NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Kres, Feliks W. - "Północna granica" (Fabryka Słów)

Abercrombie, Joe - "Kłopotliwy pokój" (oprawa twarda)

Ukazały się

Karnicka, Anna - "Paradoks marionetki. Sprawa Króla Demonów"


 Lewandowska, Magdalena i Małgorzata - "Żmije"

 Tremblay, Paul - "Głowa pełna duchów"

 Komuda, Jacek - "Zawisza. Czarne krzyże"

 Simmons, Dan - "Pieśń Bogini Kali"

 Erikson, Steven - "Ogrody Księżyca" (wyd. 3)

 Erikson, Steven - "Bramy Domu Umarłych" (wyd. 3)

 Kubasiewicz, Magdalena - "Wszystko pochłonie morze"

Linki

Duszyński, Tomasz - "Produkt uboczny"
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: Maj 2007
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195
Liczba stron: 264
Cena: 26,95
isbn-13: 978-83-60505-40-3Duszyński, Tomasz - "Produkt uboczny"

Ostatnimi czasy zapanowała moda na debiutowanie zbiorami opowiadań – czy to prawdziwymi, czy też udającymi powieść. Piszę o tym nie bez powodu, okazało się bowiem, ku mojemu zaskoczeniu, że „Produkt uboczny” Tomasza Duszyńskiego jest właśnie debiutanckim zbiorem sześciu opowiadań. Nie znalazłem o tym informacji ani na książce, ani na stronie wydawcy, więc byłem zdziwiony, gdy czytana przeze mnie historia zakończyła się po czterdziestu stronach. Wniosek: na przyszłość należy bardziej zwracać uwagę, co bierze się do ręki, nie ograniczając się wyłącznie do oficjalnych informacji... Ale dość o tym, to recenzja, a nie poradnik zdobywania wiadomości o książce.

Pierwszą opowieścią zaserwowaną nam przez Duszyńskiego jest „Druga opcja”, w której jesteśmy świadkami wynalezienia nowego sposobu penitencjarnego w przeludnionym społeczeństwie – a przynajmniej tak się wydaje na początku. Jednakże głównym aktorem utworu jest szczęście... co wypadło blado, szczególnie w porównaniu z poruszającym podobną tematykę (choć w innym ujęciu) opowiadaniem „Smok tańczy dla Chung Fonga” Kossakowskiej.
Tytułowy „Produkt uboczny” jest natomiast swego rodzaju wariacją na temat klonowania i kontroli umysłów. Sprawia wrażenie kompilacji pomysłów z kilku książek i filmów, jako tako przykrojonych na potrzeby konkretnej fabuły.
„Chrononauta” jest jedynym opowiadaniem w zbiorze posiadającym coś na kształt charakteru. Niestety, w tym przypadku zawodzi wykonanie, sprawiając, że czytelnik otrzymuje stojącą na chwiejnych podstawach opowieść o badaniu zagrożeń z przeszłości... ale których nadal można się obawiać.
Opowiadanie „Śmierć to marnotrawstwo materiału” porusza znaną tematykę powrotu martwych zza grobu – a konkretnie wojsk III Rzeszy z Adolfem H. na czele. Rzecz jasna pojawia się bohater, mający za zadanie temu zapobiec. W tym przypadku Duszyński starał się wprowadzić zaskakującą pointę, ale proponuję finalny efekt przemilczeć.
Tak naprawdę jedynym utworem, który przypadł mi do gustu jest „To pana SHOW, panie Mackormik”. Nie ma w nim ani oryginalnego pomysłu ani fajerwerków językowych, ale prezentuje solidny poziom. I – co najważniejsze – potrafi przykuć uwagę. Być może dlatego, że nie jest to wyłącznie suchy opis, ale poznajemy także uczucia bohatera.
Na deser po tym niezbyt wyszukanym daniu autor serwuje humoreskę „Serdelek na wakacjach”. Pomysł nawet sympatyczny, ale jego prostota lepiej by się sprawdziła, gdyby odchudzić to i tak króciutkie opowiadanie.

„Produkt uboczny” jako całość prezentuje się bardzo przeciętnie. Z każdego opowiadania udałoby się coś dobrego wyciągnąć, ale więcej jest rzeczy, które autorowi nie wyszły. Za największy plus uznaję scenerię, która w przeważającej liczbie przypadków jest intrygująca. Widać, że autor ma ciągoty ku wizjom postapokaliptycznym, lubi pospekulować nad przyszłością naszej planety – ale tych pomysłów nie rozwija, są zaledwie mało znaczącym tłem dla fabuł. A te, powiedzmy sobie szczerze, są słabe. Autorowi brakuje pomysłów – stąd pewnie liczne inspiracje książkami czy filmami. Czytając zbiór co chwilę miałem wrażenie, że daną scenę gdzieś już widziałem. W czerpaniu z dobrych wzorców nie ma nic zdrożnego pod warunkiem, że dołoży się coś od siebie. A na razie Duszyńskiemu to nie wychodzi.
Podsumowując: nazwa zbiorku jest nawet udana. To właśnie taki produkt uboczny Fabryki Słów. Myślę, że autorowi dobrze by zrobiło, gdyby poczekał jeszcze trochę z debiutem. Pisać każdy może, ale pod warunkiem, że ma coś do przekazania. Na razie w prozie Duszyńskiego nie ma ikry, pomysłów też jest jak na lekarstwo. Niech autor pomyśli o wydaniu kolejnej książki dopiero wówczas, gdy poprawi te elementy.Ocena: 4/10
Autor: Shadowmage


Dodano: 2007-07-11 15:06:10
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Anatomię pęknięcia"


Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial


 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Recenzje

Komuda, Jacek - "Zawisza. Czarne krzyże"


 King, Stephen - "Później"

 Bazterrica, Agustina - "Wyborny trup"

 Swanwick, Michael - "Matka żelaznego smoka"

 Shute, Nevil - "Ostatni brzeg"

 Bardugo, Leigh - "Dziewiąty dom"

 Miela, Agnieszka - "Śmiech diabła"

 James, Marlon - "Czarny lampart, czerwony wilk"

Fragmenty

 Kornew, Paweł - "Żniwiarz"

 Kornew, Paweł - "Przeklęty metal"

 Novik, Naomi - "Mroczna wiedza"

 Kubasiewicz, Magdalena - "Wszystko pochłonie morze"

 Karnicka, Anna - "Paradoks marionetki. Sprawa Króla Demonów"

 Miela, Agnieszka - "Śmiech diabła"

 Pypłacz, Joanna - "Dwór na Martwym Polu"

 Kaczmarek, Tomasz - "Przedsionek piekła"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS