NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Corey, James S.A. - "Wzlot Persepolis"

Weekes, Patrick - "Cesarstwo masek"

Ukazały się

Palmer, Ada - "Siedem kapitulacji"


 Pilipiuk, Andrzej - "Przeszłość dla przyszłości"

 antologia - "Wigilia pełna duchów"

 Chesterton, Gilbert Keith - "Człowiek, który był Czwartkiem"

 Węcławek, Dominika - "Skoczkini. Zapiski z międzygwiezdnego lotu"

 Rusnak, Marcin - "Diabły z Saints"

 Lisińska, Małgorzata - "Zakonna"

 Burroughs, Edgar Rice - "Llana z Gathol"

Linki

Ford, Jeffrey - "Rubieże"
Wydawnictwo: Solaris
Cykl: Ford, Jeffrey - "Cley"
Tytuł oryginału: The Beyond
Tłumaczenie: Martyna Plisenko
Data wydania: Styczeń 2010
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7590-008-8
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 262
Cena: 32,90 zł
Tom cyklu: 3Ford, Jeffrey - "Rubieże"

Przygodowe spojrzenie w naturę człowieczeństwa


„Rubieże” to trzecia i ostatnia, po „Fizjonomice” i „W labiryncie pamięci”, powieść Jeffreya Forda, składająca się na cykl o (byłym) fizjonomiście, Cleyu. Po jej lekturze można śmiało stwierdzić, że dwie wcześniejsze książki miały doprowadzić postacie do konkretnej sytuacji, której rozwiązanie następuje właśnie w „Rubieżach”; jest to więc powieść stanowiąca kulminację serii i udanie podsumowująca całość.
Powieść jest napisana w formie relacji demona Misrixa z wizji na temat Cleya podróżującego przez tytułowe Rubieże. Jak sam narrator zaznacza na wstępie, forma uzyskania wiedzy o podróżach głównego bohatera cyklu wymusza nieco chaotyczną i niespójną formę relacji. Faktycznie, miejscami czytelnik ma do czynienia jedynie z obrazami, przebitkami wydarzeń słabo ze sobą powiązanych. Jednakże nawet z tej, pozornie nieuporządkowanej, relacji wyłania się pełny obraz; nie bez znaczenia jest również fakt, iż jednak dużymi partiami tekstu opowieść jest całkiem spójna i wyrazista. Z jednej strony pozwala to czytelnikowi na solidne wgryzienie się w treść książki, a z drugiej jednak pozbawia ją pewnego uroku, pełnego niedopowiedzeń – choć, należy zaznaczyć, że Ford nawet w jednorodnych partiach tekstu pozostawia wolność interpretacji. Dzięki temu odbiorca może cały czas spekulować i snuć domysły.
Relacja z przygód Cleya jest przedzielona jakby pamiętnikiem Mistrixa, w którym opowiada on o swoim życiu w ruinach Dobrze Skonstruowanego Miasta, a także o relacjach z ludźmi. Jest to z jednej strony budująca, a z drugiej gorzka opowieść; udanie korespondująca z losami Cleya. Właśnie ten dwugłos, śledzenie emocji i doznań demona w świecie ludzi oraz człowieka w krainie demonów, stanowi jeden z największych atutów książki. Obaj poszukują spokoju duszy, wybaczenia i akceptacji. Ford po mistrzowsku przedstawia drążące ich dylematy: poprzez podróże i kontakty z galerią różnorodnych postaci starają się dociec natury człowieczeństwa,czyli tego, co odróżnia ludzi od zwierząt.
Przedstawienie sytuacji dwóch bohaterów książki spycha na dalszy plan – przynajmniej w moich oczach – fabułę powieści. Mam wrażenie, że pełni ona rolę drugorzędną, służebną w stosunku do wewnętrznych przeżyć Cleya i Misrixa. Mimo tego, paradoksalnie, mam wrażenie, że jest to najbardziej przygodowa z książek w cyklu; głównie dzięki wątkom zogniskowanym wokół Cleya. Ford w tym miejscu korzysta z popularnego w fantastyce motywu podróży-drogi, podczas której każde kolejne spotkanie i wydarzenie wnosi coś do osobowości głównego bohatera. Jeśli nawet początkowo wydają się one nieznaczące, to w świetle następnych mogą nabrać niespodziewanego wrażenia. Abstrahując jednak od wpływu wydarzeń na osobowość postaci, w „Rubieżach” i tak dzieje się całkiem sporo: są dziwne rytuały, opisy walk, intryga i tajemnica mająca wpływ na cały świat.
Ford potrafi pisać w sposób niejednoznaczny i niebanalny o pozornie powszechnie znanych prawdach. W jego pisarstwie nie ma moralizatorstwa. Ba, nie ma nawet jednoznacznego rozgraniczenia między dobrem a złem, jednakże po lekturze jego utworów czytelnik intuicyjnie wyczuwa, której postawie jest autorowi bliżej – co jest według niego kwintesencją człowieczeństwa. Dzięki wyważeniu akcentów i nieprzeciętnym umiejętnościom literackim Ford jest w stanie stworzyć powieść, która fascynuje i porusza na wielu poziomach.
Z jeden strony szkoda trochę, że „Rubieże” kończą cykl o Cleyu; wszakże stosunkowo niewiele jest równie interesujących cykli wydawanych w Polsce. Z drugiej strony jednak trzeci tom cyklu stanowi idealne zakończenie serii; rozwiązując kluczowe wątki, pozostawiając silny akcent na koniec, a jednocześnie pozwalający czytelnikowi na snucie domysłów i przypuszczeń, gdyż nie wszystkie szczegóły zostały do końca wyjaśnione. Pozostaje więc pożegnać się z Cleyem z uczuciem satysfakcji po lekturze i mieć nadzieję, że w przyszłości rodzimi wydawcy zdecydują się na wydanie jeszcze innych książek Forda.Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2010-03-11 18:03:28
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj pakiet książek Fortnite


Artykuły

Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady


 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e03)

Recenzje

Abercrombie, Joe - "Szczypta nienawiści"


 Eames, Nicholas - "Krwawa Róża"

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i anioł z kamienia"

 Le Guin, Ursula K. - "Cała Orsinia"

 Lawrence, Mark - "Święta siostra"

 Aldiss, Brian W. - "Cieplarnia"

 Abercrombie, Joe - "Ostateczny argument" (oprawa twarda)

 Shannon, Samantha - "Zakon Drzewa Pomarańczy"

Fragmenty

 Simon, Lars - "Lennart Malmkvist i osobliwy mops Buri Bolmena"

 Foster, Alan Dean - "Obcy"

 Hendel, Paulina - "Droga Dusz"

 Cook, Glen - "Port Cieni"

 Zbierzchowski, Cezary - "Distortion"

 Rak, Radek - "Baśń o wężowym sercu"

 Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"

 Kańtoch, Anna - "Diabeł w maszynie"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2019 nast.pl     RSS      RSS