NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Miela, Agnieszka - "Krew Wilka"

Robinson, Kim Stanley - "Czerwony Mars" (Wymiary)

Ukazały się

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"


 Kagawa, Julie - "Dusza miecza"

 Pupin, Andrzej - "Szepty ciemności"

 Ferek, Michał - "Pakt milczenia"

 Markowski, Adrian - "Słomianie"

 Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"

 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku"

Linki

Cazacu, Matei - "Drakula"
Wydawnictwo: PIW
Tytuł oryginału: Dracula, suivi de „Capitaine vampire”
Tłumaczenie: Beata Biały
Data wydania: Październik 2007
ISBN: 978-83-06030-70-9
Oprawa: twarda
Liczba stron: 376
Cena: 49,90 zł



Cazacu, Matei - "Drakula"

Draculę można postrzegać zasadniczo na dwa sposoby. W powszechnym odbiorze jest księciem wampirów, fikcyjną postacią znaną z mnóstwa literackich i filmowych adaptacji. Natomiast dla naukowca, Wład Dracula to przede wszystkim historyczna postać, niespecjalnie wyróżniająca się na tle epoki.

Z punktu widzenia faktów historycznych, Wład Dracula był hospodarem w piętnastowiecznej Wołoszczyźnie. Choć bywa czasem określany mianem Włada Palownika, był nie tyle władcą okrutnym, co tragicznym. Na niewielkim księstwie Wołoszczyzny cieniem kładła się potęga osmańskiego imperium, a Besarabowie, zdradzani przez swoich sojuszników i seniora, narażeni na knowania i niewierność bojarów, zmuszeni byli paktować i wojować z potęgą Sułtana.

Dracula, jakiego znamy, rodzi się dopiero na kartach paszkwili powstających już po jego śmierci. Systematycznie ubarwiane historie, z każdym wydaniem bardziej krwawe i niewiarygodne, znajdują w końcu zwieńczenie w „Draculi” autorstwa Brama Stokera. W powieści, wydanej w 1897 roku w Londynie, a więc trzy stulecia po śmierci historycznego pierwowzoru, księciu Wołoszczyzny przyprawione zostają wampirze zęby, którymi straszy do dziś. Od tego momentu chwilę wytchnienia (nieodgadnione są ścieżki historii) przyniosły Władowi dopiero władze komunistycznej Rumunii, które w pięćsetlecie śmierci hospodara wołoskiego przypomniały go jako bohatera narodowego i wyemitowały serię znaczków z jego podobizną.

Choć losy Włada Palownika mogą wydawać się wdzięczną materią dla fascynującej opowieści, naukowa forma wysoko stawia poprzeczkę odbiorcy. Dla osoby zainteresowanej Draculą jako pewnym historyczno-kulturowym fenomenem, opracowanie Matei Cazacu będzie ciężkim orzechem do zgryzienia. Mało znany fragment dziejów mało znanej krainy z trudem uda się skojarzyć z szerszą wiedzą o ówczesnej historii, a mrowie nieznanych postaci i dat pozostawi w umyśle czytelnika więcej chaosu niż wiedzy. Lektura „Draculi” wymaga dobrego przygotowania historycznego.

Z perspektywy naukowej „Drakula” Matei Cazacu z pewnością zasługuje na uznanie. Autor rzetelnie kreśli tło epoki, dogłębnie opisuje XV-wieczną Wołoszczyznę i jej sytuację geopolityczną. Obszernym wprowadzeniem wyjaśnia historię Besarabów, która poprzedza rządy Włada, a która konieczna jest dla zrozumienia motywów jego postępowania. Rozdziały o wampiryzmie w kulturze Rumunii i powieściowej postaci Brama Stokera są tylko deserem po bardzo konkretnym naukowym posiłku.

Za wzorowy można uznać sposób, w jaki Państwowy Instytut Wydawniczy wydał tę książkę – treść uporządkowana w przejrzystym systemie rozdziałów i podrozdziałów, barwne ryciny, tablica chronologiczna, mapa ówczesnej Wołoszczyzny, drzewo genealogiczne Włada Draculi i dynastii Besarabów, przejrzyście skategoryzowana bibliografia i – last but not least – indeks osób, czyniący z książki poręczne źródło natychmiastowej wiedzy.

Zastrzeżenia może budzić tylko kolorystyka okładki. Seria „Biografie sławnych ludzi” wydłużyła się już, widać, na tyle, że konieczne stało się sięgnięcie po rzadziej używane, a kontrowersyjne zestawienia kolorów, jak czerwień z zielenią. Wygląda koszmarnie. Choć być może to zamierzony efekt – w końcu książka traktuje o Draculi.

Podsumowując – opracowanie jest nie lada gratką dla weteranów, dla których zgłębianie niszowych epizodów historii stanowi niosące frajdę wyzwanie. Poszukiwaczy lekkiej opowieści z pogranicza historii, etnologii, kulturoznawstwa i literatury, książka przytłoczy naukowym ciężarem.



Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2008-01-08 19:01:22
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fosse, Jon - "Białość"


 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Fragmenty

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS