NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

Miela, Agnieszka - "Krew Wilka"

Ukazały się

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (czarna)


 Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (niebieska)

 Kingfisher, T. - "Cierń"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Maas, Sarah J. - "Dom płomienia i cienia"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

Linki

antologia - "Czarnoksiężnicy z Krainy Osobliwości"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tłumaczenie: Maciejka Mazan
Data wydania: Lipiec 2007
Redaktor: Peter Haining
ISBN: 978-83-7469-542-8
Oprawa: miękka
Format: 142 mm x 202 mm
Liczba stron: 320
Cena: 29,90 zł



antologia - "Czarnoksiężnicy z Krainy Osobliwości"

„Czarnoksiężnicy z krainy osobliwości” to lektura nierówna. Przez większość czasu słychać tylko lekkie skwierczenie palącego się lontu, czasami tylko przerywane wybuchami śmiechu.

Literatura, która ma ambicje rozbawić czytelnika, z trudnością poddaje się ocenom. Odbiór takich dzieł w ogromnym stopniu zależy od literackiej wrażliwości odbiorcy i jego poczucia humoru. To, co jednego śmieszy do łez, innego może zirytować, zażenować, a nawet obrazić. Mało tego – odbiór żartów zależy w dużej mierze od tego, którą nogą się wstało, jaka danego dnia jest pogoda i jakie sprawy mamy akurat na głowie. Plucha i zabieganie mogą zatruć najlepszą lekturę, a dwa metry hamaka plus błękitne niebo zmieniają optykę o 180 stopni.

Jakby tego było mało, książka żartem pisana wymaga zwykle więcej uwagi, niż pospolita literatura rozrywkowa, w której żart jest zaledwie przyprawą. Dzieje się tak dlatego, że silenie na dowcip, zabawy słowem i karykaturalne przerysowania komplikują zwykle narrację i odbiegają od gatunkowych standardów. Skutkiem tego, paradoksalnie, to, co miało być lekkie i zabawne, bywa w warunkach niesprzyjających koncentracji – ciężkostrawne.

Wszystkie te zastrzeżenia można policzyć za wady „Czarnoksiężników...”, ale z kilku powodów humoreski z tego zbioru zasługują na uwagę każdego miłośnika fantastyki.

Po pierwsze, zbiór zawiera 24 opowiadania, więc nawet prawem poczciwego rachunku prawdopodobieństwa musi być w nim coś miłego dla każdego. Kogo nie rozbawi H.G. Wells, tego rozśmieszy Philip K. Dick; kto nie uśmiechnie się nad opowiadaniem Terry’ego Pratchetta, ten zrobi to czytając C.S. Lewisa. W którymś momencie smutek będzie musiał skapitulować.

Po drugie, patrząc na listę autorów, nie sposób nie zerwać czapki z głowy – wszak czytelnika zabawiają, oprócz wspomnianych już wyżej, Larry Niven, Ray Bradbury i Arthur C. Clarke. A gdy żartują Urslula K. Le Guin albo Isaak Asimov – po prostu nie wypada się nie śmiać.

A jest jeszcze trzeci powód, dla którego warto sięgnąć po „Czarnoksiężników...” – Peter Haining, redaktor tego zbioru, opatrzył wszystkie utwory notkami, które tworzą ciekawą opowieść, będącą wędrówką przez fantastykę w poszukiwaniu żartów, szaleństw i mrugnięć okiem. W tej wędrówce oprowadza czytelnika po panteonie sław science-fiction i fantasy, zagląda w szuflady najbardziej znanych autorów, a często zapędza się w zamierzchłą przeszłość, prezentując opowiadania, których próżno by szukać gdzieś indziej.

Takim skarbem, wykopanym z innej epoki, była dla mnie „Przygoda ze szklaną kulą” F. Antseya – fenomenalne połączenie heroic fantasy z satyrą na palestrę. Opowiadanie, opublikowane po raz pierwszy dobre sto lat temu (!), prezentuje prawdopodobnie najzabawniejszą na świecie wariację motywu pokonania smoka i uratowania księżniczki. Antseya nie zdołały przebić – w mojej skromnej opinii – ani kompletnie szalone „Tentegesy” Bradbury’ego, ani rozbrajający „Playboy i oślizłe bóstwo” Asimova.

Na drugim biegunie znalazło się kilka opowiadań, które przyjąłem z zupełną obojętnością i znużeniem. Takie są nieuniknione skutki ogromnej różnorodności – najmocniejszego atutu, a zarazem największej bolączki tego zbioru. Nie dajmy się jednak zniechęcić – obecność kilku niewypałów w tak pokaźnym arsenale nieznacznie tylko zmniejsza siłę rażenia całości.

Książka przypadnie do gustu każdemu, kogo nie przeraża perspektywa pobłądzenia wśród opowiadań słabszych w poszukiwaniu tych kilku, które rozbawią do łez i na długo zapadną w pamięć. Każdy, kto po „Czarnoksiężników...” sięgnie, zaśmieje się zapewne nad inną opowieścią. Ale ten, któremu kąciki ust nie drgną ani razu, musi stanowić indywiduum rodem z krainy osobliwości.


Ocena: 7/10
Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2007-08-25 16:26:47
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Shadowmage - 16:57 25-08-2007
Potwierdzam, Antsey, Bradbury i Asimov są chyba najlepsi w tym zbiorze, choć kilka innych także załuguje na uwagę. Tak w zasadzie to opinię mam bardzo zbliżoną, więc nie wiem nawet czy mam po co pisać recenzję :)

kurp - 09:14 27-08-2007
Jest jeszcze parę bardzo dobrych rzeczy. Philip Dick jest np. bardzo, hm, osobliwie śmieszny :)
A w ogóle - to ukłony Prószyńskiemu - książka jest genialną, osobliwą inicjatywą wydawniczą. Oby więcej takich!

Achmed - 18:56 30-08-2007
Tak na marginesie, gdyby kogoś to interesowało, "Czarnoksiężnicy" są wznowieniem. Wcześniej wydał tę antologię Zysk (pod nieco innym tytułem).

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS