NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Taylor, Dennis E. - "Wszystkie te światy"

Miela, Agnieszka - "Śmiech diabła"

Ukazały się

Gołkowski, Michał - "Stalowe Szczury: Fort 72"


 Haley, Guy - "Mściwy syn"

 Guymer, David - "Zabójca Krasnoludów"

 Manasypow, Dimitrij - "Droga stali i nadziei"

 Abercrombie, Joe - "Kłopotliwy pokój" (oprawa twarda)

 Abercrombie, Joe - "Ostre cięcia" (oprawa twarda)

 Kucenty, Magdalena - "Zodiaki. Genokracja"

 Stiefvater, Maggie - "Wezwij sokoła"

Linki


Clarke, Susanna - "Damy z Grace Adieu i inne opowieści"
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Tytuł oryginału: The Ladies of Grace Adieu and Other Stories
Tłumaczenie: Ewa Rudolf
Data wydania: Wrzesień 2007
ISBN: 978-83-08-04063-8
Oprawa: twarda
Format: 148 x 210 mm
Liczba stron: 294
Cena: 38,90 złClarke, Susanna - "Damy z Grace Adieu i inne opowieści"

Akcja „Dam z Grace Adieu”, zbioru opowiadań Susanny Clarke, ma miejsce w świecie znanym już z powieści „Jonathan Strange i pan Norrell”. Co ciekawe, publikacja części z nich poprzedziła wydanie powieści – anglojęzyczny czytelnik mógł zatem posmakować przepełnionej magią Anglii wcześniej, niż dane mu było w nią się zanurzyć; my z kolei możemy na chwilę powrócić na Wyspy, w której przejścia do Faerie, krainy elfów, wciąż są otwarte, a oba światy się przenikają.

Zbiór jest poprzedzony wstępem, napisanym przez profesora Jamesa Sutherlanda. Nie byłoby w tym nic godnego wzmianki, gdyby nie fakt, że i sam profesor, i ten tekst są w takim samym stopniu dziełem Clarke jak pozostała część książki. Ten drobny zabieg pozwala związać w całość odrębne formą i wyrazem historie, wskazując przy tym ich motyw przewodni – spotkanie dwóch światów. Jednocześnie, podobnie jak powoływanie się na fikcyjne utwory i wydarzenia w „Jonathtanie...”, uwiarygodnia stworzony przez pisarkę świat, pozwalając czytelnikowi choć przez moment uwierzyć, że te opowieści są częścią i naszej przeszłości. Tytułowe damy stają się w ten sposób blue stock, prekursorkami kobiecej magii, zmuszonymi ukrywać swoją wiedzę i umiejętności z obawy przed lekceważącym traktowaniem przez męskich przedstawicieli tej profesji, a przygoda księcia Wellingtona – przykładem z historii stosunków między angielskim rządem a Faerie.

Opowiadania ze zbioru są dość różnorodne, choć wszystkie utrzymano w stylistyce tak bliskiej Clarke klasyki XIX-wiecznej literatury angielskiej. Widoczne jest to zwłaszcza w trzech historiach: fragmenty „Pana Simonellego”, „Pani Mabb” czy „Damy z Grace Adieu” mogłyby wręcz wyjść spod pióra Jane Austen, zaś niektóre wzmianki wprost nawiązują do powieści tej autorki. Tytułowe opowiadanie jest przy tym jedynym bezpośrednio odnoszącym się do wydarzeń z „Jonathana...”, choć postać Johna Uskglassa, Króla Kruków, legendarnego władcy Anglii i Faerie, pojawia się jeszcze w kilku. W całości jest mu poświęcone ostatnie, „John Uskglass i węglarz z Kumbrii”, stylizowane na ludową legendę, jedną z tych, w których spryt i determinacja prostego człowieka zmusza możnych do ugięcia karku. Z kolei fabuła „Wzgórza Pokus” to niemal jota w jotę treść znanej baśni – jednak mimo znajomości zakończenia nastrój stworzony przez Clarke powoduje, że czyta się je, jak i pozostałe, z przyjemnością. Baśniowe motywy odnaleźć można zresztą i w innych opowieściach, zwłaszcza w „Królowej Mabb” do której posiadłości łatwo trafić dzięki dziecięcej zabawie.
Akcja opowiadania „Książę Wellington gubi swego konia” zaczyna się w wiosce Mur, znanej z „Gwiezdnego pyłu” Neila Gaimana. Motyw hafciarki, niczym Parki wyszywającej ludzki los, łączy je z opowieścią wprost zatytułowaną „Ściegi i hafty”, w którym okaże się, że ręczne robótki mogą być niebezpieczne nawet dla królowych.
„Tom Brightwind lub jak zbudowano most elfów w Thoresby” jest o tyle nietypowe, że po części zaprzecza obrazowi mieszkańców Faerie przekazywanemu w pozostałych utworach, pokazując elfa „ucywilizowanego”, zaprzyjaźnionego z człowiekiem; choć, oczywiście, nieobce mu także kierowanie się swoimi zachciankami i własną moralnością.

„Damy z Grace Adieu” są książką pełną wdzięku, piękną stylistycznie, iskrzącą się tu i ówdzie dyskretnym humorem i nawiązaniami do innych utworów. Clarke umie przy tym budować nastrój; robi to z elegancją, nie sięgając po drastyczne środki. Choć żadne z opowiadań nie jest tym jedynym, które zostanie w pamięci na zawsze, lektura to bardzo przyjemna, zwłaszcza dla czytelnika rozmiłowanego w klasyce literatury angielskiej – takiego, jak niżej podpisana.


Ocena: 8/10
Autor: Gytha
Dodano: 2007-10-09 17:52:22
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

ASX76 - 19:09 09-10-2007
Ilustracje też bardzo fajne, miłe dla ocząt. :)

Gytha Ogg - 10:40 10-10-2007
Przyznam bez bicia, że na ilustracje (poza okładką) nawet nie zwróciłam uwagi, bo książkę po prostu połknęłam ;-). Ale wydanie bardzo ładne, tyle że na tym "spuchniętym", zwiększającym objętość papierze.

ASX76 - 11:27 10-10-2007
W takim razie proszę zwrócić połkniętą książkę i obejrzeć ilustracje, bo inaczej bez bicia się nie obejdzie. :wink:

Komentuj


Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial


 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Recenzje

Gaiman, Neil - "Wybór. Utwory wybrane"


 Meyer, Marissa - "Winter"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czarna Góra"

 Heinlein, Robert A. - "Obcy w obcym kraju"

 Żerdziński, Maciej - "Opuścić Los Raques" (audiobook)

 Lewandowski, Radosław - "Australijskie piekło"

 Fry, Stephen - "Mythos"

 Morgan, Richard - "Rzadkie powietrze"

Fragmenty

 Blish, James - "Kwestia sumienia"

 Shute, Nevil - "Ostatni brzeg

 Stiefvater, Maggie - "Wezwij sokoła"

 Lewandowski, Radosław - "Australijskie piekło"

 Elison, Meg - "Księga Etty"

 Kucenty, Magdalena - "Zodiaki. Genokracja"

 Ziemiański, Andrzej - "Virion. Zamek"

 Strugaccy, Arkadij i Borys - "Piknik na skraju drogi i inne utwory"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS