NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Wilhelm, Kate - "Gdzie dawniej śpiewał ptak" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Taylor, Dennis E. - "Nasze imię Legion, nasze imię Bob"

Ukazały się

Bradbury, Ray - "Green Town"


 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

 Miller, Frank; Wheeler, Thomas - "Przeklęta"

Linki

Kochański, Krzysztof - "Drzwi do piekła"
Wydawnictwo: Runa
Data wydania: Wrzesień 2009
ISBN: 978-83-89595-54-6
Oprawa: miękka
Format: 125×195 mm
Liczba stron: 304
Cena: 29,50
Ilustracja na okładce: Tomasz MarońskiKochański, Krzysztof - "Drzwi do piekła"

Cóż, zawiodą się ci, którzy spodziewają się dreszczu grozy. Proza Kochańskiego nie może się równać z wrażeniami oferowanymi w piekielnych czeluściach, ale z pewnością warto sprawdzić, co kryje się za „Drzwiami do piekła”.

Źródłem grozy w opowiadaniach Kochańskiego są dwa powracające uparcie motywy – mroczne zakamarki ludzkiej natury albo sąsiedni świat, którego mrok i tajemnice przesiąkają do naszej oswojonej, poczciwej rzeczywistości.
W Śmierci trolla zło tkwi w innym człowieku i to on wzbudza strach, ale Kochański często poszukuje mrocznej cząstki we wnętrzu samego głównego bohatera. W opowiadaniach Zły człowiek oraz Nie wolno wchodzić do łazienki przerażające jest to, co wypełza z nas samych, czasem ku naszemu całkowitemu zaskoczeniu, wbrew naszej woli lub poza naszą świadomością. Zło przejmuje kontrolę, popycha do zbrodni, burzy porządek naszego świata, a potem ulatnia się, zostawiając nas w obliczu świadomości własnych czynów, z którą musimy się zmierzyć i konsekwencji, które musimy ponieść.
Drugi z motywów to inne światy – czasem wykorzystane jako scena dla fabuły, a czasem jedynie widoczne przez dziury w naszej rzeczywistości.
Opowiadanie Pod choinką przenosi czytelnika do świata, w którym święta Bożego Narodzenia są całkowitym odwróceniem poczciwej i ciepłej atmosfery, z jaką zwykły się kojarzyć. Z kolei w VampiRze przekraczamy granicę hermetycznie zamkniętego świata virtual reality.
Częściej jednak mroczne równoległe uniwersum przyjdzie bohaterom i czytelnikowi obserwować przez luki w rzeczywistości – czy to otwierane z własnej woli (jak Drzwi do piekła), czy to otwierającej się samoistnie, by do pospolitego, poukładanego i przewidywalnego życia bohaterów wedrzeć się mogły tajemnicze istoty (Halloween w obcym kraju, PP Hades, Dzieciaki).
Z samym snuciem wciągających opowieści Krzysztof Kochański radzi sobie niezgorzej. Niestety, w zbiorze przedstawianym jako antologia opowiadań grozy, zabrakło dbałości o odpowiedni klimat. Czternaście opowiadań na trzystu stronach ciekawi, ale w żadnym autor nie poświęca dostatecznie dużo czasu i wysiłku, aby uwiarygodnić sytuację, uplastycznić postacie, przywiązać do nich czytelnika i dopiero na tak przygotowanym gruncie – roztoczyć atmosferę strachu.
Być może adresatem tego zarzutu nie powinien być sam Kochański, ale generalnie idea opowiadania grozy, które stawia sobie za cel straszenie, a jednocześnie – jako krótka forma – nie daje przestrzeni niezbędnej do wykreowania klimatu i niespiesznego operowania napięciem. Na kilkunastu czy kilkudziesięciu stronach bardzo trudno stworzyć sytuację na tyle autentyczną, że angażującą czytelnika i wyzwalającą w nim silne emocje. Horror wymaga od czytelnika zawieszenia wiary w prawidła rządzące światem, a bez solidnego oplecenia umysłu wciągającą fabułą nie sposób wytrącić czytelnika z pozycji twardo stąpającego po ziemi. Z drugiej strony – wystarczy sięgnąć po Księgę jesiennych demonów Grzędowicza lub Księgę strachu, by przekonać się, że – jakimś trudnym do uchwycenia, pisarskim cudem – nawet na tak małej przestrzeni można skutecznie nastraszyć, budując nastrój i kreśląc postacie z krwi i kości.
Mimo niedoboru klimatu grozy, zbiór Kochańskiego pozostają zbiorem wciągających opowiadań – czasem zaskakujących i przewrotnych, a czasem oferujących intrygujące odwrócenie lub zniekształcenie znanych motywów. W tym szczególnym przypadku – warto z czystej ciekawości uchylić "Drzwi do piekła".


Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2009-09-25 19:15:15
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"


 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS