NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

Miela, Agnieszka - "Krew Wilka"

Ukazały się

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (czarna)


 Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (niebieska)

 Kingfisher, T. - "Cierń"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Maas, Sarah J. - "Dom płomienia i cienia"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

Linki

Riordan, Rick - "Czerwona piramida"
Wydawnictwo: Galeria Książki
Cykl: Riordan, Rick - "Kroniki rodu Kane"
Tytuł oryginału: The Red Pyramid
Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska
Data wydania: Luty 2011
ISBN: 978-83-62170-13-5
Oprawa: broszurowa ze skrzydełkami
Format: 195 x 125 mm
Liczba stron: 544
Cena: 36,90 zł
Rok wydania oryginału: 2010
Tom cyklu: 1



Riordan, Rick - "Czerwona piramida"

Powtórka z rozrywki w egipskich klimatach


Podejrzewam, że kiedy Rick Riordan skończył pisać „Ostatniego Olimpijczyka”, zasiadł wygodnie w fotelu przy kominku i zadał sobie pytanie: co teraz? Rozwiązań jest kilka. Można zaryzykować i stworzyć książkę w klimatach odbiegających od dotychczasowej twórczości. Inni autorzy w imię zasady „lubimy, co już znamy” rozpoczynają pracę nad sequelami i prequelami przygód bohaterów. Wyjściem jest także zawieszenie kariery literackiej na kilka lat, biorąc jednak pod uwagę czujną konkurencję, mógłby to być przysłowiowy „strzał w stopę”. A gdyby tak napisać książkę, która mimo że na pierwszy rzut oka wydaje się czymś nowym, w istocie trzyma się starych i sprawdzonych metod? – pomyślał Riordan.
Załóżmy, że to będzie kolejna opowieść o współczesnych dzieciach zamieszanych w konflikt z bogami, ale tym razem za podstawę posłuży mitologia egipska, a nie grecka. W końcu Ra, Ozyrys czy Set też posiadają spory potencjał. Zmienią się nieco bohaterzy – dla każdego coś miłego – wprowadzi się dwóch narratorów historii: chłopca (Carter) i dziewczynkę (Sadie). To powinno chwycić. A żeby nie było za różowo, jedno z nich uczynię specem od egiptologii, a drugie będzie dopiero musiało się wszystkiego nauczyć; tak samo jak czytelnicy. Sprytne prawda?
Teraz trzeba zastanowić się nad samą fabułą. To co wymyśliłem, pisząc Percy’ego Jacksona, sprawdziło się w stu procentach, zatem nie trzeba nic zmieniać. W końcu lepsze wrogiem dobrego. Dam moim bohaterom góra tydzień na uratowanie świata ze szponów Seta, a na końcu okaże się, że to dopiero czubek góry lodowej. Oczywiście książka będzie się składać głównie z pogoni za Carterem i Sadie – w powietrzu, w wodzie i na lądzie. Nie zabraknie też kilku mrożących krew w żyłach scen czy nagłych zwrotów akcji. Przy okazji opiszę wiele ciekawych miejsc – Muzeum Brytyjskie, Luwr czy dom Elvisa Presleya w Memphis. Do tego doda się wszelkiego rodzaju potwory występujące w mitologii egipskiej, których jedynym celem będzie obrzydzanie życia głównym bohaterom. Czytelnicy będą zachwyceni.
Jeśli są potwory, przydaliby się bogowie. Najlepiej będzie wykorzystać tych znanych: Horusa, Bastet czy Tota. Choć będą – jak to bogowie – nieśmiertelni, nadam im ludzkie cechy, emocje i zachowania – zawiść, żądzę władzy, ale też szlachetność i skłonność do poświęceń. Część z nich będzie żyć w ukryciu, w zaświatach, ale kilku umieszczę między zwykłymi ludźmi, np. w charakterze wykładowcy na uczelni. A dla moich wiernych fanów dorzucę kilka aluzji, że gdzieś obok czuwają bogowie olimpijscy.
Nie zapominajmy też o magii. W końcu magiczne artefakty, hieroglify czy ożywające figurki to idealny komponent fabuły. Dla ubarwienia akcji dołożę jeszcze całą grupę magów, kilka rodzajów czarów i mnóstwo zaklęć. Oczywiście wprowadzę także specjalną magiczną zasłonę, żeby zwykli śmiertelnicy nie wiedzieli, co się wokół nich dzieje. Wprawdzie w dobie globalnej wioski szanse ukrycia magii wydają się znikome, ale przecież nie mogą pozwolić, by wszyscy ludzie wiedzieli o czarach.
Czy to wystarczy, żeby powstał kolejny hit? Co by tu jeszcze wymyślić? Niech zarówno Carter, jak i Sadie będą tak połączeni z bogami, aby mogli korzystać z ich magicznej mocy, a nawet, od czasu do czasu, oddawać kontrolę nad swoimi ciałami. Staną się wtedy awatarami Ra czy Izydy. Nie może też zabraknąć odrobiny humoru – w końcu gros moich czytelników to dzieci i młodzież. Najlepiej sprawdzi się tu orangutan jedzący tylko rzeczy na literę „f”, marudny ożywiony posążek oraz garść przytyków, którymi będą się obdarzać moi bohaterzy. Może i nie jest to humor z najwyższej półki, ale dzieciakom powinien przypaść do gustu.
No to jeszcze jakiś tytuł – najlepiej niech od razu kojarzy się z Egiptem. Sfinksa zostawię sobie na później, mumia jest zbytnio oklepana. „Czerwona piramida”. Wpada w ucho, łatwo zapamiętać i wiadomo o co chodzi. Teraz wystarczy napisać ponad pięćset stron formatu 195 x 125 mm, dołożyć kilka obrazków, kolorową okładkę i gotowe.
Oczyma wyobraźni już ją widzę. Książkę zbliżoną klimatem i intrygą do moich wcześniejszych powieści, a mimo to nieco inną. Wprowadzenie dwóch równorzędnych bohaterów pierwszoplanowych powinno dodać fabule trochę świeżości. Ciekawie będą się też prezentować bogowie egipscy, którzy są dużo mniej wyeksploatowani od tych greckich. Akcja będzie wartka, ale obok scen pełnych akcji i napięcia nie zabraknie też elementów humorystycznych. A przede wszystkim „Czerwona piramida” będzie stanowić znakomity punkt wyjścia dla dzieciaków, które zamierzają dowiedzieć się czegoś o starożytności.
A jak mi się nie uda i książka słabo się sprzeda, to zawsze mogę wrócić do Percy’ego Jacksona i jego przyjaciół.


Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2011-06-11 23:39:45
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS