NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Kołodziejczak, Tomasz - "Skaza na niebie"

Brennan, Marie - "W Sanktuarium Skrzydeł"

Ukazały się

Campbell, Jack - "Narodziny Floty. Awangarda"


 Weinbaum, Stanley G. - "Tamten Mroczny"

 Gray, Claudia - "Star Wars: Wielka Republika. W ciemność"

 Lafferty, Mur - "Han Solo. Gwiezdne wojny – opowieść filmowa"

 Guzek, Marcin A. - "Szare Płaszcze: Chwała Imperium"

 Sablik, Tomasz - "Lęk"

 Hill, Joe - "Upiory XX wieku" (2021)

 Małecki, Jakub - "Święto ognia"

Linki

Wełnicki, Marcin - "Śmiertelny bóg"
Wydawnictwo: SuperNowa
Data wydania: Wrzesień 2010
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7578-025-3
Oprawa: miękka
Format: 120 x 195 mm
Liczba stron: 408
Cena: 30,90 złWełnicki, Marcin - "Śmiertelny bóg"

W alternatywnej rzeczywistości stworzonej przez Marcina Wełnickiego w „Śmiertelnym bogu” trwa Druga Wojna Światowa. Niemcy będący w posiadaniu tajemniczej broni zwanej Eskalacją dążą do zaprowadzenia swych porządków. W tych okolicznościach poznajemy Reinera Erharda, kapitana gestapo i mężczyznę, który dobro Rzeszy przedkłada ponad życie osobiste, przynajmniej do czasu kiedy okazuje się jak bardzo jedno i drugie może ze sobą kolidować. Wkrótce Reiner zamieszany w dziwne śledztwo będzie musiał podjąć decyzję, co tak naprawdę jest dla niego ważne, oraz wyruszyć w podróż, w której pozna sekrety bogów-Trójcy i ich plany co do naszego świata.
Trzeba przyznać, że pomysł uczynienia funkcjonariusza gestapo wybawcą świata jest dość niebanalny, jednak na nim kończy się oryginalność książki. Dalej zaczyna się roić od popularnych i często wykorzystywanych motywów. Wełnickiemu udało się upchnąć w jednej książce demony, pradawne bóstwa, człowieka w masce, boskich wybrańców, tajemnicze pochodzenie głównego bohatera, pierścienie mocy, magiczny miecz, potwory z mackami, retrospekcje, podróże w czasie i walkę z przeznaczeniem. Tym bardziej dziwi, że autorowi wyraźnie korzystającemu z przepisu „wrzucić, wymieszać i jeśli nie wybuchnie można podawać” wyszło wcale niezgorsze danie. Co najważniejsze książka nie nudzi, mimo pewnej schematyczności. Czyta się szybko i niestety równie szybko zapomina, ale za to ma się przyjemność na czas lektury.
Co do samego Reinera to nie ma wątpliwości, że jest prawdziwym aryjczykiem. Dla tych, którzy nie wiedzą, prawdziwy aryjczyk to taki jasnowłosy i niebieskooki neandertalczyk, a przynajmniej takie można odnieść wrażenie na początku. Na szczęście scenariusz przewiduje ewolucję głównego bohatera. Podczas podróży Herr Erhard przeistacza się z gburowatego nudziarza dzierżącego pukawkę, którą takiego ctana (mackowatego potwora) można najwyżej podrapać za uchem, w połączenie Wolverine’a („X-men”) z Indianą Jonesem. Najwyraźniej adrenalina korzystnie wpływa na jego osobowość, bo po kilku przejściach zaczyna się on wydawać czytelnikowi dużo bardziej ludzki.
Żaden bohater nie obejdzie się bez przewodnika, kogoś kto go poprowadzi poprzez trudy życia herosa. Reiner na swej drodze spotka aż dwóch. Pierwszym z nich jest Aziz. Demon ukryty pod postacią arabskiego sługi. Powoli przygotowuje Reinara do roli, którą wyznaczyło mu przeznaczenie. Posiada odpowiedzi na wiele pytań, których jednak nie chce zdradzić mimo usilnych starań Erharda (a przecież kto może mieć więcej doświadczenia w przesłuchiwaniu niż kapitan gestapo?). Drugim jest zamaskowany mężczyzna lubiący nazywać siebie Upiorem. Mimo swojej lekkiej ekscentryczności jest potężnym sprzymierzeńcem. On, podobnie jak Aziz, ma swoje plany w stosunku do Reinera.
„Śmiertelny bóg” to sprawnie napisana, dynamiczna i nienużąca powieść przygodowa z elementami fantastyki i horroru. Wełnicki umiejętnie połączył znane elementy i stworzył całość, która nie tylko trzyma się kupy, ale i potrafi zabawić na czas czytania. Jego starania docenią fani opowieści o poszukiwaczach skarbów i bohaterach zmagających się z brzemieniem ratowania świata. Takich historii powstało już wiele, a ta jest równie dobra jak tysiąc poprzednich i zapewne – tysiąc kolejnych, które jeszcze powstaną. Rozczarowani mogą poczuć się ci, których przyciągnęła tematyka II wojny światowej. Realia historyczne nie odgrywają tutaj tak dużej roli, jak może się wydawać. Akcja równie dobrze mogłaby toczyć się w dowolnym innym czasie i miejscu. Co się z tym wiąże, książka nie jest tak poważna, na jaką z początku pozuje i nie porusza ciężkich zagadnień dotyczących okresu wojennego. Czytelnik nie może liczyć na nic więcej niż tylko na przyzwoity kawałek lektury przygodowej z wykorzystaniem starych, sprawdzonych (i być może nie bez powodu popularnych) schematów. Dla jednych odgrzewany kotlet, dla drugich szybka przekąska pochłonięta w pośpiechu, a dla jeszcze innych – stały element menu.Autor: Paulina Szydłowska
Dodano: 2011-01-19 11:09:01
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Płomień"


Artykuły

Śniadanie wdowy, opowiadanie ze zbioru "Upiory XX wieku"


 Wywiad z R.J. Barkerem

 "Kraina Lovecrafta" - książka a serial

 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

Recenzje

Salik, Magdalena - "Płomień"


 Flint, Eric & Weber, David - "1634: Wojna bałtycka"

 Vinge, Vernor - "Ogień nad otchłanią"

 Masterton, Graham - "Susza"

 Miller, Madeline - "Pieśń o Achillesie"

 Szmidt, Robert J. - "Ostateczne rozwiązanie"

 Chakraborty, S.A. - "Miasto Mosiądzu"

 Sturgeon, Theodore - "Więcej niż człowiek"

Fragmenty

 Sykes, Sam - "Dziesięć Żelaznych Strzał"

 Stewart, George Rippey - "Ziemia trwa"

 Russell, Eric Frank - "Osa"

 Guzek, Marcin A. - "Szare Płaszcze: Chwała Imperium"

 Piersa, Krzysztof - "Liceum ogólnomagiczne"

 Salik, Magdalena - "Płomień"

 Maszczyszyn, Jan - "Chronometrus" #2

 Maszczyszyn, Jan - "Chronometrus" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS