NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Swan, Richard - "Tyrania Wiary"

Lee, Fonda - "Okruchy jadeitu. Szlifierz z Janloonu"

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Patykiewicz, Piotr - "Rajskie zorze"
Wydawnictwo: SuperNowa
Data wydania: Wrzesień 2007
ISBN: 978-83-7054-198-9
Oprawa: miękka ze skrzydełkam
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 453
Cena: 33,00



Patykiewicz, Piotr - "Rajskie zorze"

Dyskusje różne popchnęły mnie do tego, by przygotować się do napisania recenzji. Tak, bym mógł zobaczyć pełne tło i mieć szersze spojrzenie na twór, który mam zrecenzować. O Panu Piotrze przeczytałem, że imał się różnych zawodów, wśród których było między innymi dziennikarstwo „prowincjonalne”; wiem również, że jest spełnionym ojcem. Nie jest też dużo starszy ode mnie. Przeczytałem ponadto recenzje innych utworów Piotra Patykiewicza. Wszystko to, by usiąść i napisać mądrą, rzetelną i świadomą recenzję. Przyznam się jednak, że zwyczajnie nie chce mi się pisać nic mądrego o „Rajskich zorzach”. Ta książka nie jest warta porządnej recenzji.
Wiem już dobrze, że ów zamierzony styl nasycony naturalizmem nie wszystkim może się podobać i na pewno autor jest tego świadomy. Tak, znalazłem się właśnie w tej szerokiej grupie odbiorców, których podobna literatura nie bawi. Chciałbym jednak zauważyć, że nie razi mnie tylko brzydota świata, dosadność opisów i nieciekawość opisanych charakterów. Razi mnie brzydota fabuły, budowanie nastroju na jednej nucie, nieporadność w konstruowaniu postaci uwikłanych w fabułę. Z zachowań bohaterów nie można wyciągnąć żadnych wniosków, nie można zrozumieć ich toku myślenia. Ba, ciężko nawet sobie wyobrazić, że sam autor ich rozumiał. Postacie postępują niekonsekwentnie, podejmują decyzje na przekór wszelkiemu prawdopodobieństwu i logicznemu porządkowi (najoczywistszym przykładem takiego zachowania jest Chwostek, opisany na początku jako człowiek, który potwornie trzęsie portkami z byle powodu, ale nagle cudownie nabiera rezonu i próbuje podejść niewiastę Marzannę sposobem godnym chamowatego samca), fabuła nie stwarza żadnego pozoru podążania w kierunku zrozumiałym ze względu na działania jej uczestników. To po prostu jakiś zsyp przypadkowych elementów, zbiór puzzli z różnych zestawów.
Powiem, że jestem na tyle „porażony” tym dziełem, że nawet nie mam ochoty streszczać fabuły, choć można by ją zamknąć w jednym zdaniu. Myślałem, że w ciekawą stronę pójdzie to odsłanianie świata północy, to zderzenie jego surowości z przypadkową grupą bohaterów, którzy nie do końca są świadomi tego, w co się pchają. Niestety, pozostało tylko wrażenie, że autor jakiś pomysł miał, ale go zwyczajnie nie wykorzystał. Nie widzę żadnego celu podróży, który by wynagradzał postaciom trud, jaki podjęli.
Naprawdę, proszę zrozumieć, sam popełniłem błąd, tracąc dystans do autora moim wywiadem środowiskowym. Przez to, że poznałem jego biografię, bardzo pragnę choć trochę Piotrowi Patykiewiczowi pogratulować. Czuję, że to musi być fajny facet, widzę, że jest konsekwentny w swej twórczości, że ma jakąś wizję. Jednak tylko jednej rzeczy mogę szczerze pogratulować. Tego, że udało się mu wydać już trzecią książkę.


Autor: Jakub Cieślak
Dodano: 2008-03-21 16:31:35
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS