Patronat

Kres, Feliks W. - "Północna granica" (Fabryka Słów)

Abercrombie, Joe - "Kłopotliwy pokój" (oprawa twarda)
Ukazały się

Karnicka, Anna - "Paradoks marionetki. Sprawa Króla Demonów"
Lewandowska, Magdalena i Małgorzata - "Żmije"
Tremblay, Paul - "Głowa pełna duchów"
Komuda, Jacek - "Zawisza. Czarne krzyże"
Simmons, Dan - "Pieśń Bogini Kali"
Erikson, Steven - "Ogrody Księżyca" (wyd. 3)
Erikson, Steven - "Bramy Domu Umarłych" (wyd. 3)
Kubasiewicz, Magdalena - "Wszystko pochłonie morze"
Linki
|
|
|
Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Percy Jackson i Bogowie OlimpijscyTytuł oryginału: The Lightning Thief Data wydania: Maj 2009 ISBN: 978-83-9257-968-7 Oprawa: miękka ze skrzydełkami Format: 125x195 mm Liczba stron: 400 Cena: 34,90 zł Rok wydania oryginału: 2005 Tom cyklu: 1
|
Mitologia grecka od zarania kultury europejskiej stanowiła źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń twórców. Tak powstawały przepiękne rzeźby, arcydzieła malarstwa, wybitne dzieła literackie. Z czasem jednak mity spowszedniały, a antyczni bogowie i herosi zeszli z piedestału „sztuki wysokiej” by stać się częścią popkultury. Komiksy, kreskówki, telewizyjne seriale. W ten nurt idealnie wpisuje się "Złodziej pioruna" Ricka Riordana, książka, która otwiera serię opowieści o Percym Jacksonie.
Główny bohater to klasyczny przykład dziecka powodującego ból głowy u nauczycieli. ADHD, dysleksja oraz umiejętność ciągłego wpadania w kłopoty sprawiają, że Percy nigdzie nie może zagrzać miejsca na dłużej. Jednak wyrzucenie z kolejnej szkoły to nic w porównaniu z wiadomością, że jest się herosem – w dosłownym tego słowa znaczeniu. W dodatku poszukiwanym przez antyczne potwory. Jedynym wyjściem jest ucieczka na Wzgórze Herosów – letniego obozu dla potomków greckich bogów.
Czytając „Złodzieja piorunów” nie sposób uciec od analogii z serią przygód o Harrym Potterze. Część z nich wynika z korzystania ze wspólnego wzorców – klasycznej historii o sierotce, która odkrywa prawdę o swoim przeznaczeniu i teraz musi wypełnić misję przez duże „M”. Inne jednak wydają się celowymi zapożyczeniami.
Pierwsze co rzuca się w oczy, to sama idea obozu dla boskich potomków, która mocno przypomina Hogwart. Co prawda tutaj zajęcia trwają głównie przez wakacje, ale podobieństwo jest uderzające. Innym przykładem jest przydział dzieci do domków w zależności od rodzica. Młodzi herosi oczywiście ze sobą rywalizują i chociaż nie grają w Quidditcha, to opisana w książce walka o chorągiew spełnia podobną funkcję. Dziwna zbieżność dotyczy też najbliższych przyjaciół Percy’ego i Harry’ego: nad wyraz rozsądna dziewczyna Annabeth/Hermiona i nieco fajtłapowaty chłopiec Grover/Ron. A kimże jest ojczym głównego bohatera, „Śmierdziel” Gabe, jak nie jednoosobową kopią rodzinki Dursley’ów? Idąc tym tropem – czy postać mądrego i wyrozumiałego Chejrona nie przypomina pewnego dyrektora szkoła magii? Zabrakło chyba tylko jakiegoś złośliwego nauczyciela – inna sprawa, że kierownik obozu w postaci Dionizosa skutecznie to rekompensuje. Sporego podobieństwa można także doszukać się w tworzeniu postaci głównego protagonisty – znów nie wymawia się jego imienia, a wszelkie ostrzeżenia są bagatelizowane. Powyższa wyliczanka nie oznacza jednak, że „Złodziej pioruna” to nic innego jak Harry Potter w antycznych szatach.
Największą różnicę stanowi koncepcja świata – u Riordana świat antyczny i rzeczywisty są ze sobą mocno związane, wręcz współegzystują. Wiele postaci mitologicznych żyje wśród nas – niby w klasycznych dla siebie rolach (Charon-portier), ale z drugiej strony unowocześnionych. Ciut pod tym względem przypomina to „Amerykańskich bogów” Gaimana. Warto również dodać, że wielu spośród współczesnych herosów odegrało wielką rolę w historii – taką postacią jest chociażby Jerzy Waszyngton, którego matką była sama Atena 1). Pomysł bardzo ciekawy, ale wydaje mi się, że autor mógłby go dopracować – zabrakło trochę miejsca dla dobrych bogów czy klasycznych bohaterów. Ciekawe jak oni urządzili się w naszym świecie. Spodobał mi się również pomysł z patentami na magiczne artefakty – magiczna baseballówka niewidka czy buty „Nike” z prawdziwymi skrzydłami.
Zazgrzytał mi za to dość mocno zaakcentowany amerykański punkt widzenia. Przykładowo, jedyni wspomniani współcześni herosi pochodzą z USA – o innych nacjach nie ma ani słowa. Z kolei siedziba bogów, Olimp, znajduje się w „sercu kultury zachodu”, czytaj: na szczycie Empire State Building w Nowym Yorku. Stara Europa została ukryta za zasłoną milczenia.
Reasumując – „Złodziej pioruna” powinien trafić w gusta młodych czytelników, którzy do tej pory zaczytywali się w przygodach Harry’ego Pottera. Podobny typ bohatera, zbliżona fabuła, charakterystyczne wątki. Jeśli dodamy do tego zbliżającą się premierę filmu, to kto wie, może już niedługo czeka nas „percymania”?
1) A wydawało mi się, że Atena była przedstawiana w mitologii jako wieczna dziewica.
Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz
Dodano: 2009-07-29 18:54:27
-Jeszcze nie ma komentarzy-
|
|
|
Konkurs
Wygraj "Anatomię pęknięcia"
Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial
Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"
Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?
Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady
Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)
Recenzje

Komuda, Jacek - "Zawisza. Czarne krzyże"
King, Stephen - "Później"
Bazterrica, Agustina - "Wyborny trup"
Swanwick, Michael - "Matka żelaznego smoka"
Shute, Nevil - "Ostatni brzeg"
Bardugo, Leigh - "Dziewiąty dom"
Miela, Agnieszka - "Śmiech diabła"
James, Marlon - "Czarny lampart, czerwony wilk"
Fragmenty
Kornew, Paweł - "Żniwiarz"
Kornew, Paweł - "Przeklęty metal"
Novik, Naomi - "Mroczna wiedza"
Kubasiewicz, Magdalena - "Wszystko pochłonie morze"
Karnicka, Anna - "Paradoks marionetki. Sprawa Króla Demonów"
Miela, Agnieszka - "Śmiech diabła"
Pypłacz, Joanna - "Dwór na Martwym Polu"
Kaczmarek, Tomasz - "Przedsionek piekła"
|