NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Dąbrowski, Michał - "Imię Boga"

Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Ukazały się

Flannery, Peter A. - "Mag bitewny. Księga 2"


 Maas, Sarah J. - "Dom ziemi i krwi", tom 1

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Matera, Tomasz - "Kulawy szermierz"

 Mull, Brandon - "Pan Widmowej Wyspy"

 Morgenstern, Erin - "Bezgwiezdne Morze"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Herbert, Frank - "Diuna" (2020)

Linki

Scalzi, John - "Brygady duchów"
Wydawnictwo: ISA
Cykl: Wojna starego człowieka
Tytuł oryginału: The Ghost Brigades
Data wydania: Lipiec 2010
ISBN: 978-83-7418-210-2
Oprawa: miękka
Format: 135 × 205
Liczba stron: 336
Cena: 29,90
Rok wydania oryginału: 2006
Tom cyklu: 2Scalzi, John - "Brygady duchów"

Space opera z niewielkim dodatkiem1)


„Brygady duchów” stanowią drugi tom cyklu Johna Scalziego, chociaż nie są bezpośrednią kontynuacją „Wojny starego człowieka”. Realia zostały zachowane, również niektóre postaci pojawiają się na kartach obu powieści; Jane Sagan staje się wręcz jedną z głównych bohaterek. Mimo tych zbieżności, drugą powieść Scalziego można czytać jako pozycję samodzielną, gdyż opowiada odrębną historię, do której śledzenia nie są potrzebne informacje z wcześniejszej części. Gdy zachodzi taka potrzeba, autor wyjaśnia nieznane czytelnikowi realia czy wydarzenia.
Podobnie jak poprzednia część, tak i „Brygady duchów” utrzymane są w duchu space opery ze szczyptą tego, co czytelnik miał dane poznać na przykład podczas lektury „Kawalerii kosmosu” Roberta A. Heinleina, czyli szkolenia rekruta od podstaw, a następnie śledzenia jego losów podczas kolejnych misji w kosmosie. Schemat ten zresztą jest całkiem popularny w militarnej fantastyce i być może wcale nie powinienem w tym przypadku przywoływać w pierwszej kolejności powieści Heinleina; wszakże, w odróżnieniu od Scalziego i wielu innych twórców space oper i batalistycznej sf, autor „Władców marionetek” oprócz wojskowej fabuły stara się wpleść znacznie poważniejsze i refleksyjne wątki. Po Scalzim czytelnik nie powinien się tego spodziewać. Jego twórczość nastawiona jest przede wszystkim na rozrywkę, a wszystko co ponad to, jeśli w ogóle się pojawia, jest niewiele znaczącym dodatkiem; być może ukłonem w stosunku do bardziej wymagających czytelników. Nie ma jednak powodów do żalu; autor w tym, co robi, jest całkiem biegły. Czasem lepiej nie kombinować ponad potrzebę, bo próby dodania drugiego dna czy kolejnego wymiaru powieści mogą się odbić negatywnie na całości.
„Brygady duchów”, w porównaniu do „Wojny starego człowieka”, wyróżniają się przede wszystkim rozłożeniem akcentów. Autor położył znacznie większy nacisk na psychologię postaci, ich wewnętrzne rozterki. Wynika to bezpośrednio z fabuły, która zogniskowana jest na Jaredzie Diracu, powołanym do życia przez Kolonialne Siły Obrony żołnierzu2), który posiada ciało i świadomość (początkowo nieaktywną) zdrajcy ludzkości; jego istnienie ma przede wszystkim na celu wyjaśnienie przyczyn zdrady oryginału i zapobieżenie zniszczeniu ludzkości przez trzy obce rasy, które zawiązały sojusz. Wraz z odzyskiwaniem wspomnień bohaterowi coraz trudniej jest przyjmować bez zastrzeżeń rozkazy przełożonych, a także brać za dobrą monetę propagandę, jaką karmieni są żołnierze. Scalzi stara się również uwypuklić znaczenie wolnej woli i możliwości decydowania o własnym przeznaczeniu, ale robi to w ramach reguł rządzących konwencją space opery; nie należy więc spodziewać się wypowiedzi skłaniających do głębszych refleksji – prędzej czytelnik napotka oklepane slogany.
Scalzi w „Brygadach duchów” odkrywa kolejne tajemnice świata przedstawionego, wprowadza również kilka nowych elementów. Czytelnik, mając szerszy wgląd w sytuację, zaczyna się zastanawiać, co jest prawdą, a co jedynie zasłoną dymną. Amerykański autor nie należy co prawda do twórców, którzy preferują tworzenie wielopoziomowych intryg, ale śmiało można stwierdzić, iż przekazane odbiorcy informacje zasiewają przynajmniej ziarnko niepewności. Sam nastrój powieści również wydaje się nieco bardziej mroczny; przynajmniej w porównaniu do niemal radosnej „Wojny starego człowieka”.
W recenzji „Wojny starego człowieka” zastanawiałem się, czy Scalziemu bliżej do twórców space oper takich jak David Weber, czy może jednak pisze bardziej w stylu np. Alastaira Reynoldsa. Wtedy pozostawiłem to pytanie bez jednoznacznej odpowiedzi. Po lekturze „Brygad duchów” skłaniam się ku twierdzeniu, że jednak stopniem skomplikowania fabuły, kreacją bohaterów i umiejętnością wplatania w treść podtekstów bliżej mu jest do tego pierwszego. Wniosek ten jest pozornie o tyle paradoksalny, iż drugi tom cyklu Scalziego więcej ma w sobie rozważań, a mniej akcji – czyli elementu typowego dla klasycznych space oper. Jednakże, w moim odczuciu, próby te wypadają blado. Niemniej jednak, nawet mimo powyższego, powieść Scalziego dostarcza całkiem przyjemnej rozrywki na kilka godzin i wcale nie odbiega znacząco poziomem od debiutu amerykańskiego autora na naszym rynku.1) Recenzja powstała na podstawie wydania anglojęzycznego.

2) Tytułowe brygady duchów to siły specjalne ludzkości, a ich żołnierze są tworzeni z DNA martwych osób; posiadają oni ulepszone ciała „dawców”, ale są pozbawieni ich pamięci.
Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2010-07-24 11:28:09
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj powieść Scalziego


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"


 Rushdie, Salman - "Quichotte"

 Taylor, Dennis E. - "Nasze imię Legion, nasze imię Bob"

 Przechrzta, Adam - "Demony zemsty. Beria"

 Kisiel, Marta - "Płacz"

 Szczerek, Ziemowit - "Cham z kulą w główie"

 Dąbrowski, Michał - "Imię Boga"

 Klobuch, C. - "Dom między chmurami"

Fragmenty

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

 Chiang, Ted - "Wydech"

 Dąbrowski, Michał - "Imię Boga"

 Wilson, F. Paul - "Twierdza"

 Lisińska, Małgorzata - "Pierwotny"

 Dębski, Rafał - "Żelazny Kruk. Gniazdo"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS