NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Palmer, Ada - "Siedem kapitulacji"

Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

Ukazały się

Schwartz, Alvin - "Kolejne upiorne opowieści po zmroku. Historie, które mrożą krew w żyłach"


 Radecki, Łukasz - "Odium"

 Mammay, Michael - "Przestrzeń"

 Zbierzchowski, Cezary - "Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej"

 Rumin, Aleksandra - "Zbrodnia na blokowisku"

 Duncan, Emily A. - "Niegodziwi święci"

 Wlazło, Alicja - "Iskra"

 Lisińska, Małgorzata - "Bajki krasnoludzkie"

Linki

Friedman, C.S. - "Świt czarnego słońca" (wyd. 2)
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Friedman, C.S. - "Trylogia Zimnego Ognia"
Tytuł oryginału: Black Sun Rising
Tłumaczenie: Zbigniew Królicki
Data wydania: Maj 2008
Wydanie: II
ISBN: 978-83-7480-091-4
Oprawa: miękka
Format: 135x205
Liczba stron: 504
Cena: 35,00
Rok wydania oryginału: 1991
Tom cyklu: 1Friedman, C.S. - "Świt czarnego słońca"

„Świt czarnego słońca” jest pierwszym tomem „Trylogii Zimnego Ognia”, osadzonej w realiach planety Erny, na której istnieje aktywna forma energii znana jako fae. Jej interakcja z ludzkimi myślami powoduje materializowanie się lęków i koszmarów pod postacią rozmaitych demonów i potworów. Fae można wykorzystywać do własnych celów, przetwarzając w rozmaity sposób. Jest to swego rodzaju energia magiczna, która jednak nie każdemu pozwala się kształtować swobodnie.

Erna to planeta zasiedlona wieki temu. Dokonali tego kolonizatorzy z Ziemi, planety będącej obecnie marzeniem i celem zamieszkujących Ernę ludzi. Wspomnienie o Ziemi nadaje sens życiu wielu z nich.

Główną oś fabularną „Świtu czarnego słońca” stanowi konfrontacja ludzi z demonami będącymi wytworami ich wyobraźni połączonej z działaniem fae. Dzieje się tak z powodu coraz większej ingerencji niechcianych istot w ludzkie życie. Skutkuje to ostatecznie wyprawą w celu odzyskania utraconych przez znakomitą adeptkę i Mistrzynię Wiedzy, Ciani Faraday, rzeczy dlań najcenniejszych: myśli, uczuć, zdolności, doświadczeń itp. wyssanych przez głodnego demona. Co ciekawe, czoło wrogom postanawiają razem stawić także Sensei, jej współpracownik, wielebny Damien Kilcannon Vryce oraz Gerald Tarrant zwany Łowcą. Współpraca tych dwóch ostatnich – przedstawiciela kościoła z okrutnym władcą Puszczy – jest nie tylko niespodzianką, ale i koniecznością dodającą ich relacjom specyficznego kolorytu. Każda z postaci tworzących grupę ma swoje plany i cele determinujące ich postępowanie.

Wszyscy oni próbują, wraz ze spotkanymi niecodziennymi współtowarzyszami, stawić czoło Hegemonowi Lemy, władcy cytadeli znajdującego się na dalekich rubieżach Erny, w kraju bezludnym, aczkolwiek nie niezamieszkałym...

Autorce udało się stworzyć naprawdę ciekawy świat. Zarówno pod względem jego konstrukcji, jak i zamieszkujących go ras czy wykreowanych postaci. Na uwagę zasługuje pomysł z fae. Jest to bez wątpienia rozwiązanie oryginalne, pozwalające urozmaicić fabułę. Plusem jest także osadzenie akcji w realiach krainy quasi fantasy, ale tysiąc dwieście lat po skolonizowaniu jej przez Ziemian. Skutkiem tego mamy do czynienia z nieczęsto spotykanym, ale zgrabnie uzasadnionym połączeniem fantasy (fae i związane z nią czary) z fantastyką naukową (wspomnienia o kolonistach, Ziemi).

Friedman pisze dość ciekawie, aczkolwiek muszę przyznać, że książka trochę mi się dłużyła. Nie jest to kwestia stylu, ale bardziej fabuły, która z początku ciekawa, momentami staje się dość liniowa i przewidywalna. Nie jest to, na szczęście, sztampa i czasem autorce udaje się poprowadzić akcję bardziej zaskakująco, ale jednak przydałoby się więcej niespodzianek.

Bohaterowie są dość interesujący, choć tutaj również nie należy spodziewać się rewelacji. Fajnie, że autorka potrafi zebrać i postawić przed wspólnym zadaniem przeciwstawne postaci. Na pewno potrafi też ich zindywidualizować, przedstawić charaktery oraz cele, do jakich dążą. Pytanie tylko, ile w tym wszystkim głębi i wielowarstwowości? Nie można określić postaci kapłana Vryce'a, adeptki Ciani czy uosabiającego zło Tarranta wielowymiarowymi, ale, na szczęście, nie są to też bohaterowie płascy i jednoznaczni, a to już sporo.

Myślę, że warto sięgnąć po książkę rozpoczynającą „Trylogię Zimnego Ognia”. Mimo braku literackich i fantastycznych fajerwerków otrzymujemy solidną dawkę przygody osadzonej w naprawdę ciekawym, oryginalnym i umiejętnie przestawionym uniwersum.


Ocena: 7/10
Autor: Galvar


Dodano: 2009-01-14 23:28:48
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Gavein - 12:33 15-01-2009
Ja się rozczarowałem - przeczytałem 1 tom TZO latem na urlopie i chyba tylko na takie ulgowe okoliczności książka się nadaje. TZO to sztampowa i dość infantylna fantasy wzbogacona śladowymi niestety elementami sf. Kolejne tomy odpuszczam.

Komentuj


Konkurs

Wygraj "Wojnę makową"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Chiang, Ted - "Wydech"


 Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"

 Moore, Stuart - "Marvel X-Men: Saga Mrocznej Phoenix"

 Abercrombie, Joe - "Zemsta najlepiej smakuje na zimno"

 Schwartz, Alvin - "Upiorne opowieści po zmroku"

 Neiderman, Andrew - "Adwokat diabła"

 Corey, James S.A. - "Wzlot Persepolis"

 Corey, James S.A. - "Prochy Babilonu"

Fragmenty

 Schwartz, Richard - "Władca marionetek"

 Zbierzchowski, Cezary - "Requiem dla lalek" - fragment 1

 Zbierzchowski, Cezary - "Requiem dla lalek" - fragment 2

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Headley, Maria Dahvana - "Dziedziczka jeziora"

 Mortka, Marcin - "Żółte ślepia"

 Schwab, V.E. - "Vengeful. Mściwi"

 Collins, Suzanne - "The Ballad of Songbirds and Snakes"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS