NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

McGuire, Seanan - "Pod cukrowym niebem / W nieobecnym śnie"

Crouch, Blake - "Upgrade. Wyższy poziom"

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Pratchett, Terry; Steward, Ian; Cohen, Jack - "Nauka Świata Dysku III"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Świat Dysku
Kolekcja: Nauka Świata Dysku
Tytuł oryginału: The Science of Discworld III: Darwin's Watch
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Data wydania: Luty 2009
ISBN: 978-83-7648-010-7
Oprawa: miękka
Format: 142 x 202 mm
Liczba stron: 288
Cena: 29,90 zł
Rok wydania oryginału: 2005
Tom cyklu: 3



Pratchett, Terry; Steward, Ian; Cohen, Jack - "Nauka Świata Dysku III"

Ewolucjonizm kontra kreacjonizm. Część n-ta


Seria „Nauka Świata Dysku” jest ciekawym pomysłem. W przystępnej formie prezentuje (głównie fanom twórczości Terry’ego Pratchetta) przegląd ważniejszych teorii naukowych z wielu dziedzin. By czytelnika całkowicie nie zanudzić, rozdziały popularnonaukowe są poprzedzielane lżejszymi wstawkami pisanymi przez brytyjskiego autora. Opowiadają one o tym, jak magowie z Niewidocznego Uniwersytetu stworzyli przypadkowo Świat Kuli – czyli nasz Wszechświat. Ich działania i odkrycia korespondują z zagadnieniami omawianymi przez Stewarta i Cohena.
Podobnie jak w poprzednich częściach, w „Nauce Świata Dysku III” fragmenty dyskowe nie stoją na najwyższym poziomie i przechodzi się obok nich obojętnie. Ot, taki niezobowiązujący przerywnik między poważnymi (choć pisanymi z przymrużeniem oka) rozdziałami. Ważniejsze – i ciekawsze – są właśnie one. Na ich omówieniu się skoncentruję.

Odnoszę wrażenie, że autorzy tym razem nie mieli za bardzo pomysłu, co uczynić tematem przewodnim książki. Podtytuł sugeruje, że miałaby to być teoria ewolucji. Faktycznie, działalności Darwina poświęcono wiele miejsca, ale w wielu miejscach stanowi ona jedynie pretekst do zajęcia się zupełnie inną tematyką. Z drugiej strony ta część „Nauki Świata Dysku” wydaje mi się najmniej świeża, nowatorska. Część poruszanych zagadnień była omawiana już we wcześniejszych częściach, a nawet rozdziały dyskowe mają liczne nawiązania do „Ostatniego kontynentu”. Jeśli więc ktoś dobrze pamięta te książki, miejscami może się nudzić przy lekturze.
Podejściem do ewolucji zaprezentowane przez autorów rozczarowuje. Oczekiwałem nowoczesnego podejścia wychodzącego od doboru naturalnego czy innych pomysłów Darwina i mu współczesnych, a następnie płynne przejście do zdobyczy współczesnej nauki, z genetyką na czele. W książce jednak znacznie więcej miejsca poświęcono zagadnieniom historycznym, z naciskiem na charakterystykę epoki wiktoriańskiej i rolę Darwina w zmianach świadomościowych jemu współczesnych. Autorzy w pewnym momencie krytykują grono naukowców omawiających na jakimś panelu zagadnienia na poziomie szkolnym zamiast zajęcie się najnowszymi teoriami; tymczasem sami prezentują właśnie takie podejście – przynajmniej jeśli chodzi o problematykę ewolucji.
Zresztą cały czas miałem wrażenie, że książka jest jedynie pretekstem do wytoczenia dział i prowadzenia prywatnej wojny przeciwko kreacjonizmowi. To, że te poglądy nadal są obecne i żyją w świadomości społecznej, nie jest tajemnicą1). Jednakże w książce, która przynajmniej w założeniach ma cel popularnonaukowy, śmiesznym jest poświęcanie aż tak obszernego miejsca pomysłom, które z nauką nie mają nic wspólnego. Wręcz można odnieść wrażenie, że dyskusja nie toczy się na płaszczyźnie nauki, a na poziomie wiary; autorzy czynią z ewolucji własną religię i z zapałem godnym żarliwych kapłanów zabrali się za nawracanie niewiernych. Idea to o tyle chybiona, że (jak sami autorzy w pewnym momencie piszą) jeśli coś zależy od wiary, oprze się racjonalnym argumentom. W efekcie w książce sporo jest bezproduktywnego bicia piany…
Całe szczęście, nie tylko ewolucja zajmuje autorów. O wiele ciekawsze (i kształcące, bo bazujące na bardziej współczesnych teoriach) są rozdziały poświęcone zagadnieniom pojawiającym się w wielu współczesnych powieściach science fiction. Jeśli ktoś ma problemy z połapaniem się w dylematach związanych z podróżami w czasie czy między równoległymi światami, powinien sięgnąć po „Naukę Świata Dysku III”. Czarne dziury, kwanty, teoria strun, m-brany – te wszystkie tajemnicze i dziwnie brzmiące terminy są całkiem przystępnie wytłumaczone dla laika.

Trzecia część „Nauki Świata Dysku” okazała się najsłabszym tomem: nieco wtórnym, a do tego o dosyć specyficznym podejściu do konfliktu na linii ewolucjonizm-kreacjonizm. Choć nie zabrakło interesujących fragmentów popularnonaukowych, to równie dużo miejsca poświęcono mało inspirującym rozważaniom. Nie polecam czytania tej książki w całości, lepiej ograniczyć się do wybranych rozdziałów. Odpuścić można sobie również fragmenty dyskowe, które nie wnoszą wiele do treści i z humorem często są na bakier.



1) Autorzy kilkukrotnie przywołują przykład środkowych stanów, ale przecież i w naszym kraju (w tym na scenie politycznej) podnoszona jest kwestia supremacji kreacjonizmu.



Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2009-05-13 23:58:59
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS