NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (czarna)

Gong, Chloe - "Nieśmiertelne pragnienia" (zielona)

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Cook, Robin - "Kryzys"
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-7301-960-7
Oprawa: miękka
Liczba stron: 454



Cook, Robin - "Kryzys"

Jack Stapleton, nowojorski lekarz sądowy, zostaje przez siostrę poproszony o pomoc w toczącym się procesie jej męża, oskarżonego o błąd w sztuce lekarskiej. Mimo dość napiętej sytuacji osobistej leci do Bostonu, by spróbować znaleźć dowody świadczące o niewinności szwagra.

Tematyka „Kryzysu” na pierwszy rzut oka wydaje się typowa dla książek Robina Cooka, autora dość powszechnie określanego mianem mistrza thrillera medycznego. Jednak jest to utwór zdecydowanie bardziej kameralny niż większość jego powieści – nie ma tu tajemniczych eksperymentów, podejrzanych machinacji czy spisków wielkich korporacji. „Kryzys” jest raczej amerykańskim dramatem sądowym – gatunkiem, nie ukrywam, bardzo przeze mnie lubianym, tak w literaturze, jak i w filmie. Zaś w kreacji głównego bohatera oraz pewnych scenach można odnaleźć inspirację tradycją czarnego kryminału. Gdyby autor poszedł w tych kierunkach kilka kroków dalej, rezygnując z niektórych typowo sensacyjnych elementów, sprawiających wrażenie doklejonych nieco na siłę, powieść mogłaby tylko zyskać – przynajmniej w moich oczach.
Niezbyt satysfakcjonujące jest natomiast samo rozwiązanie zagadki – owszem, zaskakuje jak trzeba, ale brakuje w nim dostatecznego wyjaśnienia motywów postępowania postaci i powodów zaistnienia niektórych faktów. Także samo zakończenie książki nie przystaje do całości, pasując raczej do szpiegowskiej historyjki a la James Bond. Mariaż dramatu sądowego z bohaterem wywodzącym się z powieści Chandlera czy Macdonalda wyszedł całkiem dobrze, ale dalszy eklektyzm spowodował zaburzenie proporcji i w rezultacie niejasność całości.

Ale „Kryzys” to nie tylko beletrystyka – jak stwierdza w posłowiu sam autor, ma też warstwę publicystyczną. Cook bierze na celownik tzw. praktykę concierge – specjalną opiekę lekarza pierwszego kontaktu, obejmującą, w zamian za spore wynagrodzenie, dodatkowe świadczenia jak np. wizyty domowe. Ponieważ powszechny system ubezpieczeń zdrowotnych osób starszych Medicare w USA wyklucza pobieranie dodatkowych opłat, jest to w pewnym sensie obchodzenie prawa. Korzyści dla osoby, którą stać na dodatkowe, zaliczkowe opłaty są niewątpliwe – także i lekarz prowadzący taką praktykę, mimo uciążliwości konieczności bycia na każde wezwanie, zyskuje – prócz większego wynagrodzenia – także i komfort pracy z dużo mniejszą liczbą pacjentów.
Praktyka concierge jest krytykowana przez znaczną część środowiska medycznego, a także niektórych polityków, jako ograniczająca dostęp usług medycznych pacjentom podlegającym ubezpieczeniom Medicare, a w konsekwencji mogąca doprowadzić do jeszcze większych problemów cały system opieki zdrowotnej. Cook wskazuje, że lekarze, i tak już dość obciążeni obowiązkami, będą mieli ich jeszcze więcej wobec odpływu części kolegów do lepiej płatnej i mniej stresującej pracy. Książka, której autorem jest cieszący się dużą popularnością pisarz, jest więc również próbą zwrócenia uwagi społeczeństwa amerykańskiego na ten problem. Nie podejmuję się dokonać porównań z sytuacją systemu opieki zdrowotnej w Polsce, ale niejednokrotnie odnosiłam niejasne wrażenie, że sprawy, które u nas są traktowane jako rzecz oczywista – fakt, że jak kogoś stać, zawsze wybierze lekarza z prywatną praktyką bądź takąż przychodnię – wcale takie być nie muszą...

Czy zatem sięgnąć po „Kryzys”? Jeśli nie stronicie od powieści kryminalno-sensacyjnych i macie wolnych kilka godzin, możecie je poświęcić na lekturę. Ale jeśli z czasem u was krucho bądź za tego typu książkami nie przepadacie, zostawcie go na półce.



Ocena: 5/10
Autor: Gytha
Dodano: 2007-04-22 21:16:03
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS