NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

Miela, Agnieszka - "Krew Wilka"

Ukazały się

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (czarna)


 Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (niebieska)

 Kingfisher, T. - "Cierń"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Maas, Sarah J. - "Dom płomienia i cienia"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

Linki

Szmidt, Robert - "Ostatni zjazd przed Litwą"
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: Czerwiec 2007
ISBN: 978-83-60505-10-6
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195
Liczba stron: 320
Cena: 27,99



Szmidt, Robert J. - "Ostatni zjazd przed Litwą"

„Ostatni zjazd przed Litwą” to zbiór opowiadań Roberta J. Szmidta – założyciela i redaktora naczelnego magazynu Science Fiction, przemianowanego potem na Science Fiction, Fantasy i Horror. Wszystkie pięć tekstów zamieszczonych w tym tomiku ukazało się na przestrzeni wielu lat na łamach tego pisma. Większości tych opowiadań nie znałem, więc do lektury przystępowałem z zaciekawieniem. Pierwsze wrażenie było złe, jednak każde kolejne opowiadanie było coraz lepsze.

Pierwsze wrażenie było złe, bo nieszczęśliwie pierwszym opowiadaniem jest chyba najgorsza w całym zbiorze „Cicha góra”. Autor wyraźnie inspirował się serią gier „Silent Hill”, co zresztą potwierdza dedykacja zamieszczona przed tekstem. Ojciec z córeczką jadąc nocą po odludnej okolicy mają wypadek i budzą się w tajemniczym, opustoszałym miejscu spowitym mgłą – każdy kto zna gry z serii „Silent Hill”, czy chociażby oglądał film, wie jak to będzie wyglądać. Niestety, jest to najsłabszy punkt całej książki – poplątany, trochę naiwny, o wyjątkowo marnej psychologii. Całości nie ratuje klimat, w miarę dobrze skopiowany z pierwowzoru.
Z kolei „Ciemna strona księżyca” od początku nasuwa skojarzenie z serią o X-manach. Na Ziemi rodzi się coraz więcej mutantów, czyli osób posiadających różne nietypowe zdolności. Od początku traktowani są jak zagrożenie, toteż spotykają się z agresją ze strony ludzi. W końcu wybucha wojna, która pustoszy planetę. Przyjemna to lektura, jednak jej główną bolączką jest przewidywalność. Nigdy nie miałem talentu do odkrywania wielkich tajemnic, które czytelnikom serwują pisarze – jednak czym się skończy „Ciemna strona księżyca”, na czym polega intryga i jak wszystko wygląda naprawdę, łatwo się domyślić w połowie teksu. I kiedy Szmidt swoje zamierzenia wyjaśnia pod koniec opowiadania, nie ma już żadnej niespodzianki.
Bardzo spodobał mi się „Mrok nad Tokyoramą”. Akcja rozgrywa się w przyszłości, w której Japonia uzyskała mocarstwową pozycję na świecie. Jednym z najbardziej lubianych sportów jest tu połączenie szachów i sztuk walki: na dużej szachownicy spotykają się dwie drużyny wojowników, których ruchami kierują mistrzowie. Potrzebny jest przy tym zmysł taktyczny, jednak duże znaczenie ma biegłość „figur”… Poznajemy Kodę, jednego z pionków szachownicy, który pokonując wyższego rangą wojownika staje u wrót kariery.
W „Ostatnim zjeździe przed Litwą” poznajemy przewoźnika, który przewozi towar przez międzykontynentalną autostradę. W tej rzeczywistości doszło do dużych zmian na mapie politycznej świata – doszło do zjednoczenia większości państw na poszczególnych kontynentach, postępuje globalizacja. Nasz główny bohater zostanie wplątany w intrygę, która pokaże, że to, co pokazują media na temat przemian na świecie nie jest prawdą, a zmiany te niekoniecznie mają tak zbawienny wpływ na obywateli. Dobre opowiadanie z bardzo sympatycznym polskim akcentem.
„Polowanie na jednorożca” to z kolei historia rozgrywająca się tu i teraz – agent rządowy rozpoczyna rekrutacje osób, które cechują się nadprzyrodzonymi zdolnościami. Priorytetowym celem grupy będzie znalezienie osoby, potrafiącej przewidywać przyszłość. Nie będzie to łatwe. Miłe opowiadanie o zdolnościach paranormalnych.

Co łatwo zauważyć, dużo tu inspiracji i odwołań do różnych komiksów i innych dzieł kultury masowej – autor zresztą tego nie kryje, bo bohaterowie „Polowania na jednorożca” zaczytują się w „Hellboyu”, w „Ciemnej stronie Księżyca” sytuacja zostaje porównana do tej znanej z serii o X-manach, a „Cicha góra” mówi sama za siebie. Patent agresywnych sportów przyszłości z „Mroku nad Tokyoramą” był wykorzystywany już w dziesiątkach filmów i gier.
Autor pisze dość sprawnie i poprawnie. Mimo pewnych potknięć, jego teksty to przyzwoite science fiction, które można przeczytać raczej bez problemów. Myślę, że raczej nikogo nie powalą na kolana, nie będą powodowały mętliku w głowie niczym opowiadania Teda Chianga i innych mistrzów gatunku – mimo to czytając „Ostatni zjazd przed Litwą” będziemy obcować z ciekawą prozą fantastyczną, dobrze napisaną i wciągającą. Naturalnie po zbiorek powinni sięgnąć głównie ci czytelnicy, którzy nie mieli styczności z magazynem Szmidta, chociaż po to, by poznać twórczość tej ważnej na naszej fantastycznej scenie osoby.


Ocena: 7/10
Autor: Vampdey


Dodano: 2007-07-30 13:42:29
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS