NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Fedyk, Karolina - "Skrzydła"

Corey, James S.A. - "Gry Nemezis"

Ukazały się

Chokshi, Roshani - "Aru Shah i koniec czasu"


 Fedyk, Karolina - "Skrzydła"

 Larson, B.V. - "Flota Oriona"

 Nieściur, Sławomir - "Kurs na kolizję"

 Lovecraft, Howard Philips - "Zew Cthulhu"

 Lawrence, Mark - "Koło Osheim"

 Wexler, Django - "Piekielny batalion"

 Andrews, Ilona - "Magia niszczy"

Imprezy

Dni Fantastyki 2019 r.
Od: 2019-07-05
Do: 2019-07-07

Linki

Clarke, Susanna - "Damy z Grace Adieu i inne opowieści"
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Tytuł oryginału: The Ladies of Grace Adieu and Other Stories
Tłumaczenie: Ewa Rudolf
Data wydania: Wrzesień 2007
ISBN: 978-83-08-04063-8
Oprawa: twarda
Format: 148 x 210 mm
Liczba stron: 294
Cena: 38,90 złClarke, Susanna - "Damy z Grace Adieu i inne opowieści"

Akcja „Dam z Grace Adieu”, zbioru opowiadań Susanny Clarke, ma miejsce w świecie znanym już z powieści „Jonathan Strange i pan Norrell”. Co ciekawe, publikacja części z nich poprzedziła wydanie powieści – anglojęzyczny czytelnik mógł zatem posmakować przepełnionej magią Anglii wcześniej, niż dane mu było w nią się zanurzyć; my z kolei możemy na chwilę powrócić na Wyspy, w której przejścia do Faerie, krainy elfów, wciąż są otwarte, a oba światy się przenikają.

Zbiór jest poprzedzony wstępem, napisanym przez profesora Jamesa Sutherlanda. Nie byłoby w tym nic godnego wzmianki, gdyby nie fakt, że i sam profesor, i ten tekst są w takim samym stopniu dziełem Clarke jak pozostała część książki. Ten drobny zabieg pozwala związać w całość odrębne formą i wyrazem historie, wskazując przy tym ich motyw przewodni – spotkanie dwóch światów. Jednocześnie, podobnie jak powoływanie się na fikcyjne utwory i wydarzenia w „Jonathtanie...”, uwiarygodnia stworzony przez pisarkę świat, pozwalając czytelnikowi choć przez moment uwierzyć, że te opowieści są częścią i naszej przeszłości. Tytułowe damy stają się w ten sposób blue stock, prekursorkami kobiecej magii, zmuszonymi ukrywać swoją wiedzę i umiejętności z obawy przed lekceważącym traktowaniem przez męskich przedstawicieli tej profesji, a przygoda księcia Wellingtona – przykładem z historii stosunków między angielskim rządem a Faerie.

Opowiadania ze zbioru są dość różnorodne, choć wszystkie utrzymano w stylistyce tak bliskiej Clarke klasyki XIX-wiecznej literatury angielskiej. Widoczne jest to zwłaszcza w trzech historiach: fragmenty „Pana Simonellego”, „Pani Mabb” czy „Damy z Grace Adieu” mogłyby wręcz wyjść spod pióra Jane Austen, zaś niektóre wzmianki wprost nawiązują do powieści tej autorki. Tytułowe opowiadanie jest przy tym jedynym bezpośrednio odnoszącym się do wydarzeń z „Jonathana...”, choć postać Johna Uskglassa, Króla Kruków, legendarnego władcy Anglii i Faerie, pojawia się jeszcze w kilku. W całości jest mu poświęcone ostatnie, „John Uskglass i węglarz z Kumbrii”, stylizowane na ludową legendę, jedną z tych, w których spryt i determinacja prostego człowieka zmusza możnych do ugięcia karku. Z kolei fabuła „Wzgórza Pokus” to niemal jota w jotę treść znanej baśni – jednak mimo znajomości zakończenia nastrój stworzony przez Clarke powoduje, że czyta się je, jak i pozostałe, z przyjemnością. Baśniowe motywy odnaleźć można zresztą i w innych opowieściach, zwłaszcza w „Królowej Mabb” do której posiadłości łatwo trafić dzięki dziecięcej zabawie.
Akcja opowiadania „Książę Wellington gubi swego konia” zaczyna się w wiosce Mur, znanej z „Gwiezdnego pyłu” Neila Gaimana. Motyw hafciarki, niczym Parki wyszywającej ludzki los, łączy je z opowieścią wprost zatytułowaną „Ściegi i hafty”, w którym okaże się, że ręczne robótki mogą być niebezpieczne nawet dla królowych.
„Tom Brightwind lub jak zbudowano most elfów w Thoresby” jest o tyle nietypowe, że po części zaprzecza obrazowi mieszkańców Faerie przekazywanemu w pozostałych utworach, pokazując elfa „ucywilizowanego”, zaprzyjaźnionego z człowiekiem; choć, oczywiście, nieobce mu także kierowanie się swoimi zachciankami i własną moralnością.

„Damy z Grace Adieu” są książką pełną wdzięku, piękną stylistycznie, iskrzącą się tu i ówdzie dyskretnym humorem i nawiązaniami do innych utworów. Clarke umie przy tym budować nastrój; robi to z elegancją, nie sięgając po drastyczne środki. Choć żadne z opowiadań nie jest tym jedynym, które zostanie w pamięci na zawsze, lektura to bardzo przyjemna, zwłaszcza dla czytelnika rozmiłowanego w klasyce literatury angielskiej – takiego, jak niżej podpisana.


Ocena: 8/10
Autor: Gytha
Dodano: 2007-10-09 17:52:22
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

ASX76 - 19:09 09-10-2007
Ilustracje też bardzo fajne, miłe dla ocząt. :)

Gytha Ogg - 10:40 10-10-2007
Przyznam bez bicia, że na ilustracje (poza okładką) nawet nie zwróciłam uwagi, bo książkę po prostu połknęłam ;-). Ale wydanie bardzo ładne, tyle że na tym "spuchniętym", zwiększającym objętość papierze.

ASX76 - 11:27 10-10-2007
W takim razie proszę zwrócić połkniętą książkę i obejrzeć ilustracje, bo inaczej bez bicia się nie obejdzie. :wink:

Komentuj


Konkurs

Wygraj "Czarcie słowa"


Wygraj "Nie ma czasu"


Artykuły

Gra o tron subiektywnym okiem (s08e01)


 Wywiad z Edem McDonaldem

 Polska fantastyka 2019 r. - co nas czeka?

 Nightflyers - książka i serial

 Naomi Novik o "Mocy srebra"

Recenzje

Fletcher, Charlie - "Ostatni"


 Scalzi, John - "Upadające imperium"

 Lovecraft, H.P. - "Nemezis i inne utwory poetyckie"

 Vonnegut, Kurt - "Śniadanie mistrzów"

 antologia - "17 podniebnych koszmarów"

 antologia - "Harda Horda"

 Le Guin, Ursula K. - "Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne"

 Dick, Philip K. - "Słoneczna loteria"

Fragmenty

 Lawrence, Mark - "Koło Osheim"

 Górski, Piotr - "Reguła zakonu"

 Zembaty, Wojciech - "Głodne Słońce. Ołtarz i krew"

 Świerczek-Gryboś, Magdalena - "Openminder"

 Le Guin, Ursula K. - "Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne"

 Majka, Paweł - "Jedyne: Ścieżki krwi"

 Kańtoch, Anna - "Zabawki diabła"

 Lee, Yoon Ha - "Smocza perła"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2019 nast.pl     RSS      RSS