NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

Zelazny, Roger - "Pan Światła" (Zysk i S-ka)

Ukazały się

Watts, Peter - "Ognisty deszcz"


 Kristoff, Jay - "Bezświt"

 Kain, Dawid - "Wszystkie grzechy korporacji Somnium"

 Derleth, August - "Maska Cthulhu"

 McDonald, Ed - "Upadek Wron"

 Taylor, Dennis E. - "Gdyż jest nas wielu"

 World of Warcraft: Kronika. Tom II

 Muller, Xavier - "Erectus"

Linki

Kubin, Alfred - "Po tamtej stronie"
Wydawnictwo: Znak
Tytuł oryginału: Die andere Seite
Tłumaczenie: Anna M. Linke
Data wydania: Luty 2008
ISBN: 978-83-240-0910-7
Oprawa: miękka
Format: 132 x 205 mm
Liczba stron: 276
Cena: 32 zł
Rok wydania oryginału: 1909Kubin, Alfred - "Po tamtej stronie"

Do tej pory znałem Alfreda Kubina wyłącznie jako wybitnego grafika. Jego skąpe w formie obrazy i ilustracje poprzez swoją fantastyczną i surrealistyczną treść są niezwykle sugestywne. Nie przypuszczałem jednak, iż był równie utalentowanym pisarzem – choć, o ile mi wiadomo, napisał tylko jedną powieść. „Po tamtej stronie” pokazuje, że niezwykła wyobraźnia, uwypuklona jeszcze przez rozchwianie emocjonalne i zaczątki choroby psychicznej, sprawdzała się zarówno w formie obrazów, jak i słów. Zresztą, jak Kubin sam podkreśla w autobiografii „Demony i nocne zjawy” 1), powieść powstała w wyniku niemożliwości przetworzenia swych w wizji w grafikę, natomiast możliwe było ich zapisanie.

„Po tamtej stronie” zaczyna się jak typowa (anty)utopia. Monachijski rysownik dostaje wiadomość od znajomego z lat szkolnych – Klausa Patery, który stał się posiadaczem niezwykłych bogactw i założył gdzieś w Azji Środkowej własne państwo, gdzie wstęp mają tylko zaproszone, wybrane według specjalnego klucza osoby. Bohater i zarazem narrator książki wraz z żoną decyduje się pojechać do Państwa Snu. Nie jest to jednak kraina jak ze snu. Nigdy nie świeci tam słońce, mieszkańców obowiązują przedziwne reguły dotyczące ubiorów i zachowania. Wszelkie nowinki są zakazane, nawet zabudowania w stolicy państwa są wiekowymi budynkami specjalnie sprowadzanymi z Europy.
Początkowo życie toczy się utartym rytmem, przerywane tylko czasem przez dziwne zdarzenia lub obserwacje bohatera. Rychło jednak wszystko zaczyna się sypać. Żona narratora podupada na zdrowiu, a na Państwo Snu spadają godne egipskich plagi. Jawa miesza się ze snem, nie sposób już stosować zasad logiki do otaczającego świata.

Podobnie jak w niektórych swych rysunkach, Kubin roztacza przed czytelnikiem dantejskie sceny i apokaliptyczne wizje – przy nich opisy z „Miasta pod Skałą” wydają się mało wstrząsające. Robi to niezwykle plastycznie i obrazowo. Nawet mimo dosyć rygorystycznej, oszczędnej w słowach maniery pisarskiej, która była typowa dla pisarstwa z początku ubiegłego wieku. Może właśnie po tym można poznać talent pisarski: by niewielkimi nakładami, kilkoma słowami odmalować w umyśle czytelnika sugestywne wizje.
„Po tamtej stronie” to jednak nie tylko i wyłącznie opisy tragicznych wydarzeń czy wynaturzonych orgii. Kubin wyraźnie pokazuje, że nie ma ucieczki od problemów, które istnieją w nas samych. Nawet w pozornym, egzotycznym raju są one razem z nami i tylko czekają na uwolnienie. Egzystencja ludzka to ciągła walka sił budujących i burzących, życia i śmierci, a cierpienie jest nieodwołalnym elementem istnienia.1) Omawiane tutaj wydanie „Po tamtej stronie” jest uzupełnione o tę autobiografię. Dzięki temu zabiegowi można zobaczyć jak wielką rolę dla Alfreda Kubina miała ta powieść oraz jak liczne elementy autobiograficzne w niej zawarł. Lektura autobiografii pozwala lepiej zinterpretować zawarte w „Po tamtej stronie” przesłanie. Podobnie zresztą jak posłowie Pawła Huellego.Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2008-09-03 19:45:29
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj drugi Kroniki World of Warcraft


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Maas, Sarah J. - "Dom ziemi i krwi"


 Dick, Philip K. - "Druciarz Galaktyki"

 Flint, Eric & Weber, David - "1633"

 Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem"

 Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

Fragmenty

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS