf o bardzo zróżnicowanej tematyce i stylu. Tytuł zbioru nie ma większego związku z zawartymi w książce tekstami i z pewnością nie spina ich jakąkolwiek klamrą, gdyż opowiadaniom zaprezentowanym polskim czytelnikom brakuje wspólnego motywu przewodniego. Różnią się one nie tylko pisarskim kunsztem, wykorzystywaną konwencją czy podejmowaną tematyką, ale nawet formą, gdzie za przykład można podać dość mocne „Wszystko dobre, co się dobrze kończy” Ondřeja Neffa, będące wywiadem rzeką z głównym bohaterem.
Jeżeli miałbym wskazać element wspólny dla dużej części zawartych w antologii opowiadań byłyby to ludzkie charaktery i emocje. Są one wręcz najważniejsze we wspomnianym już krótkim opowiadaniu Neffa o podróżach w czasie i moralności telewizyjnego show. Jozef Girovský w tekście „Tarzana” snuje wizję świata przyszłości, w którym z pozoru normalni ludzie stali się zwierzętami, a zwierzęta nabrały cech ludzi. W opowiadaniu „W maju, jak przed rokiem” Jaroslav Mostecký sprawnie operuje konwencją małego miasteczka nawiedzanego przez lokalnego, zrodzonego ze zbrodni mieszkańców upiora, stawiając bohaterów przed najtrudniejszymi dylematami z pogranicza życia i śmierci. Michal Jedinák w „Śnie o powrocie”, nastrojowym, pełnym tajemnic, wzruszającym opowiadaniu będącym jego hołdem dla Raya Bradbury’ego przywołuje duchy ludzi i najgorsze strony ludzkiej natury, zamieniającej życie w piekło wszędzie tam, gdzie się pojawimy. Inne, nie mniej wstrząsające ujęcie problematyki ludzkich charakterów i skrajnych emocji znajdziemy w „...i skazuje się na utratę wymiaru”. Jest to opowiadanie, za które Jiří Procházka otrzymał Nagrodę Akademii SF, Fantasy i Horroru i jednocześnie chyba najlepsze opowiadanie w recenzowanej antologii. Wykreowany na jego potrzeby świat plaskatych, interesująca intryga i nieco akcji powodują, że obok nieźle warsztatowo ukazanej psychologii postaci otrzymujemy po prostu bardzo dobre, oryginalne opowiadanie.
Wśród zebranych w książce czternastu opowiadań każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Miłośników akcji i niezłych fabuł szybko wciągną takie opowiadania, jak „Piekielne szczęście” znanego już w Polsce Miroslava Źambocha, klimatyczne, osadzone w postapokaliptycznym świecie „Jest 7.00, czas, byś zabił swego pierwszego dziś policjanta” (Jiří Kulhánek), niezłe, choć trochę niedopracowane w warstwie narracyjnej słowiańskie fantasy, pełne bogów i magii – „Kiedy słońce wstanie nad Zoborem” (Ďuro Červenák), czy w końcu czeski paranormal romance niepozostawiający niesmaku związanego z zachodnią prozą tego rodzaju – tytułowe opowiadanie „Zachowuj się jak porządny trup!” (Jana Rečková). W zbiorze znalazł się również jeden kryminał – „Życie pełne piękna” (Ondřej Neff) i choć zakończenie nieco mnie rozczarowało, jest to dość interesujący przykład połączenia literatury detektywistycznej z konwencją fantasy. Na uwagę zasługuje też „Zwiastowanie” (Michal Hvorecký), gdyż podejmując temat sztuki przyszłości samo w sobie stanowi eksperyment, w którym zaciera się granica pomiędzy dziełem i jego odbiorem. Nie każdemu się spodoba, ale przeczytać warto.
Literacko antologia wypada naprawdę nieźle. Kilka opowiadań zrobiło na mnie bardzo duże wrażenie, dostarczając nie tylko rozrywki, lecz również bawiąc, zaskakując i prowokując do refleksji. Niektóre wykreowane przez autorów światy zapadają w pamięć i czytelnik ma ochotę na więcej i więcej osadzonych w nich przygód. Inne stanowią jedynie tło dla akcji czy też przyjętej, oryginalnej formy. Najwięcej jest opowiadań przeciętnych plus, czyli takich, które nieźle się czyta, ale też nie stanowią żadnego przełomu wartego zapamiętania. Natomiast żadne z opowiadań nie sprawiło, bym żałował poświęconego na jego lekturę czasu. Zdarzają się teksty częściowo niedopracowane, jak również niewykorzystujące w moim odczuciu w pełni potencjału, jaki w nich drzemie, jednakże nie zmienia to faktu, że brak jest w recenzowanej antologii tekstów ewidentnie słabych.
Na zakończenie wspomnę o wydaniu zbioru. Interesująca okładka i ilustracje do każdego opowiadania stanowią od jakiegoś czasu standard, przynajmniej dla tego wydawnictwa, ale tym, co najbardziej cieszy, są krótkie biogramy autorów poszczególnych tekstów. Jedyne, czego zabrakło mi od strony edytorskiej, to daty powstania opowiadań. Dla czytelników obeznanych w jakimś stopniu z twórczością autorów antologii byłaby to cenna informacja, umożliwiająca śledzenie rozwoju pisarzy i ewolucji ich tekstów.


Autor: Krzysztof Kozłowski


Dodano: 2011-10-11 21:43:00
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial


 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Recenzje

Cherezińska, Elżbieta - "Odrodzone królestwo"


 Pullman, Philip - "Tajemna wspólnota"

 Morgan, Richard - "Trzynastka"

 Butcher, Jim - "Zimne dni"

 antologia - "Cyberpunk Girls"

 Hibberd, James - "Ogień nie zabije smoka"

 antologia - "Wigilijne opowieści"

 Vonnegut, Kurt - "Sinobrody"

Fragmenty

 Strugaccy, Arkadij i Borys - "Piknik na skraju drogi i inne utwory

 Wydra, Justyna - "Warkoczyk"

 Le Guin, Ursula K. - "Księga Drogi i Dobra"

 Noni, Lynette - "Szept"

 Bishop, Anne - "Światło i Cienie"

 Hibberd, James - "Ogień nie zabije smoka"

 Bester, Alfred - "Człowiek do przeróbki

 Scalzi, John - "Ostatnia imperoks"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS