NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Robinson, Kim Stanley - "Czerwony Mars" (Wymiary)

McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Ukazały się

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (czarna)


 Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (niebieska)

 Kingfisher, T. - "Cierń"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

Linki

antologia - "Obłędni rycerze"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tytuł oryginału: Knights of Madness
Tłumaczenie: Magdalena Moltzan-Małkowska, Monika Michowicz
Data wydania: Kwiecień 2009
Redaktor: Peter Haining
ISBN: 978-83-7648-105-0
Oprawa: miękka
Format: 142mm x 202mm
Cena: 29,90 zł
Rok wydania oryginału: 1998



antologia - "Obłędni rycerze"

Po „Czarnoksiężnikach z krainy osobliwości” i „Czarujących obiektach latających”, „Obłędni rycerze” stanowią trzeci zbiór opowiadań z obszaru fantastyki i okolic redagowanych przez Petera Haininga. Tym razem autor udał się w poszukiwaniu humoresek nieco dalej, poza granice science fiction i fantasy.

Zbiór podzielony jest na trzy części. Pierwsza – „Wzloty wyobraźni” – zawiera trudne do zaklasyfikowania „opowieści absurdalne”. Są wśród nich „Hollywoodzkie kurczaki” Pratchetta i zabawna historia o iluzjonistach autorstwa Roberta Blocha, ale także antyutopia Jerome K. Jerome’a, historia zbuntowanej ulicy autorstwa Gilberta K. Chestertona, satyra na nowoczesną kinematografię Raya Bradbury’ego, opowieść o niezwykłej inwazji obcych Philipa K. Dicka i historia miłości chłopaka do dziewczyny będącej wilkołakiem autorstwa Petera S. Beagle’a.
Część druga, zatytułowana „Wieki mętne” zawiera różnorakie historie alternatywne wraz z pewną domieszką tekstów zbliżonych do fantasy. Rozrzut motywów i przyjętych konwencji znów jest dość duży – począwszy od Spike’a Milligana parodiującego biblijną Księgę Rodzaju, przez Marka Twaina i Evana Huntera kpiących ze średniowiecznego romansu, aż po Gene Wolfe’go piszącego alternatywne dzieje drugiej wojny światowej.
W części trzeciej, pod tytułem „Niekończące się histerie”, kryją się utwory parodiujące literaturę grozy i konwencję klasycznego kryminału – obok uroczego opowiadania Stana McMurtry’ego i kilku innych utworów, trafili tu także Woody Allen (!) oraz poczciwy A.A. Milne (sic!).

Do niewątpliwych i pierwszorzędnych zalet antologii Haininga należy różnorodność – gatunków humoru, konwencji, stylów, środowisk i czasów, w których napisano zebrane tu opowiadania. Co prawda, wskutek tej różnorodności, liczne opowiadania nie mieszczą się we wspomnianym wyżej podziale i sprawiają wrażenie posortowanych dość przypadkowo, jednak ich rozmaitość zwiększa też wydatnie prawdopodobieństwo trafienia w gust czytelnika, choćby był najbardziej niszowy.
Wędrówka przez antologię stanowi niezwykle wartościowe spotkanie z wielką tradycją literacką – próbki prozy mogą wszak okazać się wstępem do zgłębiania literackiego dorobku takich artystów słowa, jak Mark Twain, Jerome K. Jerome czy G. K. Chesterton. Co więcej – utwory zebrane przez Haininga nie tylko pisane są przez wielkich pisarzy, ale i pełne są nawiązań do literackich tradycji i znanych dzieł, a i sam Haining w fascynujący sposób śledzi nawiązania, inspiracje i losy wielu motywów, czyniąc tym samym „Obłędnych rycerzy” czymś więcej niż zbiorem zwykłych humoresek.
Odpowiedzmy sobie szczerze – w jakiej innej książce możemy spotkać sąsiadujących ze sobą Woody’ego Allena i Gilberta K. Chestertona, Terry’ego Pratchetta i Marka Twaina? Haining wyciąga z redaktorskiego kapelusza teksty tak niezwykłe, że czasem wręcz niewiarygodne. Ilu z czytelników spodziewało się, że przyjdzie im zobaczyć A. A. Milne’go, twórcę postaci Kubusia Puchatka, parodiującego opowieści o Sherlocku Holmesie? Kto nie chciałby posłuchać jednej więcej opowieści barona Munchhausena, tym razem pióra Johna K. Bangsa?

Oprócz niewątpliwych zalet „Obłędni rycerze” mają też jednak pewną wadę – być może nawet niewybaczalną w przypadku zbioru humoresek: rzadko potrafią naprawdę rozśmieszyć. O większości z zebranych opowiadań można powiedzieć, że są ciekawe, zaskakujące, zbudowane na błyskotliwym pomyśle, ale tylko nieliczne są autentycznie zabawne. Co więcej – teksty interesujące, a czasem fascynujące jako element historii literatury, nie zawsze są interesujące same w sobie. O ile sama myśl, żeby przeczytać literacki żart tego czy owego pisarza może wydać się kusząca, o tyle samo opowiadanie nazbyt często okazuje się utworem przeciętnym. Nawet fachowcy od rozśmieszania czytelnika – jak Terry Pratchett czy Jerome K. Jerome – wypadają wyraźnie słabiej niż w swoich sztandarowych utworach.

Finalna ocena „Obłędnych rycerzy” musi więc brzmieć podobnie, jak ocena poprzednich tomów. Ten, kto spodziewa się solidnej beczki śmiechu, obejdzie się smakiem. Największa radość z lektury zbioru Haininga płynie bowiem z odkrywania nieznanego oblicza znanych pisarzy tudzież erudycyjnej zabawy konwencjami i nawiązaniami.



Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2009-07-18 20:12:10
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Shadowmage - 10:58 25-08-2009
Z większością uwag się zgadzam. Dla mnie jednak ten tom wydał się bardziej humorystyczny od poprzedniego. Nie wiem czy to efekt chwili, czy też akurat zamieszczone w tej antologii opowiadania lepiej trafiły w moje poczucie humoru, a w Twoje już niekoniecznie. Pewnie to efekt wspomnianej przez Ciebie różnorodności.

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS