NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Weeks, Brent - "Cień doskonały" (wyd. 2024)

Weeks, Brent - "Droga cienia" (wyd. 2024)

Ukazały się

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"


 Kagawa, Julie - "Dusza miecza"

 Pupin, Andrzej - "Szepty ciemności"

 Ferek, Michał - "Pakt milczenia"

 Markowski, Adrian - "Słomianie"

 Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"

 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku"

Linki

antologia - "Antologia Nowej Science Fiction"
Wydawnictwo: Copernicus
Tytuł oryginału: The Solaris Book of New Science Fiction
Data wydania: Listopad 2009
Wydanie: I
Redaktor: George Mann
ISBN: 978-83-61656-11-1
Oprawa: miękka
Format: 125 x 190 mm
Liczba stron: 448
Cena: 34 zł
Rok wydania oryginału: 2007
Wydawca oryginału: Solaris Books



antologia - "Antologia Nowej Science Fiction"

Zróżnicowane science fiction


Niedawno, przy okazji recenzji „Kroków w nieznane 2009”, napisałem, że rzadkością na naszym rynku fantastycznym są antologie zagranicznych opowiadań – informacje o krótkich formach z Zachodu czerpiemy więc głównie z Nowej Fantastyki i wydawanych od czasu do czasu zbiorów opowiadań. Tym bardziej cieszy, że Copernicus Corporation zdecydowało się na wydawanie serii antologii, w której pierwszą pozycją jest „Antologia nowej science fiction”. Przywołanie serii „Kroków w nieznane” nie jest zresztą pozbawione znaczenia, jak do tej pory cztery opowiadania z omawianej tu książki trafiły do pozycji wydawanych przez Solaris1).
Jednym z najbardziej nośnych tematów w science fiction jest opisywanie kontaktu o obcymi, przybyszami z odległych planet. Mimo upływu lat ten motyw jest nadal powszechnie wykorzystywany, szczególnie w krótkiej formie; nie mogło więc go zabraknąć i w tym zbiorze. Symptomatyczne jednak, że obecnie sam opis spotkania z kosmitami nie zawsze stanowi sedno utworów, ale jedynie pretekst do zastanowienia się nad innymi kwestiami. Przykładowo Ian Watson zastanawia się nad zakresem wolności i skłonnością do narzucania sobie samemu pewnych ograniczeń i więzów. Kilka tekstów zahacza o inny często pojawiający się motyw w literaturze sf – wiarę, teologię. Nie zabrakło też jakże klasycznego tematu, czyli podróży w czasie, serwowanego przez Petera F. Hamiltona.
Znacznie więcej w zbiorze jest jednak tekstów łączących ze sobą wiele inspiracji, eklektycznych. Znaczące, że antologię otwiera opowiadanie Jeffreya Thomasa osadzone w realiach niedawno u nas wydanego „Punktown”. Opowiadanie to – swoją drogą jedno z lepszych w zbiorze – przygotowuje czytelnika do zagłębienia się w urozmaicony świat science fiction. By nie być gołosłownym – na przykład Neal Asher czerpie z tradycji steampunkowych łącząc je z biotechnologią, a Tony Ballantyne prezentuje nowy sposób prowadzenia wojen. Na swój sposób interesujące i oryginalne, choć nieco przydługie w stosunku do wyjściowego pomysłu, jest opowiadanie duetu Mike Resnick-David Gerrold, w którym autorzy tworzą delikatny pamflet na osobę Philipa K. Dicka (a także innych pisarzy amerykańskich lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku).
Problemy współczesne w przyszłość przenoszą Mary Truzillo i Simon Ings. Ta pierwsza łączy ekologię z przemocą, pokazując niejednoznaczność moralną ludzkich zachowań. Ings natomiast podejmuje – choć w tle – temat migracji i przemytu ludzi (akurat w tym ujęciu przedstawionego w makabryczny sposób).
Teksty wybrane przez George’a Manna są zróżnicowane, choć nie pokazują całego spektrum science fiction; gatunku wszak bardzo zróżnicowanego, o rozmaitych nurtach i autorach fascynujących się odmiennymi kwestiami. Co prawda moim zdaniem nie należy brać słowa „nowej” w tytule antologii śmiertelnie poważnie, wszak już w samym składzie autorskim pojawiają się zarówno nazwiska starych i uznanych twórców (Aldiss, Resnick, Baxter), jak i autorzy dopiero zdobywający popularność, mało znani (np. Di Filippo, Lake) – przynajmniej nad Wisłą. Również w poruszanej tematyce znaleźć można fascynację klasyką (z tekstem Baxtera na czele), choć sporo jest też opowiadań wykorzystujących idee i problemy żywe, istotne dla współczesnego człowieka. Wiele opowiadań, choć osadzonych w realiach fantastycznych, traktuje o uczuciach, wykorzystując sztafaż science fiction do uwypuklenia kluczowych kwestii. Wydaje się, że właśnie w tym tkwi obecnie siła fantastyki naukowej; w umiejętnym znalezieniu równowagi między tym co racjonalne, naukowe, i tym, co ludzkie, emocjonalne.
Jak w niemal każdym zbiorze, tak i w „Antologii nowej science fiction” poziom zaprezentowanych opowiadań jest rozmaity; nie ma jednakże w niej utworów słabych – trafiło się co najwyżej kilka średnich. Powyżej wymieniona została tylko część tekstów zbioru, nie ograniczona do najwybitniejszych pozycji. Część tematyki zdradziłem, reszta czeka na odkrycie przez czytelnika.



1) W „Krokach nieznane 2008” ukazały się: „Trzecia osoba” Tony’ego Ballantyne’a, „Ostatni kontakt” Stephena Baxtera oraz „Efekt Bowdlera” Jamesa Lovegrove’a. Natomiast do „Kroków w nieznane 2009” trafiła „Impreza pożegnalna” Erica Browna (pod tytułem „Przyjęcie pożegnalne”).




Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2010-01-30 18:18:50
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fosse, Jon - "Białość"


 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Fragmenty

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS