NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"

McGuire, Seanan - "Pod cukrowym niebem / W nieobecnym śnie"

Ukazały się

King, Stephen - "Billy Summers"


 Larson, B.V. - "Świat Lodu"

 Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)

 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

 He, Joan - "Uderz w struny"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Gryffindor)

Linki

Chiang, Ted - "Historia twojego życia"
Wydawnictwo: Solaris
Tłumaczenie: Jakuszewski, Sylwanowicz, Kopociński, Pers
Data wydania: Maj 2006
ISBN: 83-89951-52-5
Oprawa: broszurowa
Format: 12.5 cm x 19.5 cm
Liczba stron: 312



Chiang, Ted - "Historia twojego życia"
nutka Posłuchaj recenzji w formacie mp3

Po zbiór opowiadań Chianga sięgałem z niemałym zainteresowaniem - choć zwykle nie polegam tym, ile i jakich dany pisarz zdobył nagród, tym razem ciekawiło mnie co w prozie Chianga jest takiego, że jest tak bardzo powszechnie zachwalana. Czy jego utwory są rzeczywiście tak dobre i godne uwagi, a zdobyte nagrody zasłużone? Odpowiedzieć można z całą pewnością: tak.

Na zbiór opowiadań "Historia twojego życia" składa się osiem utworów. Choć autor porusza się w nich po najróżniejszych dziedzinach, to zawsze są one ciekawe. "Wieża Babilonu" nawiązuje do biblijnego opisu wieży Babel i opisuje budowę wieży do nieba i to, jak może się ona zakończyć. "Zrozum" przedstawia nam przełom w medycynie: wynalezienie hormonu K, który regeneruje obumarłe komórki nerwowe. Znaczących skutków ubocznych nie zaobserwowano, jednak leczony hormonem Leon Greco obserwuje u siebie znaczący i stały wzrost inteligencji, w pewnym momencie przechodzący granice normy. W "Dzieleniu przez zero" młoda matematyczka opracuje system formalny, który pozwala kwestionować wszystkie dotychczasowe zasady matematyki. "Historia twojego życia" to opowieść o spotkaniu ludzkości z istotami pozaziemskimi i mozolnym próbowaniu opanowania ich języka przez naukowców - choć nie tylko o tym. W "Siedemdziesięciu dwóch literach" obserwujemy badania dziewiętnastowiecznych naukowców nad rozmnażaniem gatunku ludzkiego, a wszystko w realiach, w których, zgodnie z zasadami kabalistycznymi, litery boskie mają rzeczywistą ogromną moc. "Piekło to nieobecność Boga" przedstawia nam rzeczywistość, w której objawienia anielskie są codziennością. W "Co ma cieszyć oczy" przeczytamy o tym, z jakimi reakcjami spotka się rozpowszechnienie operacji, która deaktywuje u ludzi możliwość oceniania innych wedle wyglądu. Krótka "Ewolucja nauki ludzkiej" mówi o możliwościach ludzkiej nauki i o tym, do czego może ona doprowadzić.

Jest to przede wszystkim lektura charakterystyczna, która nie spodoba się każdemu. Dziś science fiction większości czytelników kojarzy się z efektownym, całkiem egzotycznym dla nas światem, a osią fabuły musi być mknąca akcja. U Chianga więcej samego "science", niż "fiction" - większa część opowiadań dzieje się tu i teraz, w współczesnej nam rzeczywistości, w której zachodzą różnorakie zmiany. Chiang bardziej niż nad realiami skupia się nad poruszanym przez siebie zagadnieniem, a zwykle czyni to z dużą umiejętnością i nieustanie wykazuje się dużą wiedzą - autor zwyczajnie wie o czym pisze, co pozwala mu dogłębnie opisywać poruszane zagadnienia. Czytelnik nie znajdzie tu dynamicznej akcji, fajerwerkowych opisów i szybkiej rozrywki. Jednak co ważniejsze, wraz z Chiangiem zastanawia się nad poruszanymi przez niego problemami: czy powinno się deaktywować ludziom zmysł odpowiedziany za ocenianie urody ludzi? Pomoże to w kontaktach międzyludzkich, czy to przesadna cenzura? Czy da się zmusić siebie samego do miłości do Boga, nawet w rzeczywistości codziennych objawień, gdzie wiemy, że chrześcijańskie dogmaty wiary są pewne? Autor oferuje nam świetne, mimo że proste, pomysły, sporo rozmyślań i znakomity styl. Tak - o stylu nie wolno zapomnieć: język, jakim posługuje się Chiang jest naprawdę dobry. Wszystkie te czynniki sprawiają, że opowiadania Chianga są niezwykłe - to znakomicie napisane teksty oparte na pomysłach niby ogranych i wyczerpanych, jednak w takim wykonaniu dalej interesujące i, co nie częste, zmuszające do myślenia.

Czy polecam "Historię twojego życia"? Oczywiście, choć nie wszystkim - opowiadania te zdecydowanie nie należą do lekkich; a podczas ich lektury trzeba włączyć szare komórki. Dla niektórych pewnie to będzie za dużo dobrego, ale i tak dobrze w przerwie pomiędzy lżejszą fantastyką przeczytać utwory Chianga - pozwoli to zobaczyć science fiction z trochę innej strony, niż ta, którą obecnie w największym stopniu jest nam serwowana. Mi te teksty zapadły w pamięć. Szkoda tylko, że omawiany zbiór obejmuje wszystkie do tej pory opublikowane teksty tego autora...


Ocena: 9/10
Autor: Vampdey


Dodano: 2006-06-11 22:45:48
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS