NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Weeks, Brent - "Na krawędzi cienia" (wyd. 2024)

Ukazały się

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"


 Kagawa, Julie - "Dusza miecza"

 Pupin, Andrzej - "Szepty ciemności"

 Ferek, Michał - "Pakt milczenia"

 Markowski, Adrian - "Słomianie"

 Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"

 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku"

Linki

Kwiecień 2006
Powrót do strony głównej archiwum
 

2006-04-29

Katedra

Nowa recenzja

Guy Gavriel Kay jest jednym z moich najbardziej ulubionych pisarzy. Pierwszym jego dziełem, którym miałem przyjemność się delektować, była wspaniała dylogia „Sarantyńska Mozaika”. Świetna fabuła i kapitalna kreacja postaci sprawiły, że od lektury wprost nie mogłem się oderwać, co zdarza mi się nader rzadko. Wszelkie inne kwestie zeszły w tym czasie na dalszy plan. Żałowałem tylko jednego: że drzwi od mojego pokoju nie są dźwiękoszczelne...
W dziale recenzji znalazł się tekst o "Lwach Al-Rassanu" Guya Gavriela Kaya. Jego autorem jest ASX76. Zapraszam do lektury!
Komentarze (0)


2006-04-28

Katedra

Wywiad z Krzysztofem Piskorskim

Na stronach Studenckiej Gazety Internetowej Uniwersytetu Wrocławskiego pojawił się wywiad z Krzysztofem Piskorskim, autorem "Najemnika" i "Wygnańca".
Komentarze (0)


2006-04-28

Katedra

Spotkanie z Pawlakiem

W poniedziałek, 1 maja o godz. 13.00 odbędzie się spotkanie autorskie z Romualdem Pawlakiem – twórcą najzabawniejszej pary bohaterów w polskiej fantasy: smoka Filippona i maga Rosselina. Podczas spotkania z pewnością dowiecie się wielu ciekawostek na temat najnowszej książki tego autora: "Wojna balonowa. Pogodnik trzeciej kategorii, t.2", planowanej na połowę maja.
Miejsce spotkania: Kraków, Szkoła Podstawowa nr 131, ul. Lubomirskiego 21.
Zapraszamy!
Komentarze (0)


2006-04-28

Katedra

Premiera Pilipiuka

Dziś miała miejsce premiera najnowszej książki Andrzeja Pilipiuka pod tytułem "Operacja »Dzień Wskrzeszenia«". Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Fabryka Słów i jest dostępna w dwóch wersjach - twardej i miękkiej oprawie.

Rozpoczęło się końcowe odliczanie... Rakiety z głowicami atomowymi są już gotowe do odpalenia. Nikt się nie spodziewa, że właśnie Polsce przypadnie niechlubna rola wywołania ostatecznej wojny. A wszystko z powodu ambicji nowego prezydenta, który postanowił uczynić z naszego kraju atomowe mocarstwo. Jak na rasowego polityka przystało, nie wziął pod uwagę, że jego program może wymknąć się spod kontroli, a świat stanie w obliczu zagłady...
Więcej i komentarze (0)


2006-04-28

Katedra

Clarke dla Rymana

W Londynie, 26 kwietnia, przyznano Nagrodę imienia Arthura C. Clarke’a Geoffowi Rymanowi za powieść "Air". Pisarz otrzymał ozdobną podpórkę do książek oraz czeka na 2006 funtów.
Komentarze (0)


2006-04-28

Katedra

Zapowiedź Guzka

Agencja wydawnicza Runa zapowiedziała na przełom 2006 i 2007 debiutancką powieść Marcina Guzka pod tytułem "Królikarnia". Jest ona oparta na nominowanym do Zajda opowiadaniu o tym samym tytułe.
Na naszym serwisie można zapoznać się z krótkim fragmentem tej książki.
Komentarze (0)


2006-04-27

Katedra

Fragment "Wcielenia Kusziela"

Premiera powieści Jacqueline Carey jest zapowiedziana co prawda dopiero na dziewietnastego maja, ale juz teraz na naszym serwisie można przeczytać fragment "Wcielenia Kusziela". Zapraszamy do lektury!
Komentarze (0)


2006-04-26

Katedra

Zapowiedź Pratchetta

Wydawnictwo Prószyński i S-ka zapowiedziało na 25-ego maja kolejną powieść ze "Świata Dysku" autorstwa Terry'ego Pratchetta pod tytułem "Carpe jugulum".

Wielce Oats trafił na nie najlepszy moment, by zostać kapłanem. Sądził, że przybywa do Lancre na prostą ceremonię. Tymczasem znalazł się na wojnie między wampirami a czarownicami. Jest tu młoda AGnes, która naprawdę czasem nie jest sobą. Magrat, która stara się połączyć czarownictwo i pieluchy. Niania Ogg... i babcia Weatherwax, która jest prawdziwym problemem. Wampiry są inteligentne. Mają styl i wykwintne kamizelki. Wyszły z trumien i pragną kęsa przyszłości. Wielce Oats wie, że ma modlitwę, ale wolałby topór.
Więcej i komentarze (1)


2006-04-26

Katedra

Autorzy Supernowej we Wrocławiu

W dniach 28.04. - 30.04.2006 we wrocławskich salonach Empik odbędzie się cykl spotkań z autorami s-f i fantasy połączony z mini targami książek.
Supernową reprezentować będą: Witold Jabłoński, Marcin Przybyłek, Jacek Inglot.

Więcej i komentarze (0)


2006-04-26

Katedra

Nowości

Wczoraj na na półki księgarń trafiły trzy nowe książki. Są to:

  • "Inquisitor. Zemsta Azteków" Jacka Inglota,
  • "Władca dwumyślnych" Troya Denninga,
  • "Fale wojny" Stevena Pressfielda.
    Komentarze (0)


    2006-04-25

    Katedra

    Nowe recenzje

    W dziale recenzji znalazły się dwa nowe teksty:

    „Nocarz” Magdaleny Kozak jest dość popularnym ostatnimi czasy mariażem fantastyki z rzeczywistością. Główną treścią książki jest działalność specjalnej jednostki Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, tzw. Nocarzy, którzy zajmują się walką z wampirami renegatami. Renegatami, gdyż nie wszystkie wampiry są złe, co zdaje się potwierdzać działalność wspomnianej jednostki. Wbrew pozorom, fabuła nie przypomina typowej walki z wampirami za pomocą osikowych kołków i święconej wody.

  • Galvar prezentuje już trzecią w naszym serwisie recenzje "Nocarza" Magdaleny Kozak.

    Podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie Izraela dochodzi do zdumiewającego odkrycia, które może zmienić oblicze świata. Ludzki szkielet, instrukcja kamery wideo i dwie rozsypujące się ze starości kartki papieru to na pierwszy rzut oka nic niezwykłego, ale zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, gdy okazuje się, że wiek kości, podobnie jak i broszury objaśniającej schemat działania kamery uczeni datują na dwa tysiące lat.
  • ASX76 natomiast opisuje "Wideo z Jezusem" Andreasa Eschbacha.
    Zapraszam do czytania!
    Komentarze (0)


    2006-04-24

    Katedra

    Premiera Flinta

    Dziś na półki księgarń trafiła powieść Erica Flinta pod tytułem "1632". Wydawcą książki jest ISA. Publikacja liczy 480 stron i kosztuje 34,90 zł.

    1632. Sytuacja w północnych Niemczech jest tragiczna. Głód. Zaraza. Wojna religijna pustosząca miasta. Jedynie arystokracji udało się wyjść z tego niemal bez szwanku; dla chłopów śmierć jest niczym dar od Boga. 2000. Sytuacja w miasteczku Grantville w Wirginii Zachodniej jest świetna. Na ślub siostry Mike’a Stearnsa przybyło mnóstwo ludzi, w tym członkowie miejscowej sekcji Amerykańskiego Stowarzyszenia Górników. Zabawa trwa w najlepsze.
    Więcej i komentarze (0)


    2006-04-24

    Katedra

    Weekend z fantastyką we Wrocławiu

    W dniach 28 – 30 kwietnia odbędzie się I Konwent fantastyki w salonach EMPiK we Wrocławiu. Przewidziano wiele atrakcji, w tym liczne spotkania z pisarzami oraz grafikami. W rozwinięciu więcej informacji.
    Więcej i komentarze (1)


    2006-04-24

    Katedra

    Spotkanie z Anną Kańtoch

    W czwartek w katowickim EMPIKu odbędzie się spotkanie z Anną Kańtoch. Więcej informacji znajdziecie tutaj.
    Komentarze (0)


    2006-04-24

    Katedra

    Premiera Bułyczowa!

    Już jutro, 25 kwietnia, będzie miała miejsce premiera książki Kira Bułyczowa. Składają się na nią dwie krótkie powieści rosyjskiego pisarza: "Agent FK" i "Świątynia czarownic". Wydawcą książki jest Solaris.

    "Agent FK. Świątynia czarownic" znajduje się pod naszym patronatem.

    Tom zawiera dwie krótsze powieści, które łączy postać Andrewa Bruce’a, agenta Floty Kosmicznej. W obu przeżywa on niezwykłe przygody na obcych planetach.
    Więcej i komentarze (0)


    2006-04-23

    Katedra

    Nowa recenzja

    Muszę jasno powiedzieć: do tej pory nie miałem prawie żadnej styczności z literaturą grozy - ot, czasem tylko jakieś opowiadanie, które trafi się w którymś z magazynów fantastycznych. Zastanawiałem się, co z mojego pierwszego kontaktu z Siedlarem wyjdzie, wszak pisarz ten do tej pory głównie grozę popełniał. Nie zdradzając na początku za dużo: z lektury "Opowieści okrutnych" wrażenia pozostały mi całkiem pozytywne.

    W dziale recenzji pojawił się mój tekst o "Opowieściach okrutnych" Pawła Siedlara. Ponadto tutaj można przeczytać fragment tej książki. Zapraszam do czytania!
    Komentarze (0)


    2006-04-22

    Katedra

    Nowości wydawnicze

    W ostatnich dniach na półki księgarń trafiły dwie pozycje:

  • "Szlak cudów" Wojciecha Szydy
  • "Dary" Ursuli K. Le Guin

    Komentarze (0)


    2006-04-21

    Katedra

    Łukianienko w sprzedaży

    Od dwóch dni w sprzedaży znajduje się powieść Siergieja Łukianienki pod tytułem "Lord z planety Ziemia". Jej wydawcą jest Amber. Książka ma 520 stron i kosztuje 39,80 zł.

    Siergiej, były żołnierz, a teraz stróż porządku w dzielnicy rządzonej przez młodzieżowe gangi, ratuje zaczepioną przez chuliganów dziewczynę. To początek galaktycznej wyprawy w groźny, nieznany świat. I pojedynku o władzę nad planetą, na której nikt nie wie o istnieniu Ziemi – dobrze ukrytej przed wzrokiem innych przez wszechpotężną rasę. Żeby wrócić na Ziemię, Siergiej musi ją najpierw odnaleźć. Ale naszej planety szuka także ktoś, kto chce ją zniszczyć...
    Komentarze (0)


    2006-04-21

    Katedra

    Okładka i grafiki

    Na stronie wydawnictwa Fabryka Słów zaprezentowano projekt okładki książki Rafała Ziemkiewicza "Coś mocniejszego".
    Znalazły się tam też wybrane szkice do powieści Miroslava Žambocha "Bez litości".
    Komentarze (0)


    2006-04-21

    Katedra

    Premiera Haydon

    Dziś ma miejsce premiera powieści Elizabeth Haydon pod tytułem "Elegia na utraconą gwiazdę". Książka ukazała się nakładem wydawnictwa MAG, liczy 384 strony i kosztuje 29 zł. "Elegia na utraconą gwiazdę" jest piątym tomem przygód bajarki Rapsodii.

    „Elegia na utraconą gwiazdę” stanowi punkt zwrotny w cyklu Symfonii Wieków.
    Smoczyca Anwyn, która przez trzy lata leżała w grobie ze skał i czarnego węgla w stanie podobnym do śmierci, zostaje uwolniona przez kataklizm, którym zakończyło się „Requiem za słońce”. Zdezorientowana i oszołomiona pamięta tylko dwie rzeczy: osobę, która uwięziła ją w smoczej postaci i zamknęła w grobowcu, oraz wszechogarniające pragnienie zemsty.

    Więcej i komentarze (0)


    2006-04-20

    Katedra

    Nowa recenzja

    W najnowszej (na naszym rynku rzecz jasna) powieści ze Świata Dysku Terry Pratchett bierze na tapetę Australię. Co prawda, jak sam pisze, nie ma to być książka o tym kontynencie, ale wszelkie poszlaki wskazują, że właśnie Australia i jej mieszkańcy znaleźli się na celowniku ciętego pióra angielskiego pisarza. Co z tego wynikło? Postaram się pokrótce przedstawić.

    Na stronie pojawiła się nowa recenzja; Shadowmage omawia "Ostatni kontynent" Terry'ego Pratchetta. Zapraszam do czytania!
    Komentarze (0)


    2006-04-19

    Katedra

    Nowa zapowiedź Ziemkiewicza

    Na stronie Fabryki Słów pojawiła się zapowiedź nowej książki Rafała Ziemkiewicza. Tutaj można przeczytać fragment opowiadania "Aleksandrowicz spotyka Wędrowycza", które znajdzie się w tej pozycji.
    Komentarze (0)


    2006-04-19

    Katedra

    Wygraj Kaya

    Dzięki uprzejmości wydawnictwa MAG rozpoczynamy kolejny konkurs. Tym razem nagrodami są cztery egzemplarze książki Guya Gavriela Kaya„Lwy Al-Rassanu”. Aby mieć szansę zdobycia jednego z nich, wystarczy odpowiedzieć na zestaw pięciu pytań.
    Pytania, trzeba to jasno powiedzieć, prawie nigdy nie są podchwytliwe. W prawie żadnym razie nie mają wprowadzać czytelnika w błąd. Czyli są proste. Choć może nieco szczegółowe. No, to powodzenia.
    Komentarze (0)


    2006-04-19

    Katedra

    Nowe recenzje!

    W dziale recenzji pojawiły się dwa nowe teksty Achmeda. Oto one:

    Bioetyka to interesująca, ale przede wszystkim niezwykle potrzebna interdyscyplinarna dziedzina wiedzy. Obejmująca problematykę leżącą na przecięciu: biologii, genetyki, medycyny, filozofii, teologii, socjologii, psychologii i prawa powstała w latach 60. XX wieku w związku z gwałtownym rozwojem nowych technik medycznych i genetycznych, jak: przeszczepy, diagnostyka prenatalna, początki inżynierii genetycznej, które zaczęły rodzić nowe problemy moralne. Mówiąc prościej: powstała, aby wyleczyć rzeszę naukowców odurzonych kolejnymi fascynującymi odkryciami z niebezpiecznego dla całego naszego gatunku poglądu, że poznania nie należy/nie wolno ograniczać żadnymi barierami etycznymi.

  • Pierwszy z tekstów dotyczy "Nie opuszczaj mnie" Kazuo Ishiguro;

  • Jednym z ciekawszych ubiegłorocznych debiutów w światku fantastycznym była powieść „Wygnaniec” Krzysztofa Piskorskiego. Czerpiąc pełnymi garściami z kultury Bliskiego Wschodu autor osiągnął ciekawy efekt, łącząc sensacyjne fantasy z tym, co ważne tu i teraz, tj. problemem fundamentalizmu. Na kontynuację nie musieliśmy długo czekać – nawet rok nie minął, a już można zapoznać się z „Najemnikiem”.
    W drugim tomie trylogii „Opowieść Piasków” Piskorski ekstrapoluje wątki rozpoczęte w „Wygnańcu”, cała historia nabiera bardziej epickich rozmiarów (...).
  • Natomiast drugi traktuje o "Najemniku" Krzysztofa Piskorskiego.
  • Zapraszam do czytania!

    Komentarze (0)


    2006-04-19

    Katedra

    Wspieraj polską fantastykę! Wyślij swoje głosy!

    Nagroda im. Janusza A. Zajdla jest coroczną nagrodą w dziedzinie fantastyki, przyznawaną przez miłośników fantastyki autorom najlepszych polskich utworów literackich. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: powieści i opowiadania.

    Każdy czytelnik fantastyki może wybrać od jednego do pięciu utworów w każdej kategorii, wydanych w poprzednim roku kalendarzowym. Po pięć utworów, które zbiorą najwięcej głosów, znajdzie się na liście nominacji do Nagrody. Spośród nich uczestnicy POLCON-u, czyli Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki, dokonają wyboru Laureatów.
    Więcej i komentarze (0)


    2006-04-19

    Katedra

    Dukaj i Huberath o fantastyce

    Na stronach portalu Gazeta.pl opublikowano rozmowę z Jackiem Dukajem i Markiem S. Huberathem - gośćmi rozpoczynającego się dziś festiwalu Poplit.
    Komentarze (0)


    2006-04-19

    Katedra

    Spotkania z Andrzejem Pilipiukiem

    W najbliższych dniach odbędą się dwa spotkania z autorem powieści "Operacja Dzień Wskrzeszenia", Andrzejem Pilipiukiem:

  • 20 kwietnia (czwartek), godz. 13.00 — Miejska Biblioteka w Krasnymstawie, spotkanie sponsorowane przez Biuro Turystyczne „Rejs” Ewy Zawady;
  • 22 kwietnia (sobota), godz. 18.00 — spotkanie w salonie EMPiK Arkadia, al. Jana Pawła II 82, Warszawa.

    Dwa różne terminy, dwa miejsca - do wyboru, pisarz ten sam.
    Komentarze (0)


    2006-04-19

    Katedra

    II Festiwal Literatury Popularnej POPlit

    Dziś rozpoczyna się druga edycja Festiwalu Literatury Popularnej POPLIT, najpopularniejszej części całorocznego Festiwalu 4 Pory Książki. Wydarzenia organizowane w ramach festiwalu będą mieć miejsce w Warszawie, Krakowie, Nowym Sączu, Przemyślu, Bielsku-Białej i Elblągu. Cała impreza potrwa do 23 kwietnia.

    W tym roku przewidziano spotkania z zagranicznymi pisarzami (Michel Faber z Wielkiej Brytanii, Siergiej Łukjanienko z Rosji, Irena Obermanová z Czech oraz Vedrana Rudan z Chorwacji) natomiast w roli gwiazd specjalnych wystąpią Marek S. Huberath oraz Jacek Dukaj.
    Więcej i komentarze (0)


    2006-04-15

    Katedra

    Święta!

    Z okazji Święta Wielkanocnego, cała redakcja Katedry życzy swoim czytelnikom Smacznego Dyngusa i Mokrych Jaj!


    2006-04-14

    Katedra

    Zapowiedzi z Zyska

    Wydawnictwo Zysk podało kilka nowych zapowiedzi fantastycznych na nadchodzące tygodnie, oto one:

  • Martin, George R. R. - "Uczta dla wron: Cienie Śmierci"

  • Mieville, China - "Blizna"

  • Pressfield, Steven - "Fale wojny"

  • Roberts, John Maddox - "Mord w Tarsis"

  • Komentarze (0)


    2006-04-14

    Katedra

    Nowe recenzje!

    W dziale recenzji znalazły się dwa moje teksty, oto one:

    Jerzy Arlecki, przedstawiciel firmy farmaceutycznej, nie był zadowolony z dotychczasowego życia, drażniła go monotonia, ciągły brak czasu, niedostatek wrażeń. Wszystko jednak się zmieniło, gdy wstąpił do ABW, zresztą w dość dziwnych okolicznościach – na początku w ramach testu musiał wraz z grupą oszołomów w bazie na zadupiu znajdować w internecie informacje o wampirach. Wszystko okazało się tylko wprowadzeniem: Jerzy został wcielony w szeregi Nocarzy.

  • Pierwszy to już druga w naszym serwisie recenzja "Nocarza" Magdaleny Kozak.


  • Na „Smokobójcę” składa się siedem tekstów. Tytułowej postaci dotyczą cztery z nich. Są one zdecydowanie najkrótsze i zajmują mniejszą część książki. Jednak na dobrą sprawę trzy pozostałe, choć o całkiem odmiennej tematyce, mają podobny wydźwięk - wszystkie zawarte w „Smokobójcy” opowiadania Tomka Pacyńskiego, mimo swojej groteskowości, są ponure i smutne.
  • Drugi tekst dotyczy "Smokobójcy" Tomasza Pacyńskiego. Ponadto tutaj możecie przeczytać dwa fragmenty tej książki.

  • Zapraszam do czytania!
    Komentarze (0)


    2006-04-12

    Katedra

    Haydon 21 kwietnia

    21 kwietnia ukaże się piąty tom przygód Rapsodii pod tytułem "Elegia na utraconą gwiazdę". Autorką tej książki jest oczywiście Elizabeth Haydon, a wydawcą Mag.
    Więcej o książce przeczytacie tutaj.
    Komentarze (0)


    2006-04-12

    Katedra

    Okładka i fragment z Fabryki Słów

    Wydawnictwo Fabryka Słów opublikowało na swojej stronie wstępny projekt okładki książki Andrzeja Pilipiuka "Wieszać każdy może". Chętnych zapraszam także do zapoznania się z fragmentem tego zbioru opowiadań.
    Komentarze (0)


    2006-04-12

    Katedra

    Zapowiedź Szydy

    Wydawnictwo Dolnośląskie zapowiedziało na koniec kwietnia zbiór opowiadań Wojciecha Szydy pod tytułem "Szlak cudów". Książka ukaże się w serii Behemot i będzie liczyć 392 strony.
    Więcej informacji tutaj.




    Komentarze (0)


    2006-04-12

    Katedra

    Ukazało się "Horrorarium"

    Ostatnio, po licznych perturbacjach - między innymi zmianie wydawcy i rezygnacji jednego z autorów, ukazał się zbiór opowiadań pod tytułem "Horrorarium". Dawid Kain i Kazimierz Kyrcz Jr. prezentują w nim osiemnaście opowiadań grozy.
    Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Presto i kosztuje 20 zł. Więcej informacji o książce znajdziecie tutaj.

    Komentarze (0)


    2006-04-12

    Katedra

    Opowiadania Vonneguta

    Wczoraj miała miejsce premiera zbioru opowiadań Kurta Vonneguta pod tytułem "Witajcie w małpiarni". Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka, liczy 384 strony i kosztuje 29,90 zł.

    Zapraszamy na wystawę małych form literackich pióra Kurta Vonneguta juniora - chociaż Vonnegut wciąż jeszcze jest jak najbardziej wśród nas, a Vonnegutem wciąż jak najbardziej jestem ja. Gdzieś w Niemczech płynie rzeczka Vonne. Z niej czerpię swoje dziwaczne nazwisko.
    Od roku 1949 jestem pisarzem. Samoukiem. Nie mam żadnych teorii na temat pisania, które mogłyby komukolwiek pomóc. Kiedy piszę, jestem tym, kim chyba być muszę. Mam sześć stóp i dwa cale wzrostu, ważę blisko dwieście funtów i odznaczm się słabą koordynacją ruchów - chyba że pływam. Właśnie ta kupa wypożyczonego mięsa zajmuje się pisaniem książek.
    W wodzie jestem piękny.

    Więcej i komentarze (0)


    2006-04-11

    Katedra

    Druga odsłona "Karaibskiej krucjaty"

    Już za dwa dni, 13 kwietnia, do sprzedaży trafi powieść Marcina Mortki pod tytułem „Karaibska krucjata. La Tumba de los Piratas”. Jednocześnie wszystkich niecierpliwych informujemy, iż już teraz można ją nabyć w przedsprzedaży na stronie Agencji Wydawniczej Runa.
    Więcej informacji o książce znajdziecie tutaj, można także przeczytać fragment najnowszej powieści Marcina Mortki.
    Komentarze (0)


    2006-04-11

    Katedra

    Nowa recenzja

    W niedalekiej przyszłości prezydentem kraju zostaje Paweł Citko. W wielkiej tajemnicy wdraża program nuklearny. Wkrótce Polska ma cztery gotowe rakiety... które odpalają terroryści. W ciągu kilkunastu godzin wybucha na świecie wojna atomowa, co doprowadza do śmierci 4 miliardów ludzi i skażenia niemal każdego miejsca na Ziemi. W dwa lata później na zgliszczach naszego kraju pojawia się mały promyk nadziei – grupa naukowców odkrywa sposób na podróż w przeszłość. Mechanizmy sterujące tym procesem nie są do końca znane, a samo przeniesienie się w czasie cięgnie za sobą wielkie ryzyko dla czasonautów.

    Na naszym serwisie znalazła się przedpremierowa recenzja "Operacji >>Dzień Wskrzeszenia<<" Andrzeja Pilipiuka. Autorem tekstu jest Shadowmage. Zapraszam do czytania!
    Komentarze (0)


    2006-04-11

    Katedra

    II Festiwal Literatury Popularnej POPLIT

    W dniach 19-23 kwietnia odbędzie się druga edycja Festiwalu Literatury Popularnej POPLIT, najpopularniejszej części całorocznego Festiwalu 4 Pory Książki. Impreza adresowana jest do szerokiego kręgu czytelników, ze szczególnym uwzględnieniem ludzi młodych. Wydarzenia organizowane w ramach festiwalu będą mieć miejsce w Warszawie, Krakowie, Nowym Sączu, Przemyślu, Bielsku-Białej i Elblągu. W tym roku przewidziano spotkania z zagranicznymi pisarzami (Michael Faber z Wielkiej Brytanii, Siergiej Łukjanienko z Rosji, Irena Obermannová z Czech oraz Vedrana Rudan z Chorwacji) natomiast w roli gwiazd specjalnych wystąpią Marek S. Huberath oraz Jacek Dukaj. Polska fantastyka naukowa znajdzie się zresztą w centrum uwagi.
    Więcej i komentarze (0)


    2006-04-08

    Katedra

    Spotkanie z Wojciechem Szydą

    25. kwietnia (wtorek) o 17.00 gościem poznańskiego Empiku będzie Wojciech Szyda. Więcej o spotkaniu przeczytasz tutaj.
    Komentarze (0)


    2006-04-07

    Katedra

    I tom trylogii awiniońskiej Mielkego

    Już 10 kwietnia do sprzedaży trafi pierwszy tom trylogii awiniońskiej Thomasa R.P. Mielkego, pt. "Most w Awinionie". Trylogia w porywający sposób opisuje wydarzenia z XIV wieku, związane z „awiniońską niewolą” papieży, upadkiem zakonu
    templariuszy i pełną intryg walką pomiędzy Cesarstwem a Papiestwem.

    Książka ta znajduje się pod patronatem Katedry.



    Więcej i komentarze (0)


    2006-04-07

    Katedra

    Nowy "Barry Trotter" w sprzedaży

    Od dzisiaj dostępna jest druga część parodii "Harry'ego Pottera" autorstwa Michaela Gerbera pod tytułem "Barry Trotter i niepotrzebna kontynuacja". Książka ukazała się dzięki Wydawnictwu Mag.

    Niczym chroniczna choroba skóry, najbardziej irytujący czarodziej świata powraca!
    Barry Trotter, obecnie 38 (duchem 11) wraca do Szkoły Magii i Czarów-Marów Hokpok. Wraz z żoną, Herbiną Gringor, odwożą do niej swego uwielbiającego Gumoli syna Nigela, który ma lat 11 (duchem 38) i jest tak magiczny, jak mniej więcej plastikowy widelec.

    Więcej i komentarze (0)


    2006-04-07

    Katedra

    Bakker w księgarniach

    Dzisiaj ma miejsce premiera powieści R. Scotta Bakkera pod tytułem "Wojownik - Prorok". Jest to drugi tom trylogii "Książę Nicości". Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Mag, liczy równo pięćset stron i kosztuje 35 zł.

    Kontynuacja wydarzenia literackiego 2004 roku „Mroku, który nas poprzedza” – najważniejszej książki fantasy 2004 roku wybranej przez PUBLISHERS WEEKLY.
    W tym tomie nieubłagana święta wojna przenosi się na południe, lecz grozi jej klęska z rąk wewnętrznego wroga. Zagraża jej Anasûrimbor Kellhus.

    Więcej i komentarze (0)


    2006-04-06

    Katedra

    Fragment Flinta

    Na naszym serwisie pojawił się fragment zapowiedzianej na 24 kwietnia powieści Erica Flinta pod tytułem "1632". Zapraszamy do lektury!
    Komentarze (0)


    2006-04-06

    Katedra

    "Narodziny magii" w sprzedaży

    Dziś miała miejsce premiera książki Ann Downer pod tytułem "Narodziny magii" Powieść ta liczy sobie 192 strony i będzie kosztuje 21,80 zł, a jej wydawcą jest ISA.


    Biedna Teodora Oglethorpe! Jej ojciec, biolog, udał się bez niej na wyprawę badawczą w dżunglę laotańską, dwoje jej najlepszych przyjaciół wyjechało na wakacje, a długie, gorące i samotne lato w Bostonie nie zapowiada się zbyt ciekawie.




    Więcej i komentarze (0)


    2006-04-06

    Katedra

    Idą zmiany

    Czas pokazać to, nad czym już od dłuższego czasu pracowaliśmy. O to owoc naprawdę długich i ciężkich prac nad nowym silnikiem, nad nowym wyglądem. Liczymy na to, że spodobają się Wam proponowane zmiany.

    Wielu może się dziwić, czemu startujemy bez "pompy". Chcemy jak narazie przedstawić nową stronę stałym użytkownikom i sprawdzić, jak oni odbierają zmiany. Chcemy sprawdzić, czy wszystko działa tak, jak założyliśmy. Jeżeli wszyscy zaakceptują "nowy porządek", pomyślimy o zwróceniu uwagi szerszemu gronu, że Nasze Strony już działają.

    Czekamy na Wasze opinie!
    Komentarze (1)


    2006-04-05

    Katedra

    Nowa recenzja

    Jak już wspomniałem, najnowsza książka Morgana wydana na naszym rynku dzieje się w świecie rządzonym przez olbrzymie korporacje finansowe. Odkryto, że największe zyski czerpie się z finansowania konfliktów wojskowych w Trzecim Świecie. Firma wybiera pasującego jej partyzanta, wspiera go, daje mu broń, a gdy zostanie on głową państwa, w ramach wdzięczności gwarantuje swemu dobroczyńcy zadośuczynienie - na przykład jakiś ułamek PKB kraju. Prawda, że proste?

    Na stronie znalazł się nowy tekst Shadowmage'a - jest to już druga w naszym serwisie recenzja "Sił rynku" Richarda Morgana. Zapraszam do czytania!
    Komentarze (0)


    2006-04-05

    Katedra

    "Opowieści okrutne" już w sprzedaży

    Dziś ukazały się "Opowieści okrutne" Pawła Siedlara! Książka ta znajduje się pod patronatem Katedry.

    W Opowieściach okrutnych Pawła Siedlara spotkamy wszystkie sytuacje towarzyszące literaturze grozy: atmosferę niepokoju, tajemne znaki i materializacje, hipnotyczne wizje oraz teleportacje. Autor żongluje literackimi rekwizytami z biegłością równą sztukmistrzom XX wieku. Sytuacje okrucieństwa kreuje Siedlar dawkując swoim czytelnikom atmosferę suspensu rodem z filmów Hitchcocka; a to zagubiony w śnieżycy autobus przekracza granice światów, to znów w pustym, wypalonym domu odżywają dawne wydarzenia, wnikając w Twoją podświadomość i odciskając swoje piętno.


    Więcej i komentarze (0)


    2006-04-05

    Katedra

    Zwycięskie opowiadania!

    Do działu opowiadań trafiły dwa teksty uznane przez redakcje za najlepsze spośród nadesłanych na konkurs na fanik Narnia/Harry Potter.

    - "Goblinie Wrota" autorstwa Radosława Schellera;
    - "Severus i garnek"autorstwa Arien Halfelven.

    Zapraszam do czytania!
    Komentarze (0)


    Artykuły

    Plaża skamielin


     Zimny odczyt

     Wywiad z Anthonym Ryanem

     Pasje mojej miłości

     Ekshumacja aniołka

    Recenzje

    Fosse, Jon - "Białość"


     Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

     Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

     Brzezińska, Anna - "Mgła"

     Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

     Lindgren, Torgny - "Legendy"

     Miles, Terry - "Rabbits"

     McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

    Fragmenty

     Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

     Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

     Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

     Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

     Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

     Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

     Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

     Mara, Sunya - "Burza"

    Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS