NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"

Haladyn, Krzysztof - "Antywirus"

Ukazały się

Saulski, Arkady - "Krew kamienia"


 McClellan, Brian - "Krew Imperium"

 Watts, Peter - "Ognisty deszcz"

 Kristoff, Jay - "Bezświt"

 Kain, Dawid - "Wszystkie grzechy korporacji Somnium"

 Derleth, August - "Maska Cthulhu"

 McDonald, Ed - "Upadek Wron"

 Taylor, Dennis E. - "Gdyż jest nas wielu"

Linki

antologia - "Czarnoksiężnicy z Krainy Osobliwości"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tłumaczenie: Maciejka Mazan
Data wydania: Lipiec 2007
Redaktor: Peter Haining
ISBN: 978-83-7469-542-8
Oprawa: miękka
Format: 142 mm x 202 mm
Liczba stron: 320
Cena: 29,90 złantologia - "Czarnoksiężnicy z Krainy Osobliwości"

„Czarnoksiężnicy z krainy osobliwości” to lektura nierówna. Przez większość czasu słychać tylko lekkie skwierczenie palącego się lontu, czasami tylko przerywane wybuchami śmiechu.

Literatura, która ma ambicje rozbawić czytelnika, z trudnością poddaje się ocenom. Odbiór takich dzieł w ogromnym stopniu zależy od literackiej wrażliwości odbiorcy i jego poczucia humoru. To, co jednego śmieszy do łez, innego może zirytować, zażenować, a nawet obrazić. Mało tego – odbiór żartów zależy w dużej mierze od tego, którą nogą się wstało, jaka danego dnia jest pogoda i jakie sprawy mamy akurat na głowie. Plucha i zabieganie mogą zatruć najlepszą lekturę, a dwa metry hamaka plus błękitne niebo zmieniają optykę o 180 stopni.

Jakby tego było mało, książka żartem pisana wymaga zwykle więcej uwagi, niż pospolita literatura rozrywkowa, w której żart jest zaledwie przyprawą. Dzieje się tak dlatego, że silenie na dowcip, zabawy słowem i karykaturalne przerysowania komplikują zwykle narrację i odbiegają od gatunkowych standardów. Skutkiem tego, paradoksalnie, to, co miało być lekkie i zabawne, bywa w warunkach niesprzyjających koncentracji – ciężkostrawne.

Wszystkie te zastrzeżenia można policzyć za wady „Czarnoksiężników...”, ale z kilku powodów humoreski z tego zbioru zasługują na uwagę każdego miłośnika fantastyki.

Po pierwsze, zbiór zawiera 24 opowiadania, więc nawet prawem poczciwego rachunku prawdopodobieństwa musi być w nim coś miłego dla każdego. Kogo nie rozbawi H.G. Wells, tego rozśmieszy Philip K. Dick; kto nie uśmiechnie się nad opowiadaniem Terry’ego Pratchetta, ten zrobi to czytając C.S. Lewisa. W którymś momencie smutek będzie musiał skapitulować.

Po drugie, patrząc na listę autorów, nie sposób nie zerwać czapki z głowy – wszak czytelnika zabawiają, oprócz wspomnianych już wyżej, Larry Niven, Ray Bradbury i Arthur C. Clarke. A gdy żartują Urslula K. Le Guin albo Isaak Asimov – po prostu nie wypada się nie śmiać.

A jest jeszcze trzeci powód, dla którego warto sięgnąć po „Czarnoksiężników...” – Peter Haining, redaktor tego zbioru, opatrzył wszystkie utwory notkami, które tworzą ciekawą opowieść, będącą wędrówką przez fantastykę w poszukiwaniu żartów, szaleństw i mrugnięć okiem. W tej wędrówce oprowadza czytelnika po panteonie sław science-fiction i fantasy, zagląda w szuflady najbardziej znanych autorów, a często zapędza się w zamierzchłą przeszłość, prezentując opowiadania, których próżno by szukać gdzieś indziej.

Takim skarbem, wykopanym z innej epoki, była dla mnie „Przygoda ze szklaną kulą” F. Antseya – fenomenalne połączenie heroic fantasy z satyrą na palestrę. Opowiadanie, opublikowane po raz pierwszy dobre sto lat temu (!), prezentuje prawdopodobnie najzabawniejszą na świecie wariację motywu pokonania smoka i uratowania księżniczki. Antseya nie zdołały przebić – w mojej skromnej opinii – ani kompletnie szalone „Tentegesy” Bradbury’ego, ani rozbrajający „Playboy i oślizłe bóstwo” Asimova.

Na drugim biegunie znalazło się kilka opowiadań, które przyjąłem z zupełną obojętnością i znużeniem. Takie są nieuniknione skutki ogromnej różnorodności – najmocniejszego atutu, a zarazem największej bolączki tego zbioru. Nie dajmy się jednak zniechęcić – obecność kilku niewypałów w tak pokaźnym arsenale nieznacznie tylko zmniejsza siłę rażenia całości.

Książka przypadnie do gustu każdemu, kogo nie przeraża perspektywa pobłądzenia wśród opowiadań słabszych w poszukiwaniu tych kilku, które rozbawią do łez i na długo zapadną w pamięć. Każdy, kto po „Czarnoksiężników...” sięgnie, zaśmieje się zapewne nad inną opowieścią. Ale ten, któremu kąciki ust nie drgną ani razu, musi stanowić indywiduum rodem z krainy osobliwości.


Ocena: 7/10
Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2007-08-25 16:26:47
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Shadowmage - 16:57 25-08-2007
Potwierdzam, Antsey, Bradbury i Asimov są chyba najlepsi w tym zbiorze, choć kilka innych także załuguje na uwagę. Tak w zasadzie to opinię mam bardzo zbliżoną, więc nie wiem nawet czy mam po co pisać recenzję :)

kurp - 09:14 27-08-2007
Jest jeszcze parę bardzo dobrych rzeczy. Philip Dick jest np. bardzo, hm, osobliwie śmieszny :)
A w ogóle - to ukłony Prószyńskiemu - książka jest genialną, osobliwą inicjatywą wydawniczą. Oby więcej takich!

Achmed - 18:56 30-08-2007
Tak na marginesie, gdyby kogoś to interesowało, "Czarnoksiężnicy" są wznowieniem. Wcześniej wydał tę antologię Zysk (pod nieco innym tytułem).

Komentuj


Konkurs

Wygraj drugi Kroniki World of Warcraft


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

McDonald, Ian - "Luna: Wschód"


 Maas, Sarah J. - "Dom ziemi i krwi"

 Dick, Philip K. - "Druciarz Galaktyki"

 Flint, Eric & Weber, David - "1633"

 Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem"

 Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

Fragmenty

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS