NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Wroczek, Szymun - "Piter. Bitwa bliźniaków"

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"

Ukazały się

Machanienko, Wasilij - "Droga Szamana. Etap 3: Tajemnica Mrocznego Lasu"


 Ziemiański, Andrzej - "Cyberpunk. Odrodzenie"

 Chokshi, Roshani - "Aru Shah i drzewo życzeń"

 Machanienko, Wasilij - "Droga Szamana. Etap 1: Początek" (nowe wydanie)

 Jadowska, Aneta - "Na wojnie nie ma niewinnych" (SQN)

 Drayden, Nicky - "Overwatch: Bohaterka Numbani"

 Czarny, Tomasz; Bogusz, Patryk - "Nowoczesna niewolnica"

 Burroughs, Edgar Rice - "Zagubieni na Wenus"

Linki

Pilipiuk, Andrzej - "Homo bimbrownikus"
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Cykl: Jakub Wędrowycz
Data wydania: Sierpień 2009
ISBN: 978-83-7574-188-9
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195
Liczba stron: 360
Cena: 32,90
Seria: Bestsellery polskiej fantastykiPilipiuk, Andrzej - "Homo bimbrownikus"

Pomimo kilkunastu powieści i ponad setki opowiadań postać Jakuba Wędrowycza wciąż pozostaje literacką wizytówką Andrzeja Pilipiuka. W sumie to nic dziwnego – przecież właśnie dzięki kolejnym przygodom egzorcysty-amatora jego twórcy udało się zdobyć rozgłos, a co najważniejsze sympatię czytelników. I chociaż można zarzucić Pilipiukowi powielanie tych samych rozwiązań fabularnych oraz coraz mniejszą pomysłowość, nie widać, by utwory z jego ulubieńcem traciły na popularności – wręcz przeciwnie. Patrząc na wiek osób obecnych na spotkaniach autorskich można pokusić się o stwierdzenie, że rośnie kolejne pokolenie wielbicieli. Sam autor też nie pozostaje głuchy na ich prośby i co dwa, trzy lata na księgarskich półkach ląduje kolejny tom przygód „chluby” Wojsławic.
„Homo bimbrownikus” stanowi już szóstą odsłonę cyklu. Podobnie jak w przypadku „Wieszać każdy może”, nie mamy do czynienia z klasycznym zbiorem opowiadań. Na książkę składają się cztery teksty: dwa kilkustronicowe opowiadanka, jedna bardziej rozbudowana nowelka oraz prawie trzystustronicowy utwór tytułowy.
Z całej trójki „shortów” broni się jedynie „Cyrograf”1) opowiadający o kolejnym starciu egzorcysty z piekielnymi siłami. Nieźle pomyślane (przeniesienie akcji do XVII wieku, wprowadzenie przodków Wędrowycza) i napisane („urocze” przyśpiewki ludowe). „Ostatnia misja Jakuba” miała dobry punkt wyjścia (ostateczne uśmiercenie Wędrowycza), ale na tym się skończyło. Z kolei „Ochwat” to powielenie pomysłu znanego ze starszych opowiadań „Z archiwum Y” oraz „Parku jurasickiego”. Słabiutko.
Za to miłym rozczarowaniem okazał się „Homo bimbrownikus”. Pamiętając „Czarownika Iwanowa” czy „Pola trzcin”, miałem obawy, że i tym razem Pilipiuk może nie podołać zadaniu napisania dobrego dłuższego opowiadania o Jakubie W. Tymczasem wyszło całkiem, całkiem. Owszem, można się do niektórych rzeczy przyczepić, niemniej otrzymujemy utwór powyżej stanów średnich.
Fabuła, jak to zwykle w przypadku Wędrowycza, jest niebanalna. Dzięki wspólnej akcji egzorcysty i sił kościelnych (w tym niemieckiego biskupa mówiącego specyficzną polszczyzną) udaje się w końcu rozwiązać problem z Homo sapiens fossilis. Ostatni żyjący „małpowaci” zostają siłą ochrzczeni i ucywilizowani. Nie jest to jednak koniec kłopotów. Żądny zemsty szaman Yodde postanawia odegrać się na swych ciemiężcach za pomocą małej apokalipsy. Akcja powoduje reakcję – raz jeszcze Jakub Wędrowycz wraz z nieodłącznym kompanem Semenem wkraczają do akcji. Stawką w nadchodzącej rozgrywce jest bowiem nie tylko cały świat, ale również życie wnuczka szamana, a przede wszystkim pewna butelka bimbru. No i się zaczyna.
„Homo bimbrownikus” to Pilipiuk w najlepszym wydaniu. W powieści znajduje się wszystko to za co czytelnicy kochają jego prozę. Pościgi, mnóstwo pościgów, ucieczki, walka z sektami, podróże z czasem i całe mnóstwo innych atrakcji. A wszystko to doprawione specyficznym humorem. Przy okazji autor daje kuksańce na lewo i prawo. Standardowo obrywa się Unii Europejskiej, politykom i dresiarzom. Dodatkowo na długiej liście „wrogów” Wędrowycz znajduje miejsce dla warszawskich „kanarów” oraz wszelkiej maści sekt. Oczywiście Pilipiuk nie byłby sobą, gdyby nie wrzucił do utworu garści ciekawostek z zakresu archeologii, zoologii czy religioznawstwa. Dowiadujemy się zatem sporo o wierzeniach Słowian, warunkach życia w paleolicie oraz o grubości skóry mamuta nad ogonem. Na szczęście autor przekazuje te informacje na tyle umiejętnie, że czytelnik wchłania tę wiedzę całkowicie bezboleśnie.
Warto także pochwalić pisarza za samą konstrukcję utworu. O ile „Pola trzcin” przypominało bardziej zbiór posklejanych opowiadań, to w przypadku „Homo bimbrownikusa” mamy do czynienia z utworem zwartym. Wprawdzie fabuła składa się głównie z opisów kolejnych zadań Wędrowycza, jak zdobycie materiałów na rytualny bęben czy „wypożyczenie” czaszki z muzeum. Niemniej wszystko jest ze sobą logicznie połączone i nie mamy do czynienia z doczepionymi na siłę atrakcjami, które nie pasowałyby do całości. Wydaje się, że książce wyszedł na zdrowie fakt, iż prawie cała fabuła rozgrywa się w Warszawie – idealnym miejscu do nieziemskich rozrób. Zamiast wędrować po całym świecie Jakub i Semen zwiedzają urocze zakątki naszej stolicy, wielokrotnie pozostawiając po sobie niezatarte wrażenie. I zapach skarpet.
Oczywiście nie mamy do czynienia z książką pozbawioną wad. Styl Pilipiuka nadal pozostawia sporo do życzenia, nieco męcząca jest postać szamańskiego wnuka Radka, nie do końca zrozumiałe pozostaje, przynajmniej dla mnie, zakończenie. Przyczepić można się także humoru – nie zawsze najwyższego lotu. Inna sprawa, że przy tej ilości serwowanych dowcipów te gorsze są szybko zapominane. Wymienione uwagi to raczej rzeczy drugorzędne, a część wad (styl, humor) może być potraktowana przez fanów cyklu jako zaleta. Nie zapominajmy bowiem o jednym. „Homo bimbrownikus” to przede wszystkim spora dawka rozrywki, może i nie najwyższych lotów, może i nie zawsze inteligentnej, ale na pewno pozwalającej na przyjemne spędzenie kilku godzin. A oto chyba chodziło.


1) Znany już z antologii „A.D. XIII”.
Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2009-09-12 17:24:46
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Kato Starszy - 22:40 12-09-2009
Literówka : Powinno być "Wojsławic", a jest "Wojesławic"

W porównaniu do autora recenzji odniosłem wrażenie wprost przeciwne. Jak z oceną "Czarownika Iwanowa" się zgadzam, tak odnośnie "Pola trzcin" muszę powiedzieć weto. To właśnie ten drugi tytuł moim zdaniem był bardziej pilipiukowy i na wyższym poziomie. A co najważniejsze bawił. "Homo bimbrownikus" znużył mnie za to setnie. Zapewne kwestia gustu, a jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje.

Tigana - 00:44 13-09-2009
Kato Starszy pisze:Literówka : Powinno być "Wojsławic", a jest "Wojesławic"

Dzięki.

Kato Starszy pisze:W porównaniu do autora recenzji odniosłem wrażenie wprost przeciwne. Jak z oceną "Czarownika Iwanowa" się zgadzam, tak odnośnie "Pola trzcin" muszę powiedzieć weto. To właśnie ten drugi tytuł moim zdaniem był bardziej pilipiukowy i na wyższym poziomie.

Najlepszy tekst o J.W. to "Hotel pod łupieżcą" - reszta to już podróbki. A "Pola trzcin" odrzuciły mnie swoją epizodycznością.

Kato Starszy pisze:"Homo bimbrownikus" znużył mnie za to setnie. Zapewne kwestia gustu, a jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje.

A wręcz przeciwnie - gdyby nie dysputy o gustach nasza praca straciłaby sens i rację bytu.

Komentuj


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"


 Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

 McDonald, Ian - "Luna: Wschód"

 Maas, Sarah J. - "Dom ziemi i krwi"

 Dick, Philip K. - "Druciarz Galaktyki"

 Flint, Eric & Weber, David - "1633"

 Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem"

 Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

Fragmenty

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS