NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

LaValle, Victor - "Samotne kobiety"

Crouch, Blake - "Upgrade. Wyższy poziom"

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Cetnarowski, Michał - "Labirynty"
Wydawnictwo: Powergraph
Data wydania: Październik 2009
Wydanie: I
ISBN: 978-83-61187-13-4
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 256
Cena: 29,00 zł
Seria: Fantastyka z plusem



Cetnarowski, Michał - "Labirynty"

W labiryncie umysłu


Kiedy przeczytałam ostatnią stronę „Labiryntów”, poczułam ulgę. Nie było to jednak uczucie, z jakim odkładam kiepskie książki. Przypominało raczej głęboki wdech rześkiego powietrza, który bierzemy po wyjściu na jesienne słońce z mrocznego, dusznego pokoju, w którym każdy z nas powinien czasami posiedzieć.
Po pierwszych dwóch opowiadaniach miałam ochotę rzucić książkę w kąt i nigdy do niej nie wracać. Nadal uważam, że „Droga na zachód” i „Biel, tylko biel” nie powinny otwierać tego niezwykłego zbioru, bo przez niemal bezosobową, pozbawioną wyrazistych emocji narrację odrzucają, zamiast przyciągać. Kiedy jednak dotarłam do podwoi piekieł (na pewno tam?) i przebrnęłam przez zaspy śniegu, by spotkać Boga z Góry, ujrzałam postapokaliptyczny świat „Ognia na ziemi”, którego mieszkańcy postanowili spalić jednookich, stalowych bogów (bogów?) i dalej szłam już pewniej, co wcale nie oznacza, że było lżej.
W opowiadaniach Cetnarowskiego, niemal pozbawionych akcji, czytelnik prowadzony jest wąskimi, ciemnymi ścieżkami labiryntu (nie tylko) ludzkich myśli – myśli bohaterów, często niespójnych, porwanych, pełnych lęków, przepełnionych poczuciem winy, niespełnieniem, wspomnieniami... Tutaj życie nieodmiennie przeplata się ze śmiercią, pojawiającą się pod wieloma postaciami, czasem jako tajemnicza Bezimienna zabierająca poległych partyzantów („Leśni chłopcy”), czasem jako Złotowłosa Pani przynosząca ukojenie („Labirynty”), a raz przybierająca formę wypełnionego czarną i zimną jak lód wodą stawu, w którym odrodzi się zmęczony zabijaniem łowca smoków („Czarne Stawy”).
Autor wiedzie niespiesznie przez historie prawdziwe, wstrząsające bólem cierpiącego ojca („Pieśń z doliny”), będące pięknym hołdem dla „zdradzonych o poranku” („Leśni chłopcy”), ale też przez fantastyczne światy baśni. Pełna zakrętów droga prowadzi przez utracony dla ludzi „raj” („Ziemia Obiecana”), z którego wygnanie było błogosławieństwem, przez wizje niemal jak z narkotycznego snu w pogoni za androidem Philipa K. Dicka („Nexus”), aż doprowadza na szczyt mrocznej wieży przeznaczenia („Idąc w cieniu wieży”), by zejść ku morskiej plaży, na której czeka diabeł-krab („Rybak, perła i diabeł-krab”).
Wszystko to w oprawie poetyckiego, przepełnionego metaforami i symboliką stylu (czasem aż do przesady), zaskakującego bogatym słownictwem i niebanalną formą opisu, wymagającym ciągłej uwagi, by nie zapętlić się w wielorakich znaczeniach. Dlatego też ścieżkami „Labiryntów” nie można iść bez przerwy, dobrze jest odpocząć, nabrać sił, by móc wyruszyć w kolejną wędrówkę.



Autor: Anna "Eruana" Zasadzka
Dodano: 2009-10-22 18:12:35
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS