NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Miela, Agnieszka - "Krew Wilka"

Weeks, Brent - "Poza cieniem" (wyd. 2024)

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Weis, Margaret & Hickman, Tracy - "Tajemnica smoka"
Wydawnictwo: Rebis
Cykl: Weis, Margaret & Hickman, Tracy - "Dragonships"
Tytuł oryginału: Secret of the Dragon
Tłumaczenie: Maria Smulewska-Dziadosz
Data wydania: Luty 2011
ISBN: 978-83-7510-643-5
Oprawa: miękka
Format: 132 x 202 mm
Liczba stron: 592
Cena: 37,90 zł
Rok wydania oryginału: 2010
Tom cyklu: 2



Weis, Margaret & Hickman, Tracy - "Tajemnica smoka"

Barbarzyńca w ogrodzie


Jednym z najczęściej spotykanych motywów w fantasy jest walka sił dobra ze złem. Zazwyczaj od początku książki mamy klarowny podział na bohaterów pozytywnych i negatywnych, na siły Jasności i Ciemności. Podłoże konfliktów nie jest przy tym zbyt zróżnicowane – najczęściej jest to zemsta, żądza panowania nad światem lub konflikt cywilizacyjny.
Fabuła cyklu „Dragonship” Margaret Weis i Tracy’ego Hickmana oparta jest na ostatnim z wymienionych powodów. Na kartach książki poznajemy trzy odrębne cywilizacje, które za sprawą konfliktu bogów, stają ze sobą w szranki. O ile jednak „Smocze kości” dawały okazję do bliższego przyjrzenia się życiu i obyczajów Vindrasów (odpowiednik naszych Wikingów), kolejny tom serii, „Tajemnica smoka”, koncentruje się wokół Orańczyków (quasi Rzymianie).
W założeniu mieliśmy otrzymać powieść, w której czytelnicy, wraz z pojmanymi barbarzyńcami, odkrywają świat rządzący się odmiennymi prawami, posiadający inną religię, kulturę. Problem tkwi w tym, że to co prezentuje nam Weis & Hickman nie odbiega od znanych schematów.
Na czele Oran stoi marionetkowa cesarzowa, a za wszystkie sznurki pociągają wszechpotężni kapłani. Jeśli znajdzie się ktoś próbujący z nimi walczyć, zaraz zostają na niego nasłani skrytobójcy. Gospodarka quasi Rzymu oparta jest na niewolnictwie, a społeczeństwo podzielone jest na zamożnych posesjonatów i biedaków mieszkających w slumsach. Oczywiście nie zabrakło miejsca dla walk gladiatorów – co prawda zasady walk są dużo bardziej skomplikowane, ale czy jest to aż tak istotne? Do tego, tak charakterystyczny dla standardowego wyobrażeniu o starożytnym Rzymie, klimat lekkiej dekadencji. Szkoda, że w tym wszystkim zabrakło chociaż odrobiny oryginalności, czegoś niepowtarzalnego, co stanowiłoby wyróżnik prezentowanej wizji.
Standardowa jest także fabuła. Dzielni Vindrasi, na czele ze Skylanem, szybko znajdują sobie miejsce w nowej sytuacji. Rzecz jasna nie zostają byle niewolnikami, tylko od razu „awansują” do roli gladiatorów. Równocześnie z opisem ich przygotowań do pierwszej walk, rozgrywa się drugi wątek – podstępni kapłani Aelona próbują posiąść tajemnicę smoczych kości. I gdyby tylko to wszystko było opisane chociaż ciut ciekawiej. Niestety akcja powieści rozkręca się bardzo powoli i dopiero około pięćsetnej strony coś zaczyna się dziać. Do tego momentu przeważają pozbawione polotu dialogi oraz męczące na dłuższą metę opisy uczuciowych rozterek bohaterów. Zabrakło miejsca na zaskakujące zwroty akcji, a opisy nielicznych potyczek nie wzbudzają zbyt wielu emocji.
Pisząc recenzję „Smoczych kości”, zwróciłem uwagę na rozbudowane – jak na tego typu utwór – portrety psychologiczne poszczególnych postaci. Niestety tym razem autorski tandem Weis & Hickman nie stanął na wysokości zadania. Rozterki i dylematy większości bohaterów są na poziomie latynoamerykańskich seriali. Przykładowo Raeger sypia ze smoczą kapłanką, ale cały czas ma chrapkę na jej rodzoną siostrę. Oczywiście kochanka domyśla się prawdy i kombinuje, jak pozbyć się konkurentki. Z kolei ta ostatnia nie może otrząsnąć się po śmierci ukochanego i dla ratowania jego duszy gotowa jest na wszystko, nawet zdradę. Inny heros, Skylan, przechodzi przyśpieszony kurs dorastania i z narwanego młodzika, co niejedno miał na sumieniu, staje się wzorcem bohatera, z którego ust płynie sama mądrość. O reszcie występujących postaci można jedynie napisać, że odgrywają rolę statysty. Obsadzone są zatem role notorycznego malkontenta, sprytnego pomagiera czy szlachetnego arystokraty. I znów zabrakło jakiegoś błysku czy odrobiny innowacyjności. W zamian lekturze „Tajemnicy smoka” towarzyszy wrażenie wszechobecnej powtórki z rozrywki. I niech to zdanie posłuży jako podsumowanie całej książki.


Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2011-03-19 21:15:36
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS