NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi" , część 1 (twarda okładka)

Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

Ukazały się

Machanienko, Wasilij - "Droga Szamana. Etap 3: Tajemnica Mrocznego Lasu"


 Ziemiański, Andrzej - "Cyberpunk. Odrodzenie"

 Chokshi, Roshani - "Aru Shah i drzewo życzeń"

 Machanienko, Wasilij - "Droga Szamana. Etap 1: Początek" (nowe wydanie)

 Jadowska, Aneta - "Na wojnie nie ma niewinnych" (SQN)

 Drayden, Nicky - "Overwatch: Bohaterka Numbani"

 Czarny, Tomasz; Bogusz, Patryk - "Nowoczesna niewolnica"

 Burroughs, Edgar Rice - "Zagubieni na Wenus"

Linki

Brzezińska, Anna & Wiśniewski, Grzegorz - "Na ziemi niczyjej"
Wydawnictwo: Runa
Cykl: Brzezińska, Anna & Wiśniewski, Grzegorz - "Wielka wojna"
Data wydania: Czerwiec 2008
ISBN: 78-83-89595-43-0
Oprawa: miękka
Format: 125x195 mm
Liczba stron: 528
Cena: 29,50 zł
Ilustracja: Jakub Jabłoński
Tom cyklu: 2Brzezińska, Anna & Wiśniewski, Grzegorz - "Na ziemi niczyjej"

„Na ziemi niczyjej” Anny Brzezińskiej i Grzegorza Wiśniewskiego to druga część tryptyku „Wielka Wojna”, opowiadającego o różnych aspektach życia żołnierza podczas pierwszej wojny światowej. Oczywiście, jak przystało na pisarzy fantastycznych, nie obyło się w nim bez elementów nadprzyrodzonych, które odgrywają kluczową rolę w kreacji fabuły.
Na książkę składają się trzy długie teksty – nazwanie każdego z nich opowiadaniem byłoby nieco mylące. Chyba najlepszym określeniem będzie mikropowieść. „Chwała ogrodów” została napisana przez autorów wspólnie, „Śpiew nad otchłanią” przez Grzegorza Wiśniewskiego, a nawiązująca do tytułu „Ziemia niczyja” przez Annę Brzezińską.

Tytuł książki jest dobrze dobrany: teksty traktują o tym, co dzieje się na linii frontu. Na ziemi (lub morzu), gdzie stykają się ze sobą wrogie armie, a przeżycie jest niezwykle trudne. Żadna strona nie kontroluje pasa ziemi między rzędami wrogich okopów. Dochodzi tam do wydarzeń tragicznych, dokonuje się również czynów bohaterskich. A prócz tego jest jeszcze miejsce na elementy nadprzyrodzone, fantastyczne.
Pierwszy tom, „Za króla, ojczyznę i garść złota”, był wzorowany na propagandowych tekstach mających za zadanie skłonienie młodego człowieka do wstąpienia w armijne szeregi. Czytelnik z pewnością pamięta radosną atmosferę panującą na kartach powieści. „Na ziemi niczyjej” ma zupełnie inny nastrój. Książka pokazuje prawdziwe oblicze I wojny światowej, bez koloryzowania czy łagodzenia. Ukazuje okrucieństwa walk, zmiany w mentalności i psychice postaci wynikające z przeżyć na froncie. Dzięki kontrastowi, jaki występuje między pierwszą a drugą częścią tryptyku, jest to tym lepiej widoczne. Opisy są sugestywne, oddziałujące na wyobraźnię. Potrafią wprowadzić czytelnika w ponury, miejscami przygnębiający nastrój. Po lekturze pozostaje nieodparte wrażenie, że dwójka autorów zdecydowanie lepiej czuje się tworząc teksty utrzymane właśnie w tragicznych, pełnych pesymizmu klimatach.
Warto zwrócić również uwagę na pracę, jaką włożyli autorzy w oddanie tła, realizmu I wojny światowej. Na przykład „Chwała ogrodów” jest w dużej mierze oparta na autentycznej historii, jaka stała się udziałem syna Rudyarda Kiplinga i reakcji rodziny na jego zaginięcie. Pieczołowitość w dopracowaniu szczegółów widać szczególnie we fragmentach opisujących życie (i śmierć) w okopach czy podczas natarć na wrogie pozycje.
Jednakże to nie opisy walk i warunków uwłaczających ludzkiej godności sprawiają, że teksty te mają wyjątkową moc. Dzieje się tak za sprawą emocji płynących z kart książki. Postaci spotykamy w kryzysowych sytuacjach, podczas stresu. Choć poznajemy dramaty jednostek, za ich sprawą możemy sobie wyobrazić, jak czuły się miliony ludzi walczących w I wojnie światowej – a także ich rodziny, pozbawione informacji, powoli tracące nadzieję, w miarę napływania żałobnych dla innych wieści.
Teksty napisane są pięknym, płynnym językiem, który został dopasowany do opisywanych wydarzeń. Raz narracja jest szybka, dynamiczna; innym razem powolna, leniwa – jakby ze snu. Nie zabrakło również nawiązań do innych tekstów kultury – szczególnie dobrze widoczne i jednocześnie uzasadnione jest to w „Chwale ogrodów”. Ponadto warto zwrócić uwagę, iż każdy z tekstów utrzymano w innej konwencji. Czytelnik ma do czynienia z dramatem połączonym z wizjami czy też omamami; jest tekst przesiąknięty atmosferą grozy; jest też wreszcie realistyczna opowieść wojenna. Każdy znajdzie coś dla siebie.

„Na ziemi niczyjej” jest dla niżej podpisanego pozycją znacznie bardziej udaną niż skądinąd również dobre „Za króla, ojczyznę i garść złota”. Być może wynika to z indywidualnych preferencji dotyczących nastroju i rozwiązań fabularnych, ale stawiałbym raczej na inny powód – wielki ładunek emocji, przejmujących opisów, na które nie było miejsca w konwencji przypominającej humoreskę. W tej książce autorzy mogli rozwinąć skrzydła. Nie będąc ograniczonymi formą, pokazali pełnię możliwości. Nie jestem na razie w stanie stwierdzić, który tekst podobał mi się najbardziej; ciężko wybrać z tak zróżnicowanych, a jednocześnie wysokich poziomem tekstów. Sądzę jednak, iż każdy z nich jest poważnym kandydatem do Zajdla czy innej krajowej nagrody literackiej.


Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2008-07-07 20:49:42
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

GeedieZ - 10:40 08-07-2008
Jestem tak w połowie i również jestem zachwycony. I to przejście od humoreski w pierwszym tomie do tragedii w drugim - bardzo ciekawa i nowatorska (chyba) u nas rzecz. Do tego wspaniale opracowana strona, o której pisaliście bodajże wczoraj. Widać tam masę pracy jaką włożyli w te książki, a te wszystkie informacje i ciekawostki podane są w naprawdę przystępny i ciekawy sposób. Mnie na przykład zachęciły do zgłębienia tematu Wielkiej Wojny, co było chyba celem autorów. Wielkie brawa dla całej ekipy pracującej nad tym projektem. Oby więcej takich.

Komentuj


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"


 Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

 McDonald, Ian - "Luna: Wschód"

 Maas, Sarah J. - "Dom ziemi i krwi"

 Dick, Philip K. - "Druciarz Galaktyki"

 Flint, Eric & Weber, David - "1633"

 Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem"

 Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

Fragmenty

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS