NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"

Gong, Chloe - "Nieśmiertelne pragnienia" (zielona)

Ukazały się

Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"


 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Kukiełka, Jarosław - "Kroczący wśród cieni"

 Gray, Claudia - "Leia. Księżniczka Alderaana"

 Le Fanu, Joseph Sheridan - "Carmilla"

 Henderson, Alexis - "Dom Pożądania"

Linki


Nowa Fantastyka 02/2010 - omówienie numeru

Tematem lutowego wydania „Nowej Fantastyki” są Niemcy. Niestety, średnia tematycznej publicystyki i doboru importowanej prozy nie jest szczególnie wysoka. Stężenie pstrokacizny rośnie zaś na tyle szybko, że szanujący się czytelnik niektórych artykułów nie będzie już mógł czytać w zatłoczonym autobusie.
Żadne z trzech polskich opowiadań nie rzuca na kolana. Joanna Skalska („Siedem butelek perfum”) refleksyjnie opowiada o młodym mężczyźnie zamkniętym w mieście objętym kwarantanną, Jakub Małecki („Pantomima starego niedołęgi”) – o starcu, któremu przyjdzie zapłacić za grzechy przeszłości, a Przemysław Gul („Ryza”) – o pisarzu zmagającym się z artystyczną niemocą i mocami o mrocznej proweniencji. Wszystkie te opowiadania cierpią, niestety, na podobną bolączkę – brakuje im mocnej puenty, która przeniosłaby je z poziomu sprawnie napisanej i wciągającej opowieści ku strefie głębszych sensów albo przynajmniej zaskakujących i oryginalnych pomysłów. Najbliżej tego celu był Małecki, ale nie sposób rozwinąć skrzydła na zaledwie czterech stronach. Inaczej Skalska, która skrzydła rozwinęła, budując intrygujący nastrój, ale ostatecznie nie wzniosła się ponad banalny finisz.
W dziale prozy zagranicznej, zgodnie z tematem numeru, fantastyka zza Odry. Uwe Post („Noware”) specyficznym, kpiącym stylem kreśli wizję świata pozbawionego infrastruktury telekomunikacyjnej i elektryczności, Frank Hebben („Paperdoll”) prezentuje literacką miniaturę opartą na żartobliwym pomyśle, a Heidrun Jänchen („Interes jak każdy inny”) sięga po poważniejszą treść i formę, opisując bezlitosny świat przyszłości, w którym ludzkie ciało stało się towarem w rozumieniu jeszcze bardziej dosłownym, niż ma to miejsce dzisiaj. Jeśli porównać prozę działów polskiego i zagranicznego – okaże się, że jak zwykle wygrywają Niemcy.
Dużo też o naszych zachodnich sąsiadach w lutowej publicystyce. Katarzyna Sowa pisze o niemieckiej literaturze fantastycznej („Science fiction po niemiecku”), a Konrad Wągrowski o tamtejszej fantastycznej kinematografii („Niemcy w kosmosie”). W obydwu tekstach po lawinie nazwisk, dat i tytułów, zabrakło jakiegoś sensownego podsumowania i konkluzji, przez co, jeśli ktoś nie widział, czym żyje niemiecka fantastyka, lektura tekstów w zasadzie tego nie zmieni.
Ciekawszy jest tekst Macieja Parowskiego o historiach alternatywnych („Fantastyka alternatywna, czyli motyl z Nazaretu”), choć tu z kolei dokuczać może nieodparte wrażenie, że publikacja jest częścią akcji promocyjnej wydanej właśnie powieści Parowskiego „Burza. Ucieczka z Warszawy ‘40”.
Poza tym Michał Cetnarowski prawi o polskim New Weird („Nowa dziwność”), Arkadiusz Grzegorczak wygrzebuje i omawia jakiś filmowy koszmarek pt. „Niebezpieczne przygody Gwendoline w krainie Yik Yak”, Marcin Przybyłek pisze o Hitlerze i samorealizacji, odpływając z wolna ku taoistycznym konkluzjom („O samorealizacji”), a Jacek Sobota błyskotliwie i prześmiewczo porównuje europejską i amerykańską kinematografię katastroficzną.

Tutaj znajdziecie pełny spis zawartości numeru.


Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2010-02-05 17:07:02
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fosse, Jon - "Białość"


 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Fragmenty

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS